Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweede Kamer stemt in met spreidingswet asielzoekers

Tweede Kamer stemt in met spreidingswet asielzoekers

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft dinsdag ingestemd met de spreidingswet, die moet zorgen voor een eerlijke verdeling van asielzoekers over gemeenten. Vorige week tekende zich die meerderheid al af, na een tweedaags debat over de politiek gevoelige wet. Het is echter uiterst onzeker of de wet van VVD-staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) het in de Eerste Kamer gaat halen.

Daar zijn nu 37 senatoren tegen en 36 voor. Het standpunt van 50Plus en OPNL is straks doorslaggevend. Beide fracties hebben nog geen standpunt bepaald, laten zij desgevraagd aan het ANP weten.

Het is daarnaast niet zeker of het wetsvoorstel nog voor de verkiezingen van de Tweede Kamer in de senaat wordt behandeld. Als dat niet gebeurt, ligt het voor de hand dat de opvang van asielzoekers een belangrijk onderhandelingspunt zal worden bij de formatie van een nieuw kabinet.

Jaar later in werking

Als de wet wél in de Eerste Kamer wordt behandeld en aangenomen, zal het nog een jaar duren voordat de wet effect zal hebben. De laatste weken is het weer ontzettend druk bij het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel. Met veel moeite kunnen nieuwe asielzoekers ergens in het land worden opgevangen.

Van der Burg heeft recent tot tweemaal toe een dringend beroep op gemeenten gedaan om snel opvangplekken voor asielzoekers te regelen. Nog dit jaar zijn 8400 extra opvangplekken nodig, zei hij vrijdag.

Verworpen moties

PVV en JA21 (tegenstanders van de wet) probeerden via moties alsnog het dwangelement uit de wet te halen. Als gemeenten blijven weigeren asielzoekers op te vangen, worden zij volgens de wet daartoe verplicht. De motie werd verworpen. Ook een motie om een asielstop in te voeren, haalde het niet.

Een aantal moties dat het asielbeleid iets strenger maakt, kreeg wel steun, zoals een motie van CDA en VVD om de opvang van kansarme asielzoekers te versoberen. De Kamer steunde ook de motie van VVD en CDA om vast te leggen dat mobiele telefoons van asielzoekers mogen worden uitgelezen om het asielrelaas te toetsen. De Kamer wil ook dat het kabinet een einde maakt aan het schriftelijk horen van kansrijke asielzoekers. Er moet altijd een fysiek verhoor plaatsvinden.

Eisen gemeentes vervallen

Gemeenten mogen wat de Kamer betreft geen eisen meer stellen aan welke mensen zij wel en niet opvangen. Sommige gemeenten willen bijvoorbeeld wel gezinnen, maar geen alleenstaande mannen opvangen. Een motie van D66 en GroenLinks-PvdA kreeg voldoende steun.

Meer uit Politiek

Binnenhof al bij voorbaat te klein voor alle organisaties

DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."

5 uur geleden
Commissaris Groningen wil snel actie kabinet in 'opvangcrisis'

GRONINGEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Groningen René Paas vindt dat het kabinet "een crisissituatie zou moeten uitroepen" om de opvang van asielzoekers met spoed te kunnen regelen in de gemeenten. Volgens hem vragen de provincies dit "tot nu toe vergeefs". Paas zei woensdag tijdens een vragenuurtje in de Provinciale Staten "dat de situatie nu alle trekken vertoont van een crisis. Daar is de aarzeling bij de Staat te groot".

5 uur geleden
Van den Brink noemt situatie opvang Ter Apel 'teleurstellend'

DEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.

8 uur geleden
Rekenkamer: controle op bestrijdingsmiddelen schiet tekort

DEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.

8 uur geleden
Rekenkamer bezorgd over steeds langere wachtrij asielaanvragen

DEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor asielaanvragen zijn de afgelopen jaren steeds langer geworden en lopen mogelijk verder op als het Europese migratiepact binnenkort van kracht wordt, meldt de Rekenkamer in het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Asielzoekers die niet uit een veilig land komen en ook niet in een ander Europees land asiel hebben aangevraagd, moeten inmiddels gemiddeld 67 weken wachten. Daardoor wordt ook de screening op terrorisme veel later uitgevoerd dan afgesproken.

8 uur geleden
Rekenkamer: belastingbetaler krijgt (weer) geen waar voor geld

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet belooft nog altijd meer dan het kan waarmaken. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Doelen voor de korte termijn worden niet gehaald, doelen voor de lange termijn verdwijnen uit zicht. Dat komt doordat in de bedrijfsvoering "de basis niet op orde is", aldus de controleur van de rijksoverheid.

8 uur geleden
Heinen wil gesprek Defensie en Rekenkamer over aanbesteding

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) wil dat Defensie en de Algemene Rekenkamer met elkaar in gesprek gaan over de aanbestedingen. "Ik zet ze beide in een hok, ga erbij zitten en dan gaan we het oplossen", aldus Heinen. "Ik wil dit volgend jaar niet nog een keer horen."

8 uur geleden