Tweede Kamerlid Maatoug wordt GroenLinks-wethouder in Utrecht
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Senna Maatoug wordt de nieuwe wethouder voor mobiliteit, klimaat en energie in de gemeente Utrecht. De 35-jarige Maatoug, die momenteel voor GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer zit, maakt nog deze maand de overstap naar de lokale politiek. Ze wordt op donderdag 12 december officieel voorgedragen en benoemd als wethouder. Daarmee volgt ze haar partijgenoot van GroenLinks Lot van Hooijdonk op, die begin november besloot na ruim tien jaar te stoppen als wethouder in Utrecht.
Volgens de Utrechtse GroenLinks-fractievoorzitter Julia Kleinrensink maken Maatougs ervaring, gedrevenheid en betrokkenheid bij maatschappelijke vraagstukken haar een ideale wethouder. Zelf noemt Maatoug haar voordracht een grote eer. In een tijd waarin het vertrouwen in de overheid laag is, zegt ze dichter bij de inwoners te willen staan. "Ik hoop dat de stad mij leert kennen als een eerlijke bestuurder. Diep in de dossiers, dicht bij de mensen en altijd eerlijk over de keuze die voorligt." Maatoug zal het wethouderschap in ieder geval op zich nemen tot de volgende gemeenteraadsverkiezingen in maart 2026.
Maatoug stond bij de Tweede Kamerverkiezingen van vorig jaar op nummer 13 op de kandidatenlijst van GroenLinks-PvdA, dat toen 25 zetels behaalde. Ze zit sinds 2021 in de Tweede Kamer, eerst voor GroenLinks en sinds de vorige verkiezingen voor de gezamenlijke GroenLinks-PvdA-fractie. Als Kamerlid zat ze in de parlementaire-enquêtecommissie die onderzoek deed naar het fraudebeleid en de dienstverlening van de overheid. Maatoug wordt in de Kamerfractie opgevolgd door Marleen Haage, meldt de partij.
Bouchallikht
Kamerleden die tussentijds opstappen, worden in de regel opgevolgd door de eerstvolgende op de kandidatenlijst. In het geval van GroenLinks-PvdA is dat Kauthar Bouchallikht. Zij stond op de 17e plek, maar trok zich al voor de verkiezingen terug omdat zij zich niet kon vinden in de standpunten van haar partij over het Midden-Oosten. Het was toen te laat om haar van de lijst te halen.
Bouchallikht liet destijds al weten ook een eventuele later vrijkomende zetel niet te zullen innemen. Blijft zij daarbij, dan komt de Kiesraad uit bij Marleen Haage, die op de 26e plek stond op de lijst van de gezamenlijke fractie. Zij heeft nu een aantal weken de tijd om te beslissen of ze de zetel wil innemen. Haage is nu sectorhoofd bij de politie in Rotterdam en was eerder onder meer fractievoorzitter van de PvdA in de gemeente Utrecht.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
9 uur geleden