Tweede pakket EU-sancties officieel rond, ook die tegen Poetin
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe EU-sancties die de Russische economie en elite, inclusief president Poetin, moeten treffen zijn officieel goedgekeurd. De buitenlandministers van de EU-landen gaven vrijdag hun akkoord en maken zich al meteen op voor een volgend pakket strafmaatregelen. De Britse regering liet weten die stap ook te nemen.
Het was al duidelijk dat de EU met de nieuwe sancties Russische banken en staatsbedrijven op de korrel neemt. Naast de financiële sector worden ook de energie- en luchtvaartbranche geraakt. De export van sommige hightechproducten en goederen die ook militaire doeleinden kunnen dienen wordt aan banden gelegd. Russen met een diplomatiek paspoort kunnen niet langer makkelijker naar de EU reizen. En nog eens een flink aantal Russen krijgt geen toegang meer tot de EU en eventueel daar gestald geld.
Dat laatste geldt straks ook voor Poetin en zijn buitenlandminister Sergej Lavrov. Aanvankelijk schrokken de EU-landen daarvoor terug uit angst alle mogelijkheden voor een diplomatieke oplossing voor de Russische oorlog tegen Oekraïne te verspelen. Een inreisverbod, dat normaliter samengaat met het bevriezen van tegoeden, zou toekomstige besprekingen met de belangrijkste Russische gesprekspartners bemoeilijken. Daarom bevriest de EU hun Europese vermogen, maar laat zij reisbeperkingen achterwege.
De EU wil Rusland nog niet weren uit het internationale betaalsysteem SWIFT. Maar de druk vanuit onder meer Oekraïne om dat toch te doen groeit. De Europese Centrale Bank en de Europese Commissie gaan snel onderzoeken wat die stap voor nadelige effecten zou kunnen hebben voor de EU-landen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Iraanse Revolutionaire Garde gewaarschuwd dat ze "geen onveilige acties" in de Straat van Hormuz tolereren. De Iraanse elitetroepen beginnen zondag een tweedaagse oefening met scherpe munitie in het gebied.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop goedgekeurd van wapens ter waarde van ongeveer 6,7 miljard dollar (5,65 miljard euro) aan Israël, waaronder AH-64E Apache-aanvalshelikopters. Ook gaat het akkoord met de verkoop van Patriot-raketten aan Saudi-Arabië ter waarde van 9 miljard dollar (7,6 miljard euro).
2 uur geledenKINSHASA (ANP) - Meer dan tweehonderd mensen zijn deze week om het leven gekomen nadat een mijn was ingestort in het oosten van de Democratische Republiek Congo. Dat meldt de Congolese rebellengroep M23.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben deze week te horen gekregen dat ze ruimere bevoegdheden hebben om mensen zonder arrestatiebevel te arresteren. Dat meldt The New York Times op basis van een intern memo van immigratiedienst ICE.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft twee begrotingspakketten aangenomen, maar de kans op een gedeeltelijke shutdown van de overheid in de Verenigde Staten wordt toch steeds groter.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, is vrijgelaten op last van een federale rechter in Los Angeles. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
4 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft vrijdag een "amnestiewet" voorgesteld voor honderden politieke gevangenen in het land, meldt de Spaanse krant El País.
4 uur geleden