Tweede Kamer moedeloos over almaar stijgende wachtlijsten ggz
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wordt er moedeloos van dat de wachtlijsten in de geestelijke gezondheidszorg (ggz) maar blijven groeien in plaats van korter worden. Ook de tijd die iemand moet wachten op de benodigde zorg (wachttijden) neemt niet af. Er wordt te veel vergaderd en te weinig concreet gedaan voor mensen die de hulp hard nodig hebben, vindt de Kamer. Daar is demissionair zorgminister Conny Helder het niet mee eens, bleek tijdens een debat over de ggz.
De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) maakte recent bekend dat er in december 97.450 mensen met psychische problemen op een wachtlijst stonden. Dat is ruim 10.000 meer dan een jaar eerder. Meer dan de helft van hen moet langer op hulp wachten dan afgesproken.
De te lange wachtlijsten en wachttijden "kaarten we keer op keer aan, maar er lijkt niets te gebeuren, terwijl er van alles wordt beloofd", verzuchtte GroenLinks-PvdA-Kamerlid Lisa Westerveld, die ook namens D66 sprak. "Ik verwacht dat de minister met de vuist op tafel gaat slaan."
Ook de onderhandelende partijen voor een nieuw kabinet, PVV, VVD en NSC, zijn geschrokken van de cijfers. Ze willen, net zoals de oppositie, meer actie en daadkracht van de minister. BBB was niet bij het debat aanwezig.
Helder erkende dat de problemen in de ggz groot en schrijnend zijn, maar volgens haar zijn en worden er wel degelijk "belangrijke stappen gezet" om de wachttijden te verkorten. Ze voegde daar wel meteen aan toe dat het een proces van "hele lange adem is". Ze maakt zich bovendien grote zorgen over het personeelstekort in de ggz-sector en de toename van het aantal mensen met psychische problemen dat professionele hulp zoekt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Er was afgelopen jaar meer geweld tegen agenten en het gebruikte geweld was heftiger, concludeert de politie na de publicatie van cijfers over het afgelopen jaar. De politie telde vorig jaar 12.896 geweldsincidenten tegen politiemensen. In 2024 waren dat er 12.543.
1 uur geledenKESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
8 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
8 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
8 uur geleden