Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweede Kamer pas in debat over slavernijverleden na 19 december

Tweede Kamer pas in debat over slavernijverleden na 19 december

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat pas na 19 december in debat over het slavernijverleden van Nederland en de mogelijke excuses van het kabinet hierover. Op die dag zal premier Mark Rutte namens de regering een reactie geven op het rapport van de dialooggroep slavernijverleden. Naar verwachting gaat het om excuses, maar dat is nog niet officieel aangekondigd. Rutte zelf spreekt van een 'betekenisvol moment' op die dag.

DENK-Kamerlid Tunahan Kuzu wil nog deze of volgende week een Kamerdebat over de uitgelekte plannen en de ophef die dat veroorzaakte, maar kreeg daarvoor dinsdag geen meerderheid achter zich. De coalitiepartijen willen eerst de reactie van het kabinet afwachten. Ook de SGP en BIJ1 zijn tegen een debat nu, al is Sylvana Simons van BIJ1 het niet eens met de huidige gang van zaken. Dat geldt overigens voor vrijwel alle fracties.

Sinds de plannen enkele weken geleden uitlekten, is er veel kritiek gekomen vanuit organisaties die zich bezighouden met het slavernijverleden in Suriname en het Caribisch deel van het koninkrijk. Zo zou 19 december niet de juiste datum zijn om excuses aan te bieden, zou minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) geen rol moeten hebben bij de excuses in Suriname en dringen anderen weer aan op herstelbetalingen.

Kerstreces

Het kabinet heeft een aantal organisaties en belanghebbenden uitgenodigd op het Catshuis in Den Haag om verder te spreken over de kwestie. Donderdag was het eerste overleg en dinsdagmiddag het tweede. De tegenstanders van een debat op korte termijn willen dat proces niet dwarsbomen door nu een Kamerdebat met Rutte te voeren. Het debat zal daarmee hoogstwaarschijnlijk niet meer dit jaar worden gevoerd. De laatste Kamerdag voor het kerstreces is 22 december.

Vrijdag zal de ministerraad een definitief besluit nemen over de reactie die Rutte maandag wil gaan uitspreken, meldde minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken). Daarbij worden de bevindingen uit de Catshuissessies meegewogen.

Meer uit Politiek

Burgemeester Gorinchem: Turkse gemeenschap kreeg veel te verduren

GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.

7 uur geleden
Bij drie stembureaus in Gorinchem geen opmerkelijkheden

GORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.

8 uur geleden
Stembureaus Gorinchem dicht, tellen begint

GORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.

9 uur geleden
Europarlementariërs willen hogere straffen voor antisemitisme

STRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.

10 uur geleden
FME pleit voor meer energiesteun nu Brussel meer hulp toestaat

ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.

14 uur geleden
Halsema vindt dat regering excuses aan Molukkers moet maken

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering zou excuses moeten maken aan de duizenden Molukse ex-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) en hun gezinnen die in de jaren vijftig gedwongen naar Nederland kwamen. Dat zou "een betekenisvol gebaar" zijn, zeker nu de eerste generatie Molukkers nog in leven is. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema woensdag bij een herdenking van de aankomst van ruim 4000 Molukkers in Amsterdam, 75 jaar geleden.

15 uur geleden
Advies Aboutaleb: hervat onderhandelingen Hart voor Den Haag, D66

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.

1 dag geleden