Tweede Kamer opnieuw voor verankeren lhbti-rechten in grondwet
DEN HAAG (ANP) - Discriminatie op basis van handicap of seksuele geaardheid moet in de grondwet worden verboden. Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer stemde dinsdag opnieuw voor een initiatiefwetsvoorstel om de grondwet op die manier aan te passen. In 2020 steunden beide Kamers de wijziging die D66, GroenLinks en PvdA indienden, ook al.
Over een wijziging van de grondwet moet twee keer worden gestemd in zowel de Tweede als de Eerste Kamer. Daarbij moet een verkiezing tussen beide stemmingen zijn van de Tweede Kamer. Voor de Eerste Kamer hoeft dat niet. Bij de tweede stemming is in beide Kamers bovendien een tweederdemeerderheid nodig.
Deze meerderheid werd ruim gehaald, met naast de indienende partijen steun van VVD, CDA, CU, SP, Volt, DENK, Partij voor de Dieren, JA21, en de fracties Van Haga, Den Haan en BBB.
Tweede lezing
De Eerste Kamer moet ook nog na een tweede lezing instemmen met het voorstel voordat het van kracht kan worden. De kans is groot dat ook hier de vereiste meerderheid wordt gehaald. De partijen die in de Tweede Kamer voor stemden, komen boven de 50 van de 75 Eerste Kamerzetels uit.
Het COC spreekt van "geweldig nieuws". De belangenorganisatie zegt al bijna twintig jaar te pleiten voor het grondwettelijk discriminatieverbod voor homo- en biseksuelen, transgenders en interseksuelen. COC-voorzitter Astrid Oosenbrug stelt dat de verankering in de grondwet "een garantie biedt dat we ook over vijftig of honderd jaar nog van onze zwaar bevochten rechten kunnen genieten".
Oosenbrug wijst erop dat Nederland hierin niet vooroploopt maar dat de lhbti-mensenrechten al in de grondwet staan van landen zoals Zweden, Portugal, Malta en Zuid-Afrika.
Meer uit Binnenland
DEVENTER (ANP) - Negen mensen zijn donderdag aangehouden rond de Europa League-wedstrijd van Go Ahead Eagles tegen het Duitse VfB Stuttgart in Deventer. Ze hadden zich volgens de politie schuldig gemaakt aan belediging, mishandeling, openlijk geweld en het niet voldoen aan een bevel van een agent.
9 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Boeren met en zonder tractoren zijn naar het provinciehuis in Den Bosch gekomen. Ze maken zich zorgen over diverse plannen waarover de Brabantse politiek vrijdag vergadert. De maatregelen zijn ingrijpend, stapelen zich op op het boerenerf en hebben gevolgen voor de toekomst van de agrarische bedrijven, aldus landbouworganisatie ZLTO.
53 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Mensen met een vorm van autisme hebben dat niet gekregen doordat ze zijn gevaccineerd. Inentingen veroorzaken geen autisme, heeft bijwerkingencentrum Lareb vrijdag nogmaals gezegd.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Voor het eerst sinds eind oktober verblijven minder dan 1900 asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Opvangorgaan COA blijft al ruim een week onder de limiet van 2000 mensen, en hoeft daardoor al een tijdje geen dwangsommen meer te betalen aan de gemeente Westerwolde, waarin Ter Apel ligt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal vrouwen dat werd gedood door een partner of door een ex, is in de afgelopen 15 jaar onveranderd gebleven. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekend. Bij gescheiden vrouwen komt moord of doodslag door een (ex-)partner het vaakst voor.
5 uur geledenWANSSUM (ANP) - In het Noord-Limburgse Wanssum is de bestuurder van een auto in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen bij een botsing tegen een boom aan de Helling. Dat meldt de politie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.
15 uur geleden