Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweede Kamer stemt in met verlenging besluit op asielaanvraag

Tweede Kamer stemt in met verlenging besluit op asielaanvraag

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft ingestemd met de verlenging van de termijnen waarop een asielaanvraag moet zijn afgehandeld. Als straks ook de Eerste Kamer instemt, komt de maximale wettelijke beslistermijn uit op 21 maanden. Die was al een tijdje geleden verlengd naar 15 maanden.

Naast de vier formerende partijen PVV, VVD, NSC en BBB stemden ook CDA, SGP, JA21 en Forum voor Democratie voor het wetsvoorstel van staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel).

Het kabinet moet van de Kamer wel snel maatregelen nemen om het 'no-showpercentage' van asielzoekers terug te brengen. Volgens SGP en VVD komen een op de vijf asielzoekers niet naar de afspraak bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Een motie van beide partijen die het kabinet tot maatregelen oproept, is dinsdag aangenomen. Daarbij denken de twee fracties aan het stopzetten van de asielaanvraag als asielzoekers dat herhaaldelijk doen.

Verruiming

Met de verruiming van de periode waarbinnen de IND een beslissing moet nemen, hoopt de Kamer ook dat er een einde komt aan de dwangsommen die de IND aan een asielzoeker moet betalen. De dienst moet een dwangsom betalen als hij niet binnen de wettelijke termijn over de aanvraag heeft beslist.

In de eerste acht maanden over 2023 moest de IND 5,1 miljoen euro aan dwangsommen betalen. In 2022 was dat 3,4 miljoen euro.

Na het debat vorige week was onduidelijk of het wetsvoorstel op een meerderheid kon rekenen. Vooral PVV, VVD, NSC en SGP hamerden er op dat de instroom van asielzoekers omlaag moet en betoogden dat verlenging van de beslistermijnen daar niet aan bijdraagt, zeiden de fracties vorige week.

Meer uit Binnenland

Politie begint ontruiming van door klimaatactivisten bezette A12

DE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.

59 minuten geleden
Ondanks verzet Kamer verlengt kabinet contract met DigiD-bedrijf

DEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.

1 uur geleden
Gemeente: politie bereidt zich voor op opheffen blokkade op A12

UTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.

1 uur geleden
Klimaatdemonstranten XR lopen A12 op bij De Meern

DE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.

2 uur geleden
Klimaatdemonstranten XR proberen A12 te betreden bij De Meern

DE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.

2 uur geleden
YouTube-kanaal prankcaller gelinkt aan schietpartij offline

AMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.

4 uur geleden
Hoge Raad geeft bij meer dan helft afwijzingen geen uitleg

DEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.

6 uur geleden