Tweede Kamer in debat over bezuinigingen op justitie
DEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen noemen veiligheid een topprioriteit in het hoofdlijnenakkoord, maar denken ook dat het met minder geld kan. Dit komt aan bod als de Tweede Kamer woensdag in debat gaat over de begroting van het ministerie van Justitie.
De in het hoofdlijnenakkoord aangekondigde bezuinigingen raken het ministerie van Justitie niet zo hard als sommige andere departementen, zoals dat van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Desondanks vindt Michiel van Nispen (SP) dat het kabinet de "botte kaasschaaf" hanteert ten koste van de gewone man. Hij vreest bijvoorbeeld voor de gevolgen als het Juridisch Loket minder geld krijgt. Ook Songül Mutluer (GroenLinks-PvdA) vreest dat de toegang tot het recht minder wordt onder het huidige kabinet.
Ingrid Michon van coalitiepartij VVD denkt juist dat geld niet altijd de oplossing is. Zo hoopt ze meer blauw op straat te krijgen door te snijden in de bureaucratie. De politie is wat haar betreft te veel in eilandjes georganiseerd en kan efficiënter werken. Bovendien denkt ze dat veel winst valt te behalen als de politie meer de samenwerking opzoekt met bijvoorbeeld groene boa's. Die houden toezicht op onder andere natuurgebieden en hebben te maken met dumpingen van drugsafval.
Verder zal bij het debat een allegaartje aan onderwerpen de revue passeren. Dat is niet ongebruikelijk bij begrotingsbehandelingen van het ministerie van Justitie, omdat bewindslieden van het departement een lange lijst verantwoordelijkheden hebben. Zo willen GroenLinks-PvdA en D66 huiselijk geweld en femicide aanstippen, de VVD digitale criminaliteit en de SP bezuinigingen bij de brandweer.
Daarnaast hebben Kamerleden mogelijk nog vragen over de onrust in Amsterdam die vorige week tot een kabinetscrisis leidde. Staatssecretaris Nora Achahbar (Toeslagen en Douane) vond het debat hierover zo "polariserend" dat ze afgelopen vrijdag besloot af te treden, waarop crisisoverleg volgde met het kabinet en de coalitiepartijen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.
4 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende vliegveld van Maastricht heeft wederom een nieuwe algemeen directeur aangesteld. Cor de Man begint op 1 februari als CEO van Maastricht Aachen Airport (MAA). Hij volgt Joost Meijs op, die net een jaar in dienst was toen hij op 1 november zijn functie neerlegde om directeur te worden van Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL).
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ook in Drenthe hebben mensen met schade aan hun woning door de gaswinning in Groningen vaker last van stress en minder vertrouwen in de overheid. "De impact van de gaswinningsproblematiek stopt niet bij de provinciegrens van Groningen", stelt onderzoeksinstituut Nivel, dat samen met de Rijksuniversiteit Groningen onderzoek doet.
6 uur geleden