Tweede Kamer wil verplichte vertrouwenspersoon bedrijven
DEN HAAG (ANP) - Als het aan de Tweede Kamer ligt, worden bedrijven verplicht een vertrouwenspersoon aan te stellen. Een wetsvoorstel hiertoe van GroenLinks-Kamerlid Senna Maatoug is aangenomen. Het aanwijzen van een vertrouwenspersoon moet het makkelijker maken om melding te maken van wangedrag op de werkvloer.
Het kabinet omarmde het voorstel van GroenLinks al, en ook de Kamer neigde tijdens de behandeling naar steun. De stem van coalitiepartij het CDA was vooral belangrijk. Die partij twijfelde nog lang, en diende een aanpassingsvoorstel in om bedrijven met tien of minder werknemers voorlopig uit te zonderen. Verschillende rechtse partijen, waaronder de VVD en de BBB, stemden tegen het voorstel. Daardoor is steun voor het plan in de Eerste Kamer nog allerminst zeker.
Maatoug benadrukt dat de wet voor de meeste bedrijven niet nodig is, omdat zij al een vertrouwenspersoon hebben. "Maar we zien ook dat dit niet overal vanzelf gaat, soms juist op plekken waar men denkt dat het echt niet nodig is. Daarom is deze wet zo belangrijk en is het goed dat het merendeel van de partijen zich hiervoor uitspreekt."
Grensoverschrijdend gedrag
Minister van Sociale Zaken Karien van Gennip noemde het verplichten van een vertrouwenspersoon "noodzakelijk" om wangedrag tegen te gaan. Het onderwerp grensoverschrijdend gedrag, onder meer op de werkvloer, is de afgelopen tijd vaak onderdeel van het maatschappelijke debat. Onder meer naar aanleiding van onthullingen over seksueel grensoverschrijdend gedrag bij The Voice en wangedrag bij De Wereld Draait Door en NOS Sport is het onderwerp in de publieke en politieke schijnwerpers komen te staan.
Zo stelde het kabinet Mariëtte Hamer aan als regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag. Hamer sprak zich in maart positief uit over het wetsvoorstel van GroenLinks.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport neemt het advies van de Gezondheidsraad over en neemt een vaccinatie tegen meningokokken B niet op in het rijksvaccinatieprogramma. Volgens de raad wegen de voordelen niet op tegen de nadelen. Als er nieuwe vaccins voor komen, kan dit besluit veranderen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Nederlandse mijnenjager gaat eind deze week voor een NAVO-inzet naar de Middellandse Zee, zodat het marineschip tijdig naar de Straat van Hormuz kan varen als er overeenstemming is over een missie daar. Verder worden voorbereidingen getroffen om onder meer een gecombineerd search-, duik- en explosievenopruimingsteam (eventueel vanaf een Nederlands ondersteuningsschip) naar de Perzische Golf te sturen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil niet dat de NOS horecaondernemers geld vraagt om wedstrijden van het Nederlands elftal op het WK voetbal op schermen te vertonen. Zolang er niet meer dan 5000 mensen bij zijn, zou dat gratis moeten zijn, vindt een ruime meerderheid.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een Tweede Kamerdebat klinken woensdag frustraties over de voortgang van het nieuwe spoorbeveiligingssysteem ERTMS. Het kost mogelijk 15 miljard euro en het kan tot 2060 à 2070 duren om het helemaal in te voeren, stond in een recent rapport. Kamerleden vinden dat te duur en te traag, al hebben ze weinig concrete voorstellen om er iets aan te doen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De relatie van Nederland en Europa met de Verenigde Staten is "onomkeerbaar" veranderd, zegt premier Rob Jetten. In een grote toespraak over het buitenlandbeleid van zijn kabinet waarschuwde hij dat de houding van Europa's voormalige grote beschermheer de komende jaren "uitdagend" zal blijven. "Het is naïef om te denken dat bij een nieuwe Amerikaanse president we terug naar vroeger gaan."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep rechtse oppositiepartijen onder aanvoering van JA21 doet een poging om de spreidingswet van tafel te krijgen. Zij dienen daarvoor een initiatiefwet in. De kans dat die snel een meerderheid krijgt in de Tweede Kamer is klein. In het coalitieakkoord is afgesproken dat deze wet, die een eerlijke verdeling van asielzoekers over het land regelt, voorlopig in stand blijft. Linkse partijen willen haar eveneens behouden.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet de bezuinigingen op de uitkeringen van werklozen en arbeidsongeschikten "in de voorgestelde vorm" niet door. Ook stopt het met het veel bekritiseerde plan om de AOW-leeftijd op termijn sneller te laten stijgen. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) in een brief aan de vakbonden. Met deze handreikingen aan de vakbonden hoopt de D66-bewindsman "ruimte te maken" voor overleg met de sociale partners.
1 dag geleden