Tweede Kamer tegen schrappen forse extra bezuiniging op jeugdzorg
DEN HAAG (ANP) - Een poging in de Tweede Kamer om een extra structurele bezuiniging op de jeugdzorg van ruim 500 miljoen euro te schrappen, is gestrand. Een motie hiertoe van GroenLinks-PvdA, SP, ChristenUnie en de SGP kreeg dinsdag niet genoeg steun. Onder meer de vier formerende partijen PVV, VVD, NSC en BBB - die een meerderheid vormen - waren tegen.
Demissionair staatssecretaris Maarten van Ooijen (Jeugdzorg) had zelf aangegeven dat hij ook tegen de extra bezuiniging is. Hij noemde die vorige week in een debat over de jeugdzorg "onverantwoord". Vlak daarvoor had hij in een Kamerbrief opties aangegeven over de manier waarop deze bezuiniging zou moeten worden gerealiseerd. Daarvoor zou het onder meer noodzakelijk zijn om cliënten in de jeugdzorg een eigen bijdrage te laten betalen.
Het gaat bij de bedoelde besparing om 500 miljoen euro in zowel 2025 als in 2026. Vanaf 2027 loopt dit op tot 511 miljoen euro structureel per jaar. Dit komt bovenop de structurele bezuiniging van 1 miljard euro die de jeugdzorgsector sowieso moet halen. Dit moet mogelijk worden door de maatregelen die zijn afgesproken in de zogeheten hervormingsagenda jeugd, uit te voeren.
Wachtlijsten
De partijen die van de extra bezuiniging af willen, vinden dat de jeugdzorg al te veel is geplaagd door problemen omdat het stelsel niet goed functioneert. Daardoor staan kinderen en gezinnen die hulp nodig hebben vaak op lange wachtlijsten. Er zijn ook grote personeelstekorten, omdat hulpverleners afhaken door de hoge werkdruk. Daardoor duurt het nog langer voordat kinderen er terechtkunnen.
Voorstanders van het schrappen van de extra bezuiniging waren naast de vier indieners ook Partij voor de Dieren, DENK, Volt, FVD en JA21. Voorheen was ook de PVV tegen de grote bezuinigingen op de jeugdzorg, maar de partij van Wilders houdt zich nu op de vlakte omdat de partij onderhandelt over een nieuwe regering.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De fracties van D66, VVD en CDA zijn in conclaaf over het concept-coalitieakkoord dat hun partijleiders hebben uitonderhandeld. Kamerleden krijgen de kans om het document te lezen en kunnen daarna feedback geven.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe wetten moeten het mogelijk maken om harder op te treden tegen schepen in de Russische schaduwvloot, die onder een valse vlag varen om oliesancties te ontwijken. Demissionair ministers Robert Tieman (Waterstaat, BBB) en David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) melden dat hun ministeries met spoed aan de benodigde wetswijzigingen werken, om deze nog voor de zomer naar de Tweede Kamer te kunnen sturen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA zijn klaar om hun concept-coalitieakkoord voor te leggen aan hun fracties, meldt D66-leider Rob Jetten. De partijleiders meldden dinsdagavond dat ze er op hoofdlijnen uit waren, maar nog een aantal details hadden uit te werken.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten noemt het een "heel mooi symbool" dat hij de eerste premier van Nederland kan worden die openlijk homo is. De D66-leider zegt "heel veel zin" te hebben om aan de slag te gaan. "En dat ik toevallig met een man samen ben, dat betekent ook iets voor de lhbti-gemeenschap, in Nederland en wereldwijd." Jetten wordt ook de eerste premier namens zijn partij.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Techbedrijf Kyndryl heeft de zorgen die leven bij Tweede Kamerleden over de overname van het bedrijf achter DigiD niet kunnen wegnemen. In een gesprek in de Tweede Kamer legden leidinggevenden van de Nederlandse tak van Kyndryl uit dat er veel maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat de Amerikaanse regering DigiD kan platleggen na de overname.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een huisverbod voor plegers van huiselijk geweld moet maximaal een jaar kunnen duren in plaats van de vier weken die nu in de wet staan. Dat vraagt de Tweede Kamer aan het kabinet. Een motie die GroenLinks-PvdA-Kamerlid Songül Mutluer woensdag aankondigt, kan rekenen op steun van VVD, D66 en JA21.
21 uur geledenRHEDEN (ANP) - Natuurmonumenten roept de formerende partijen D66, CDA en VVD op te investeren in natuur. De natuurorganisatie wil dat het Rijk 500 miljoen euro extra uittrekt om het Natuurnetwerk Nederland voor eind 2027 af te maken. Daarna moeten er afspraken worden gemaakt waardoor er tot 2050 elk jaar 5000 hectare nieuwe natuur bijkomt.
23 uur geleden