Tweede Kamer stemt in met grondwetswijzigingen Ollongren
DEN HAAG (ANP) - De eerste stap in de hervorming van het parlementair stelsel is gezet. Dinsdag stemde de Tweede Kamer in met een nieuwe verkiezingswijze van Eerste Kamerleden. Ook een voorstel om de procedure voor een grondwetswijziging te veranderen, werd aangenomen.
De twee voorgestelde grondwetswijzigingen komen van minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken). Eerste Kamerleden moeten voortaan een zittingstermijn krijgen van zes jaar, in plaats van vier. De helft van de senatoren zou dan elke drie jaar worden vervangen, zoals ook gebeurde tot 1983. Omdat Statenleden de senatoren kiezen, hoopt Ollongren dat de Provinciale Statenverkiezingen zo minder om de politieke verhoudingen in de Eerste Kamer zullen draaien. Dat voorstel is aangenomen, maar de Kamer vraagt het kabinet wel te zorgen dat de positie van kleine partijen in de zetelverdeling door deze verandering niet verslechtert. Daarover diende coalitiepartij ChristenUnie een motie in.
Het andere voorstel van Ollongren gaat over de wijziging van de Grondwet zelf. Nu wordt over zo'n aanpassing twee keer gestemd door de Eerste en Tweede Kamer: een keer voor, en een keer na de Tweede Kamerverkiezingen. Ollongren wil dat die zogenoemde tweede lezing voortaan zal plaatshebben in een verenigde vergadering, waarbij de leden van de Eerste en de Tweede Kamer samen in debat gaan over de wijziging.
De beide voorstellen zijn door de Tweede Kamer aangenomen in de eerste lezing. Als ze ook door de Eerste Kamer komen, zullen ze in de volgende kabinetsperiode nogmaals worden behandeld door de Eerste en Tweede kamer, zoals gewoonlijk is bij grondwetswijzigingen.
Meer uit Binnenland
WIJCHEN (ANP) - In het Gelderse Wijchen, bij Nijmegen, woedt aan de Geitweg een natuurbrand. Dat meldt de veiligheidsregio. In de omgeving van Wijchen waren op zondag al meer natuurbranden.
3 uur geledenWIJCHEN (ANP) - Aan de Heumenseweg in Wijchen (Gelderland) woedde zondag een natuurbrand. De brandweer ging met meerdere eenheden ter plaatse, maar de brand is inmiddels geblust.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 26-jarige man die zaterdag in Rotterdam vermoedelijk betrokken was bij meerdere steekpartijen vertoonde "onbegrepen gedrag". Volgens de politie blijft hij verdachte, maar krijgt hij ook de benodigde zorg.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - De temperaturen lopen komende week vanaf woensdag weer op. Weeronline verwacht dat het donderdag en vrijdag lokaal 30 tot 35 graden wordt. Daardoor is de kans op een vijfde regionale hittegolf deze zomer groot.
7 uur geledenOSS (ANP) - De natuurbrand in Herperduin bij Oss is onder controle. Het vuur heeft zich niet verder verspreid. De brandweer blijft nog wel nablussen om te voorkomen dat de brand weer oplaait, meldt de veiligheidsregio.
10 uur geledenHOUTEN (ANP) - De weersomstandigheden lijken gunstig om woensdag in ons land de gedeeltelijke zonsverduistering te kunnen zien. Weeronline verwacht, zoals het er nu naar uitziet, geen grootschalige, lage bewolking die het zicht belemmert. Om het verschijnsel goed te kunnen aanschouwen, is helder weer nodig.
10 uur geledenOSS (ANP) - In natuurgebied Herpenduin, in de Noord-Brabantse gemeente Oss, woedt zondagochtend een natuurbrand. De brandweer is met veel voertuigen, onder meer waterwagens, aanwezig. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio gaat het om een gebied van 100 bij 150 meter.
11 uur geleden