Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweede Kamer voor sneller ingrijpen voorzitter, Forum onder vuur

Tweede Kamer voor sneller ingrijpen voorzitter, Forum onder vuur

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de Kamervoorzitter meer bevoegdheden krijgt om in te grijpen als Kamerleden hun collega's in debatten intimideren of bedreigen. Forum voor Democratie is daar tegen. Kamerlid Gideon van Meijeren botste hierover met een aantal andere partijen.

In de Kamer moet alles kunnen worden gezegd, vindt Van Meijeren. "Het vrije parlementaire debat, dit fundamentele uitgangspunt van de democratie, staat ernstig onder druk", stelde de FVD'er in een debat over de omgangsvormen in en van de Tweede Kamer. Na de komst van de nieuwe voorzitter Vera Bergkamp mag er steeds minder worden gezegd in het parlement, aldus het Kamerlid. "De huidige Kamervoorzitter misbruikt haar bevoegdheden om Kamerleden de mond te snoeren."

De opvatting van het Forum-Kamerlid werd gehekeld door zowel de coalitie- als oppositiepartijen. Forum is een van de partijen die in de Kamer regelmatig door de voorzitter tot de orde wordt geroepen, omdat zij te ver gaat. Zo dreigde Forum-Kamerlid Pepijn van Houwelingen D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma dat hij eens voor een tribunaal zou worden gesleept. "Forum draagt bij aan de spiraal van geweld, ook hier in het parlement", stelde GroenLinks-voorman Jesse Klaver. "Dit soort ondermijnende activiteiten accepteren we niet."

Eerder woord ontnemen

Diverse partijen hekelden de afwezigheid van Forum bij veel debatten, waaronder een groot deel van het debat over de omgangsvormen. "Twee minuten voor zijn eigen inbreng loopt Van Meijeren de zaal in om zijn tirade te gaan afsteken. Ik ga daar niet naar luisteren", stelde SP-Kamerlid Renske Leijten. "Totale waanzin", vond ook Caroline van der Plas van de BoerBurgerBeweging (BBB).

D66 en ChristenUnie hebben inmiddels een Kamermeerderheid achter zich voor hun voorstel tot aanpassing van het reglement van orde van de Kamer. Tweede Kamerleden die collega-volksvertegenwoordigers in debatten intimideren of bedreigen, moet eerder het woord worden ontnomen of zelfs uitgesloten kunnen worden van de vergadering. De voorzitter van de Tweede Kamer moet deze mogelijkheid krijgen. Het reglement van orde moet op dit punt worden aangepast, vinden de partijen.

Kamervoorzitter Bergkamp maakt zich zorgen over de verruwing van de Kamerdebatten en over de uitingen daarvan op sociale media en de weerslag daarvan op de maatschappij. "Berichten op sociale media zetten de verhoudingen op scherp." Ze wil van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) weten of deze uitingen op sociale media door Kamerleden en/of hun achterban ook werkelijk leiden tot toename van het aantal bedreigingen van Kamerleden. Volgende week laat ze aan de Kamer weten of de NCTV een dergelijk onderzoek kan uitvoeren.

Meer uit Binnenland

Waarschuwing voor dichte mist in noorden en noordoosten

DE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.

6 uur geleden
Steeds meer energiezuinige huizen in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).

6 uur geleden
Dance-event in Rotterdam tijdelijk ontruimd na incident

ROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.

12 uur geleden
Politie: storing raakte ook niet-spoednummer 0900-8844

DEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.

22 uur geleden
Landelijke storing in meldkamersysteem hulpdiensten

ROTTERDAM (ANP) - Het meldkamersysteem van de hulpdiensten kampt zaterdagmiddag met een landelijke storing. Daardoor duurt het langer voordat bellers iemand aan de lijn krijgen als ze 112 bellen. Ook het politienummer voor niet-spoedzaken 0900-8844 is moeilijker bereikbaar, zegt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing.

23 uur geleden
Fotomuseum opent op nieuwe locatie in verbouwd Rotterdams pakhuis

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum is zaterdag officieel opengegaan voor het publiek in het nieuwe onderkomen. Het museum zit nu in het monumentale pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid. In het museum wordt een collectie van ruim 6,5 miljoen objecten gehuisvest. Dat is naar eigen zeggen een van de grootste museale fotocollecties ter wereld.

1 dag geleden
KNMI waarschuwt voor dichte mist in midden en noorden

DE BILT (ANP) - In het midden en het noorden van het land kan het zaterdagochtend plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft om die reden code geel afgegeven voor de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Flevoland, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen.

1 dag geleden