Tweede Kamer schrapt gesprek met VN-gezant voor Palestijnen
DEN HAAG (ANP) - Op het laatste moment heeft een meerderheid van de Tweede Kamer een gesprek met Francesca Albanese, de VN-rapporteur voor de Palestijnse gebieden, geannuleerd. Vooral rechtse partijen keerden zich tegen een ontmoeting. "Een nieuw dieptepunt in deze Kamer en we waren getuige hoe rechtse cancelcultuur werkt", reageerde Kati Piri (GroenLinks-PvdA) na afloop. Zij had de gezant uitgenodigd.
Het voorstel om de bijeenkomst af te gelasten kwam van de SGP, die zich altijd vierkant achter Israël opstelt. SGP'er Diederik van Dijk verwijt de "zeer vooringenomen VN-rapporteur" onder meer de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 te bagatelliseren. Hij vindt dat de Kamer dergelijke opmerkingen niet moet legitimeren. Hij kreeg steun van JA21, FVD, PVV, BBB, ChristenUnie en VVD.
Piri wees erop dat de indieners van het verzoek (naast SGP gaat het om PVV en BBB) eerder wel mensen uitnodigden die pleiten voor "etnische zuivering van Palestijnen". De drie partijen doen een "lelijke poging om de mond te snoeren van mensen die opkomen voor de rechten van de Palestijnen". Isa Kahraman (NSC) zei de opmerkingen van Albanese "verwerpelijk" te vinden, maar ook dat er "heel zwaarwegende overwegingen" moeten zijn om het besluit ongedaan te maken.
Veldkamp
Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) weigert de rapporteur te ontmoeten, liet hij maandag weten. Voor de ChristenUnie en VVD speelde dat een rol om tegen het gesprek te zijn. VVD'er Eric van der Burg gaat de minister nog wel "aanspreken" op zijn besluit, want toen hij schriftelijke vragen aan Veldkamp stelde waarom hij op de foto ging met zijn Iraanse collega, liet de bewindsman weten dat het in de diplomatie gebruik is om met iedereen te praten. "Dat blijkt nu genuanceerder te liggen", aldus Van der Burg.
De beslissing viel in een zogeheten procedurevergadering van de Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken. Die worden normaliter niet druk bezocht, maar dit keer waren bijna alle partijen aanwezig.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
3 dagen geleden