Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweede Kamer moet haasten om rente studielening te verlagen

Tweede Kamer moet haasten om rente studielening te verlagen

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer moet zich haasten als ze de eerder uitgesproken wens om de rente te verlagen op studieleningen van de 'pechgeneratie' daadwerkelijk uit wil voeren. Demissionair minister Robbert Dijkgraaf schrijft in een Kamerbrief dat de rente op zijn vroegst in 2026 omlaag kan. De regels moeten dan wel snel worden aangepast om de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) voldoende tijd te geven om zich voor te bereiden.

Kamerlid Pieter Omtzigt (inmiddels NSC) stelde in oktober voor om de rente fors te verlagen voor studenten van de pechgeneratie, die studieleningen zijn aangegaan in de periode dat er geen basisbeurs was. Dat wil hij betalen door de zogeheten expatregeling te versoberen. Die houdt in dat buitenlandse werknemers die tijdelijk in Nederland werken, in de eerste vijf jaar geen belasting hoeven te betalen over de eerste 30 procent van wat ze verdienen.

Het voorstel van Omtzigt was aangenomen. In de nieuwe Tweede Kamer hebben de partijen die de aanpassing steunden ook een ruime meerderheid.

Voor- en nadelen

Het bedrag van 183 miljoen euro dat wordt vrijgespeeld door hierop te bezuinigen, kan volgens Dijkgraaf op drie manieren worden uitgegeven om de rente te verlagen. De Kamer kan ervoor kiezen om de rente ongeveer 1 tot 1,25 procentpunt te verlagen. Een andere mogelijkheid is om af te spreken dat de rente niet boven een plafond van 2,5 tot 2,75 procent uitkomt. De bewindsman ziet het ook als een optie om studenten jaarlijks 65 euro te geven voor elk jaar dat ze onder het leenstelsel hebben gestudeerd.

De minister ziet verschillende voor- en nadelen van de voorgestelde opties. De financiële gevolgen zijn goed te voorspellen als de rente met een vast percentage wordt verlaagd, benoemt hij. Het nadeel is wel dat de rente zelfs met korting hoog kan uitpakken. Dat wordt voorkomen met een renteplafond. Van zo'n maatregel profiteren studenten alleen niet als de rente laag is. De jaarlijkse toelage heeft het voordeel dat er beter rekening wordt gehouden met hoelang studenten hebben geleend. Maar deze optie is minder gunstig voor studenten met een hoge lening.

Onnodig veel lenen

Dijkgraaf merkt daarnaast op dat vooral afgestudeerden met hoge salarissen profiteren van een renteverlaging. Oud-studenten met een laag inkomen hoeven namelijk al weinig tot niets af te lossen volgens de al bestaande regels, dus een lagere rente levert ze weinig op. Hij zegt bovendien dat rente ervoor zorgt dat studenten niet onnodig veel lenen.

Meer uit Politiek

Kabinet verdeelt miljarden voor infrastructuur bij nieuwe huizen

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft 2,5 miljard euro klaargezet voor wegen, fietspaden en tramlijnen van en naar nieuwe woonwijken. Het geld was al afgesproken in het regeerakkoord door de toenmalige coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB en wordt nu door de drie betrokken bewindslieden verdeeld.

3 uur geleden
Yeşilgöz: formatie beginnen met D66, CDA en VVD is een optie

DEN HAAG (ANP) - Dilan Yeşilgöz ziet een formatie met in eerste instantie alleen D66, CDA en VVD als een mogelijke optie. "Dat zou kunnen", liet de VVD-leider desgevraagd weten na afloop van een gesprek met verkenner Wouter Koolmees. Al voegde ze eraan toe dat een formatie van vier of vijf partijen haar voorkeur heeft.

6 uur geleden
Van Weel verlengt grenscontroles met een half jaar

DEN HAAG (ANP) - De grenscontroles die de Koninklijke Marechaussee (KMar) uitvoert om migranten zonder geldige papieren tegen te houden, worden met een half jaar verlengd, schrijft asielminister David van Weel (VVD) in een Kamerbrief. Volgens de demissionaire bewindsman is dat nodig "gezien de voortdurende dreiging voor de openbare orde", zonder toe te lichten wat die dreiging precies inhoudt.

6 uur geleden
Utrechtse oud-wethouder voorgedragen als wethouder in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Klaas Verschuure, die in het verleden wethouder was in Utrecht, is maandag voorgedragen om wethouder in Den Haag te worden. De Haagse afdeling van D66 wil dat hij de plek overneemt van Robert van Asten, die lid van de Tweede Kamer wordt.

8 uur geleden
Bontenbal: probleem formatie ligt niet bij het CDA

DEN HAAG (ANP) - Het probleem om te komen tot een mogelijke nieuwe coalitie ligt volgens Henri Bontenbal niet bij het CDA. Dat zegt hij voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees. De christendemocraten hebben nog altijd geen uitgesproken voorkeur voor een mogelijke coalitie. Bontenbal herhaalt dat hij "constructief in de wedstrijd zit".

9 uur geleden
Koolmees spreekt Bontenbal, Yeşilgöz, Jetten en Vos (senaat)

DEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees spreekt maandag met Henri Bontenbal (CDA), Dilan Yeşilgöz (VVD), Rob Jetten (D66) en senaatsvoorzitter Mei Li Vos. Het is gebruikelijk om de voorzitter van de Eerste Kamer te spreken, licht een woordvoerder van de kabinetsformatie toe.

1 dag geleden
Van Haga stopt als partijleider BVNL, partij gaat wel door

DEN HAAG (ANP) - Wybren van Haga stopt als partijleider van BVNL. Dat heeft hij bekendgemaakt in een videoboodschap. Zijn partij haalde bij de Tweede Kamerverkiezingen opnieuw geen zetel. "Blijkbaar ben ik niet degene die door werkend Nederland en door onze mkb-ondernemers wordt gezien als de man die Nederland van het slot gaat halen."

1 dag geleden