Tweede Kamerlid Maatoug wordt GroenLinks-wethouder in Utrecht
DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Senna Maatoug wordt de nieuwe wethouder voor mobiliteit, klimaat en energie in de gemeente Utrecht. De 35-jarige Maatoug, die momenteel voor GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer zit, maakt nog deze maand de overstap naar de lokale politiek. Ze wordt op donderdag 12 december officieel voorgedragen en benoemd als wethouder. Daarmee volgt ze haar partijgenoot van GroenLinks Lot van Hooijdonk op, die begin november besloot na ruim tien jaar te stoppen als wethouder in Utrecht.
Volgens de Utrechtse GroenLinks-fractievoorzitter Julia Kleinrensink maken Maatougs ervaring, gedrevenheid en betrokkenheid bij maatschappelijke vraagstukken haar een ideale wethouder. Zelf noemt Maatoug haar voordracht een grote eer. In een tijd waarin het vertrouwen in de overheid laag is, zegt ze dichter bij de inwoners te willen staan. "Ik hoop dat de stad mij leert kennen als een eerlijke bestuurder. Diep in de dossiers, dicht bij de mensen en altijd eerlijk over de keuze die voorligt." Maatoug zal het wethouderschap in ieder geval op zich nemen tot de volgende gemeenteraadsverkiezingen in maart 2026.
Maatoug stond bij de Tweede Kamerverkiezingen van vorig jaar op nummer 13 op de kandidatenlijst van GroenLinks-PvdA, dat toen 25 zetels behaalde. Ze zit sinds 2021 in de Tweede Kamer, eerst voor GroenLinks en sinds de vorige verkiezingen voor de gezamenlijke GroenLinks-PvdA-fractie. Als Kamerlid zat ze in de parlementaire-enquêtecommissie die onderzoek deed naar het fraudebeleid en de dienstverlening van de overheid. Maatoug wordt in de Kamerfractie opgevolgd door Marleen Haage, meldt de partij.
Bouchallikht
Kamerleden die tussentijds opstappen, worden in de regel opgevolgd door de eerstvolgende op de kandidatenlijst. In het geval van GroenLinks-PvdA is dat Kauthar Bouchallikht. Zij stond op de 17e plek, maar trok zich al voor de verkiezingen terug omdat zij zich niet kon vinden in de standpunten van haar partij over het Midden-Oosten. Het was toen te laat om haar van de lijst te halen.
Bouchallikht liet destijds al weten ook een eventuele later vrijkomende zetel niet te zullen innemen. Blijft zij daarbij, dan komt de Kiesraad uit bij Marleen Haage, die op de 26e plek stond op de lijst van de gezamenlijke fractie. Zij heeft nu een aantal weken de tijd om te beslissen of ze de zetel wil innemen. Haage is nu sectorhoofd bij de politie in Rotterdam en was eerder onder meer fractievoorzitter van de PvdA in de gemeente Utrecht.
Meer uit Politiek
STRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) wil optreden als migranten ten onrechte een verblijfsvergunning hebben gekregen door fraude te plegen met de erkenning van het ouderschap van een kind. Als zij hierop worden betrapt, beloofde de CDA-bewindsman tijdens het wekelijkse vragenuur om hun verblijfsvergunning in te trekken, ook als zij die al langere tijd hebben.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds de Groep Markuszower van de PVV is afgesplitst, was die groep het bij ruim één op de vijf moties oneens met de PVV. Dat blijkt uit gegevens die de Tweede Kamer heeft aangeleverd op verzoek van het ANP. Van de 679 moties waarover de Kamer stemde, was in 147 gevallen de PVV tegen en de Groep Markuszower voor, of andersom.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook justitieminister David van Weel (VVD) biedt zijn excuses aan voor zijn communicatie over het dossier-Lisa. Hij zei dat ongeveer 1700 politieagenten in het "dossier" van de vermoorde Lisa hadden gekeken, maar hij corrigeert dat nu naar "politiesystemen". Door zijn eerdere woordkeuze zouden agenten zich geschoffeerd hebben gevoeld.
23 uur geleden