Tweede Kamer stemt in met verlenging besluit op asielaanvraag
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft ingestemd met de verlenging van de termijnen waarop een asielaanvraag moet zijn afgehandeld. Als straks ook de Eerste Kamer instemt, komt de maximale wettelijke beslistermijn uit op 21 maanden. Die was al een tijdje geleden verlengd naar 15 maanden.
Naast de vier formerende partijen PVV, VVD, NSC en BBB stemden ook CDA, SGP, JA21 en Forum voor Democratie voor het wetsvoorstel van staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel).
Het kabinet moet van de Kamer wel snel maatregelen nemen om het 'no-showpercentage' van asielzoekers terug te brengen. Volgens SGP en VVD komen een op de vijf asielzoekers niet naar de afspraak bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Een motie van beide partijen die het kabinet tot maatregelen oproept, is dinsdag aangenomen. Daarbij denken de twee fracties aan het stopzetten van de asielaanvraag als asielzoekers dat herhaaldelijk doen.
Verruiming
Met de verruiming van de periode waarbinnen de IND een beslissing moet nemen, hoopt de Kamer ook dat er een einde komt aan de dwangsommen die de IND aan een asielzoeker moet betalen. De dienst moet een dwangsom betalen als hij niet binnen de wettelijke termijn over de aanvraag heeft beslist.
In de eerste acht maanden over 2023 moest de IND 5,1 miljoen euro aan dwangsommen betalen. In 2022 was dat 3,4 miljoen euro.
Na het debat vorige week was onduidelijk of het wetsvoorstel op een meerderheid kon rekenen. Vooral PVV, VVD, NSC en SGP hamerden er op dat de instroom van asielzoekers omlaag moet en betoogden dat verlenging van de beslistermijnen daar niet aan bijdraagt, zeiden de fracties vorige week.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.
4 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beëindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 38-jarige Marvin B. die vastzit omdat hij in januari in Leiderdorp zijn ex-vriendin (52) zou hebben gedood, heeft het geweld dat hij gebruikte gefilmd. B. maakte zes filmpjes, meldde het Openbaar Ministerie donderdag bij een eerste inleidende zitting in de rechtbank in Den Haag. De opnames, sommige met commentaar, zou hij hebben verstuurd naar een dochter van het slachtoffer en naar twee van haar vriendinnen.
6 uur geledenALKMAAR (ANP) - Vier verdachten die donderdag terechtstonden in de zaak rond de dood van de broer van zangeres S10, mogen hun proces in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar beslist aan het slot van een regiezitting, waarbij de verdediging wensen voor verder onderzoek kenbaar kon maken. Het viertal komt op 14 april op vrije voeten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensenrechtenorganisaties stappen naar de rechter om vervolging van verhuurplatform Booking.com af te dwingen. Het gaat om de organisatie The Rights Forum, samen met enkele partnerorganisaties.
6 uur geleden