Tweede Kamer wil geen sancties tegen leiders Azerbeidzjan
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer voelt niets voor persoonsgerichte sancties van Europa tegen president Ilham Aliyev van Azerbeidzjan en zijn naaste omgeving vanwege de oorlog in Nagorno-Karabach. Een motie van die strekking van CDA met steun van ChristenUnie kreeg woensdag geen steun.
Het voorstel van CDA'er Martijn van Helvert wekte eerder tijdens het debat ook verwarring. "Wij doen nooit aan persoonsgerichte sancties tegen leiders", zei een verbaasde Sven Koopmans van coalitiegenoot VVD. Dat gebeurt zodat de gesprekken altijd door kunnen gaan.
Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) wees erop dat de EU nog werkt aan een sanctieregime voor mensenrechtenschenders (de zogenaamde Magnitsky-wet). Hij staat ook een gebalanceerde aanpak van de crisis voor. Het is een decennia oud conflict en beide betrokken partijen weigeren al lang om aan de onderhandelingstafel plaats te nemen, zei hij.
Buitenlandse inmenging
Van Helvert zei dat met het dreigement van sancties van de EU het conflict "nu nog in de kiem gesmoord kan worden". Volgens de CDA'er wijst Aliyev een staakt-het-vuren af. "Dat mag consequenties hebben." Blok zei niet te kunnen zeggen wie de recente strijd is begonnen.
Eind vorige maand braken de gevechten uit. Nagorno-Karabach ligt in Azerbeidzjan, maar is al jaren in handen van Armeniƫ. Er wonen overwegend christelijke Armeniƫrs, terwijl Azerbeidzjan een islamitisch land is.
Turkije heeft zijn steun uitgesproken voor Azerbeidzjan. De rol van Ankara wordt door bijna de hele Kamer veroordeeld. De Kamer wil dat de buitenlandse inmenging in het conflict wordt onderzocht.
Meer uit Politiek
ROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans van JA21 heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Samen met zijn echtgenote deed hij dit in een stembureau vlak bij metrostation Capelsebrug in de Rotterdamse wijk 's-Gravenland.
14 minuten geledenDEVENTER (ANP) - Caroline van der Plas heeft in Buurthuiskamer Zandweerd in Deventer gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van der Plas' partij BBB doet in haar woonplaats niet mee.
22 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - DENK-fractievoorzitter Stephan van Baarle heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van Baarle deed dit in Verzamelgebouw 't Klooster in Rotterdam-Feijenoord. Op de locatie aan het Afrikaanderplein worden normaal gesproken culturele activiteiten georganiseerd.
26 minuten geledenLEIDERDORP (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte heeft in basisschool De Schakel in zijn woonplaats Leiderdorp gestemd. Dit deed hij rond 10.00 uur in een daarvoor ingerichte gymzaal.
44 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het stadhuis van zijn woonplaats Groningen gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dijk kwam samen met zijn vrouw aan bij het stembureau op de Grote Markt.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver heeft woensdagochtend zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen in het Kunstmuseum in Den Haag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft in OBS Archipel aan de Atjehstraat in Den Haag zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dit gebeurde rond 08.30 uur.
2 uur geleden