Tweede Kamer steunt voorstel voor wrak MH17 in herdenkingscentrum
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer staat positief tegenover het idee om het wrak van vlucht MH17 onder te brengen in een herdenkings- en documentatiecentrum. Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) liet weten met een "open houding" te kijken naar het voorstel dat onder de aandacht van de Kamerleden was gebracht door stichting Vliegramp MH17.
"Dat lijkt me wel sympathiek om naar te kijken", zei Anne Kuik van het CDA tijdens een debat over MH17. Ook D66, VVD, PvdA, GroenLinks en PVV steunen het idee. Het zou mooi zijn als zo'n herdenkingscentrum dicht bij het Nationaal Monument in Vijfhuizen kan komen, aldus voorzitter Piet Ploeg van Stichting Vliegramp MH17.
Het wrak betekent volgens Ploeg veel voor de nabestaanden. "Het wrak is de enige plek die dicht bij de dood van hun geliefden komt. Wij kunnen niet naar de crashsite. Dus het wrak is voor heel veel nabestaanden heel kostbaar." Bovendien is het neerhalen van MH17 een "heel belangrijk moment" in de recente Nederlandse geschiedenis.
Opslagplaats
De wrakstukken liggen opgeslagen in Gilze-Rijen. Ze werden eind 2014 overgebracht naar Nederland. Er is voor het onderzoek naar de ramp een reconstructie van het voorste deel van het toestel van Malaysia Airlines gemaakt. Bij de ramp kwamen alle 298 inzittenden om het leven, onder wie 196 Nederlanders.
Een Russische Buk-systeem schoot de Boeing 777 op 17 juli 2014 uit de lucht. Dat gebeurde boven het oosten van Oekraïne waar pro-Russische separatisten vochten tegen het regeringsleger. De rebellen kregen steun van Rusland. Voor betrokkenheid bij het neerschieten van het vliegtuig zijn vorig jaar drie verdachten veroordeeld.
Meer uit Politiek
BRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De twee zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk hebben vragen van alle oppositiepartijen over de gevolgen van de bezuinigingen op de zorg niet beantwoord. De ministers schetsten tijdens het debat over de zorgbegroting steeds weer vergezichten over de noodzaak van de bezuinigingen, die tot 10 miljard euro moeten opleveren.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren beschouwt het als "een belangrijke overwinning" dat het gerechtshof in Den Haag hem in hoger beroep heeft vrijgesproken van opruiing. "Niet alleen voor mij, maar voor de vrijheid van meningsuiting van ons allemaal", zegt hij in een video op X.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans is nog niet bereid om de verhoging van het eigen risico in de zorg aan te passen. Tijdens het debat over de begroting van haar ministerie wees de VVD-minister "uitgestoken handen" van Tweede Kamerleden af.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kabinet is alert op Iraanse cyberaanvallen, zei minister David van Weel (Justitie, VVD) na afloop van een vergadering met EU-ministers van Justitie. Hij wil niet zeggen of Nederland extra maatregelen neemt voor de fysieke beveiliging van Israëlische en Amerikaanse doelen en joodse instellingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer ziet niets in het voorstel van JA21 om het gasveld in Groningen te gebruiken als noodvoorraad als de import van gas dreigt te stokken. D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA willen niet tornen aan eerder gemaakte afspraken om het Groningenveld gesloten te houden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er nog geen besluit is genomen door het kabinet over een defensieve inzet van een marinefregat in de Middellandse Zee, staat een meerderheid van de Tweede Kamer hier positief tegenover. Frankrijk heeft Nederland gevraagd om Zr. Ms. Evertsen als ondersteuning mee te sturen met het vliegdekschip Charles de Gaulle.
3 uur geleden