Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweede Kamer stemt in met spreidingswet asielzoekers

Tweede Kamer stemt in met spreidingswet asielzoekers

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft dinsdag ingestemd met de spreidingswet, die moet zorgen voor een eerlijke verdeling van asielzoekers over gemeenten. Vorige week tekende zich die meerderheid al af, na een tweedaags debat over de politiek gevoelige wet. Het is echter uiterst onzeker of de wet van VVD-staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) het in de Eerste Kamer gaat halen.

Daar zijn nu 37 senatoren tegen en 36 voor. Het standpunt van 50Plus en OPNL is straks doorslaggevend. Beide fracties hebben nog geen standpunt bepaald, laten zij desgevraagd aan het ANP weten.

Het is daarnaast niet zeker of het wetsvoorstel nog voor de verkiezingen van de Tweede Kamer in de senaat wordt behandeld. Als dat niet gebeurt, ligt het voor de hand dat de opvang van asielzoekers een belangrijk onderhandelingspunt zal worden bij de formatie van een nieuw kabinet.

Jaar later in werking

Als de wet wél in de Eerste Kamer wordt behandeld en aangenomen, zal het nog een jaar duren voordat de wet effect zal hebben. De laatste weken is het weer ontzettend druk bij het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel. Met veel moeite kunnen nieuwe asielzoekers ergens in het land worden opgevangen.

Van der Burg heeft recent tot tweemaal toe een dringend beroep op gemeenten gedaan om snel opvangplekken voor asielzoekers te regelen. Nog dit jaar zijn 8400 extra opvangplekken nodig, zei hij vrijdag.

Verworpen moties

PVV en JA21 (tegenstanders van de wet) probeerden via moties alsnog het dwangelement uit de wet te halen. Als gemeenten blijven weigeren asielzoekers op te vangen, worden zij volgens de wet daartoe verplicht. De motie werd verworpen. Ook een motie om een asielstop in te voeren, haalde het niet.

Een aantal moties dat het asielbeleid iets strenger maakt, kreeg wel steun, zoals een motie van CDA en VVD om de opvang van kansarme asielzoekers te versoberen. De Kamer steunde ook de motie van VVD en CDA om vast te leggen dat mobiele telefoons van asielzoekers mogen worden uitgelezen om het asielrelaas te toetsen. De Kamer wil ook dat het kabinet een einde maakt aan het schriftelijk horen van kansrijke asielzoekers. Er moet altijd een fysiek verhoor plaatsvinden.

Eisen gemeentes vervallen

Gemeenten mogen wat de Kamer betreft geen eisen meer stellen aan welke mensen zij wel en niet opvangen. Sommige gemeenten willen bijvoorbeeld wel gezinnen, maar geen alleenstaande mannen opvangen. Een motie van D66 en GroenLinks-PvdA kreeg voldoende steun.

Meer uit Politiek

Berendsen: Nederland was naïef over groeiende Chinese invloed

DEN HAAG (ANP) - Nederland is de afgelopen jaren naïef geweest over de groeiende invloed van China, zegt beoogd buitenlandminister Tom Berendsen (CDA). Hij wil als minister Nederland minder afhankelijk maken van grondstoffen uit China, maar ook van de Verenigde Staten voor veiligheid. "Die afhankelijkheid moet je afbouwen, dan zit je ook sterker aan de internationale onderhandelingstafel."

2 uur geleden
De Bat krijgt taak om ruimte te maken op volgelopen stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Jo-Annes de Bat krijgt bij zijn aantreden als staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei het volgelopen stroomnet onder zijn hoede. Dat zei de CDA'er na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten. Hij wil oplossingen voor de drukte op het stroomnet "versnellen", maar weet nog niet hoe. "Dat ga ik allemaal ontdekken. Er zal vast een heel inwerkprogramma staan om zaken nog beter te begrijpen."

3 uur geleden
Indiase premier kondigt snel partnerschap met Nederland aan

NEW DELHI (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi zal naar verwachting nog voor de zomer naar Nederland komen om formeel een "strategisch partnerschap" met Nederland aan te kondigen. Demissionair premier Dick Schoof zei donderdag tegen lokale media in India dat het "een uitstekende stimulans" zal geven aan de al goede verhoudingen tussen India en Nederland. Hij is daar voor een internationale top over kunstmatige intelligentie.

3 uur geleden
Yeşilgöz hoopt op meer waardering voor militairen

DEN HAAG (ANP) - Toekomstig minister van Defensie, Dilan Yeşilgöz, hoopt dat er meer erkenning komt voor de strijdkrachten. "Ik hoop wel, vooral, dat we met elkaar onze militairen veel meer gaan waarderen en gaan eren", zei de VVD'er donderdag na een gesprek met formateur Rob Jetten.

4 uur geleden
Eerenberg wordt D66-staatssecretaris van Financiën

DEN HAAG (ANP) - De 41-jarige Eelco Eerenberg wordt de nieuwe staatssecretaris van Financiën namens D66, meldt de partij. Nathalie van Berkel zou eigenlijk deze functie krijgen. Maar zij zag hier maandag van af, nadat meerdere media hadden geschreven over onjuistheden in haar cv. Later maakte Van Berkel ook bekend de Tweede Kamer te verlaten.

5 uur geleden
Erkens snapt scepsis agrarische sector over zijn aantreden

DEN HAAG (ANP) - Silvio Erkens (VVD) snapt de weifeling in de agrarische sector over zijn benoeming tot staatssecretaris van Landbouw. "Volgens mij is het aan mij om het tegendeel te bewijzen. Maar ik snap het scepticisme", zei hij donderdag voor aanvang van zijn gesprek met formateur Rob Jetten.

5 uur geleden
Jetten: kwestie-Van Berkel spijtig, maar foutjes worden gemaakt

DEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) vindt het "spijtig" dat Nathalie van Berkel, tot maandag beoogd staatssecretaris Financiën, zich heeft teruggetrokken. Van Berkel vermeldde studies op haar cv die ze niet had gedaan of niet had afgemaakt. Toen bleek dat zij daarover gelogen had, trok zij zich eerst terug als beoogd staatssecretaris en een dag later als Kamerlid.

22 uur geleden