Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweede Kamer debatteert na reces over slavernijexcuses

Tweede Kamer debatteert na reces over slavernijexcuses

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil in debat over de excuses voor het slavernijverleden die Mark Rutte maandag heeft aangeboden namens het kabinet. Tunahan Kuzu van DENK diende dit verzoek meermaals in, maar tot nu toe was er nog geen steun voor. De coalitie lag dwars omdat de excuses nog niet waren aangeboden, maar is om nu dat is gebeurd.

Kuzu vindt dat de "de tijd rijp" is voor een debat - liefst zo snel mogelijk na het kerstreces - en hij wordt hierin breed gesteund in de Kamer.

Een van de kwesties die waarschijnlijk aan bod zal komen bij het debat is een mogelijke wettelijke verankering van de excuses. Dat was een van de aanbevelingen van het Adviescollege Dialooggroep Slavernijverleden waar Rutte maandag een kabinetsreactie op gaf. Maar deze vraag liet hij nog open.

Koning

Een ander heikel punt is of de excuses worden herhaald door de koning. In zijn speech heeft Rutte laten weten dat de vorst aanwezig is bij een plechtigheid in Amsterdam op 1 juli, als wordt gevierd en herdacht dat 150 jaar geleden definitief een einde kwam aan slavernij onder Nederlands bewind. Later wordt nog ingevuld wat de koning dan zal doen, zei de premier in een toelichting.

Sylvana Simons (BIJ1) wil ook in debat over de aanloop naar de excuses. "Er is veel misgegaan in dit proces", aldus het Kamerlid. Zo waren verschillende maatschappelijke organisaties niet te spreken over het feit dat vroegtijdig was gelekt dat de excuses zouden komen, de volgens hen willekeurige datum van 19 december en de manier waarop belanghebbenden zijn betrokken bij de voorbereidingen.

Meer uit Politiek

Brekelmans hekelt 'politieke spelletjes' van PVV met asielwetten

DEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."

7 uur geleden
Kabinet wil subsidie voor overstap naar elektrische auto

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.

8 uur geleden
Karremans wil Lelystad Airport openen in oktober 2027

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.

11 uur geleden
Jetten: tempo voorbereidingen missie Hormuz moet omhoog

DEN HAAG (ANP) - Het tempo van de voorbereidingen voor de missie in de Straat van Hormuz moet omhoog. Dan kunnen de landen direct aan de slag zodra er een permanent staakt-het-vuren is, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Eerder op de middag was hij bij een videoconferentie van de bijna vijftig landen die zich hebben aangesloten bij de internationale coalitie.

12 uur geleden
Jetten: wegstemmen asielwetten in senaat zou gemiste kans zijn

DEN HAAG (ANP) - Het zou een "gemiste kans" zijn als de twee strenge asielwetten komende dinsdag worden weggestemd in de Eerste Kamer, vindt Rob Jetten. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei de minister-president dat de wetten "de snelste weg zijn" om het aantal asielzoekers omlaag te krijgen, zoals zijn kabinet beoogt. Dat terwijl zijn eigen partij D66 neigt naar een tegenstem.

13 uur geleden
Hermans hoopt dat oppositie zorgplannen als geheel bekijkt

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt dat de oppositie naar de zorgplannen als een geheel moet kijken. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verhoging van het eigen risico, maar een meerderheid vinden in de Tweede en Eerste Kamer wordt nog lastig voor de VVD-minister.

14 uur geleden
Sybrand Buma wordt nieuwe vicepresident Raad van State

DEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.

14 uur geleden