Tweede Kamer pas in debat over slavernijverleden na 19 december
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat pas na 19 december in debat over het slavernijverleden van Nederland en de mogelijke excuses van het kabinet hierover. Op die dag zal premier Mark Rutte namens de regering een reactie geven op het rapport van de dialooggroep slavernijverleden. Naar verwachting gaat het om excuses, maar dat is nog niet officieel aangekondigd. Rutte zelf spreekt van een 'betekenisvol moment' op die dag.
DENK-Kamerlid Tunahan Kuzu wil nog deze of volgende week een Kamerdebat over de uitgelekte plannen en de ophef die dat veroorzaakte, maar kreeg daarvoor dinsdag geen meerderheid achter zich. De coalitiepartijen willen eerst de reactie van het kabinet afwachten. Ook de SGP en BIJ1 zijn tegen een debat nu, al is Sylvana Simons van BIJ1 het niet eens met de huidige gang van zaken. Dat geldt overigens voor vrijwel alle fracties.
Sinds de plannen enkele weken geleden uitlekten, is er veel kritiek gekomen vanuit organisaties die zich bezighouden met het slavernijverleden in Suriname en het Caribisch deel van het koninkrijk. Zo zou 19 december niet de juiste datum zijn om excuses aan te bieden, zou minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) geen rol moeten hebben bij de excuses in Suriname en dringen anderen weer aan op herstelbetalingen.
Kerstreces
Het kabinet heeft een aantal organisaties en belanghebbenden uitgenodigd op het Catshuis in Den Haag om verder te spreken over de kwestie. Donderdag was het eerste overleg en dinsdagmiddag het tweede. De tegenstanders van een debat op korte termijn willen dat proces niet dwarsbomen door nu een Kamerdebat met Rutte te voeren. Het debat zal daarmee hoogstwaarschijnlijk niet meer dit jaar worden gevoerd. De laatste Kamerdag voor het kerstreces is 22 december.
Vrijdag zal de ministerraad een definitief besluit nemen over de reactie die Rutte maandag wil gaan uitspreken, meldde minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken). Daarbij worden de bevindingen uit de Catshuissessies meegewogen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariƫr Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
2 dagen geleden