Tweede Kamer schorst Baudet wegens niet opgeven nevenfuncties
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft voor een schorsing van Forum voor Democratie-leider Thierry Baudet gestemd. Daardoor mag Baudet een week lang niet deelnemen aan Kamerdebatten. De sanctie was voorgesteld door het integriteitscollege van de Tweede Kamer, omdat Baudet nevenfuncties niet heeft opgegeven in het register dat hiervoor bedoeld is.
Er stemden bij een hoofdelijke stemming 119 Kamerleden vóór het voorstel om Baudet te schorsen, twee stemden tegen. De fracties van Forum voor Democratie en PVV verlieten de zaal tijdens de stemming.
Baudet heeft onder meer niet vermeld dat hij bestuurslid is voor FVD en directeur van uitgeverij THPB Media b.v. In beide functies gaat het om commerciële activiteiten. Het college kwam vorige week met de aanbeveling om Baudet te schorsen. Volgens Baudet worden door de regels de Kamerleden de mond gesnoerd. Het is voor hem een "principiële zaak", zegt hij over de kwestie.
Wilders
PVV-leider Geert Wilders noemde voorafgaand aan de stemming het besluit een "historische fout". Caroline van der Plas (BBB) stemde tegen omdat ze de maatregel "ondemocratisch" vindt.
Het college kwam vorige week met de aanbeveling om Baudet te schorsen. Eerder werd de FVD-leider al 'berispt'. Omdat hij de functies nog steeds niet heeft opgegeven, was de schorsing aanbevolen. FVD-Kamerleden Freek Jansen en Gideon van Meijeren krijgen nu ook zo'n berisping. Zij moeten hun nevenfuncties en inkomsten eveneens beter registreren.
Spion
Een schorsing van een Kamerlid is niet eerder voorgekomen, mede omdat de Kamer dit instrument pas sinds kort kent. Baudet werd wel onlangs nog uitgesloten van een debat in de Tweede Kamer omdat hij insinueerde dat minister van Financiën Sigrid Kaag een spion was. Het voltallige kabinet, dat in de Kamer was voor de Algemene Politieke Beschouwingen, stond vervolgens op en verliet de zaal uit protest. Baudet weigerde later zijn woorden terug te nemen, waarna Kamervoorzitter Vera Bergkamp hem het woord ontnam.
De FVD-leider raakte eerder deze week opnieuw in opspraak door het doen van uitlatingen waarvan veel Kamerleden vinden dat ze een grens over gaan, maar daar staat deze schorsing los van. Baudet zei in een interview dat hij een aanhanger is van samenzweringstheorieën. Hij zei te geloven dat de wereld achter gesloten deuren wordt aangestuurd door een groep samenzwerende "reptielen", al was dat laatste volgens hem een metafoor.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het zou een "gemiste kans" zijn als de twee strenge asielwetten komende dinsdag worden weggestemd in de Eerste Kamer, vindt Rob Jetten. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei de minister-president dat de wetten "de snelste weg zijn" om het aantal asielzoekers omlaag te krijgen, zoals zijn kabinet beoogt. Dat terwijl zijn eigen partij D66 neigt naar een tegenstem.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt dat de oppositie naar de zorgplannen als een geheel moet kijken. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verhoging van het eigen risico, maar een meerderheid vinden in de Tweede en Eerste Kamer wordt nog lastig voor de VVD-minister.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het blijft volgens asielminister Bart van den Brink (CDA) nog tot en met de stemmingen van volgende week dinsdag "spannend" of de Eerste Kamer twee asielwetten steunt. Steun voor de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet is onzeker, omdat er nog geen gegarandeerde meerderheid is voor een aanpassing daarvan. Zonder die aanpassing, die regelt dat helpers van illegale asielzoekers niet gestraft worden, gaan het CDA en de SGP niet voor de wet stemmen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de aangiftes die zijn gedaan tegen twee verschillende campagnevideo's van Forum voor Democratie (FVD) geseponeerd. In totaal ging het om vier verdenkingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote hacks zoals bij ChipSoft en eerder Odido gaan steeds vaker voorkomen, denkt justitieminister David van Weel. Volgens de VVD'er neemt cybercriminaliteit wereldwijd toe en moet daarom ook meer gebeuren om het tegen te gaan.
6 uur geleden