Tweede pakket EU-sancties officieel rond, ook die tegen Poetin
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe EU-sancties die de Russische economie en elite, inclusief president Poetin, moeten treffen zijn officieel goedgekeurd. De buitenlandministers van de EU-landen gaven vrijdag hun akkoord en maken zich al meteen op voor een volgend pakket strafmaatregelen. De Britse regering liet weten die stap ook te nemen.
Het was al duidelijk dat de EU met de nieuwe sancties Russische banken en staatsbedrijven op de korrel neemt. Naast de financiële sector worden ook de energie- en luchtvaartbranche geraakt. De export van sommige hightechproducten en goederen die ook militaire doeleinden kunnen dienen wordt aan banden gelegd. Russen met een diplomatiek paspoort kunnen niet langer makkelijker naar de EU reizen. En nog eens een flink aantal Russen krijgt geen toegang meer tot de EU en eventueel daar gestald geld.
Dat laatste geldt straks ook voor Poetin en zijn buitenlandminister Sergej Lavrov. Aanvankelijk schrokken de EU-landen daarvoor terug uit angst alle mogelijkheden voor een diplomatieke oplossing voor de Russische oorlog tegen Oekraïne te verspelen. Een inreisverbod, dat normaliter samengaat met het bevriezen van tegoeden, zou toekomstige besprekingen met de belangrijkste Russische gesprekspartners bemoeilijken. Daarom bevriest de EU hun Europese vermogen, maar laat zij reisbeperkingen achterwege.
De EU wil Rusland nog niet weren uit het internationale betaalsysteem SWIFT. Maar de druk vanuit onder meer Oekraïne om dat toch te doen groeit. De Europese Centrale Bank en de Europese Commissie gaan snel onderzoeken wat die stap voor nadelige effecten zou kunnen hebben voor de EU-landen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Astronauten aan boord van het internationale ruimtestation ISS hebben de opdracht gekregen te schuilen in hun ruimtevaartuig en zich voor te bereiden op een mogelijke evacuatie, meldt een woordvoerder van NASA op X. Het gaat om een voorzorgsmaatregel, terwijl de Russische bemanning van het ruimtestation probeert een steeds groter wordend lek in hun deel van het ISS te dichten.
8 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De marine van Oekraïne heeft bevestigd dat een Oekraïense zeedrone naar Roemenië is gevaren. Het onbemande vaartuig zou op de Zwarte Zee van koers zijn geraakt door Russische elektronische oorlogsvoering.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De gezondheidstoestand van de Noorse kroonprinses Mette-Marit is het afgelopen jaar flink achteruitgegaan. Er is veel meer littekenweefsel in de longen gekomen en haar longfunctie is de afgelopen drie maanden flink teruggevallen. Tijdens een persconferentie noemde hoofdarts en longspecialist Are Holm van het Rikshospitalet de situatie "gevaarlijk".
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Libanese parlementsvoorzitter Nabih Berri zegt dat Hezbollah zich wat hem betreft kan terugtrekken uit het zuiden van Libanon, als Israëlische militairen daar tegelijkertijd ook vertrekken. Berri is een bondgenoot van Hezbollah en wordt gezien als een tussenpersoon. Hezbollah is niet bij vredesgesprekken betrokken, maar speelt wel een rol bij het beëindigen van de gevechten.
3 uur geledenTIVAT (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt dat de Europese Unie "moet laten zien dat ze uit te breiden is en bereid is tot uitbreiding". Daar wil hij het over hebben op de top van de Europese Unie en de Westelijke Balkan in Montenegro.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel goedgekeurd om ongeveer 70 miljard dollar (60 miljard euro) uit te trekken voor het immigratiebeleid van de regering-Trump. Het geld gaat volgens Amerikaanse media als The Hill en Politico onder meer naar diensten als vreemdelingenpolitie ICE en grensbewakingsdienst Border Patrol.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet sms'jes die haar voorzitter Ursula von der Leyen uitwisselt met staatshoofden en regeringsleiders bewaren. Dat stelt de EU-ombudsvrouw Teresa Anjinho na een onderzoek naar een verwijderd sms'je van de Franse president Emmanuel Macron aan Von der Leyen.
5 uur geleden