Tweede Kamer debatteert na reces over slavernijexcuses
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil in debat over de excuses voor het slavernijverleden die Mark Rutte maandag heeft aangeboden namens het kabinet. Tunahan Kuzu van DENK diende dit verzoek meermaals in, maar tot nu toe was er nog geen steun voor. De coalitie lag dwars omdat de excuses nog niet waren aangeboden, maar is om nu dat is gebeurd.
Kuzu vindt dat de "de tijd rijp" is voor een debat - liefst zo snel mogelijk na het kerstreces - en hij wordt hierin breed gesteund in de Kamer.
Een van de kwesties die waarschijnlijk aan bod zal komen bij het debat is een mogelijke wettelijke verankering van de excuses. Dat was een van de aanbevelingen van het Adviescollege Dialooggroep Slavernijverleden waar Rutte maandag een kabinetsreactie op gaf. Maar deze vraag liet hij nog open.
Koning
Een ander heikel punt is of de excuses worden herhaald door de koning. In zijn speech heeft Rutte laten weten dat de vorst aanwezig is bij een plechtigheid in Amsterdam op 1 juli, als wordt gevierd en herdacht dat 150 jaar geleden definitief een einde kwam aan slavernij onder Nederlands bewind. Later wordt nog ingevuld wat de koning dan zal doen, zei de premier in een toelichting.
Sylvana Simons (BIJ1) wil ook in debat over de aanloop naar de excuses. "Er is veel misgegaan in dit proces", aldus het Kamerlid. Zo waren verschillende maatschappelijke organisaties niet te spreken over het feit dat vroegtijdig was gelekt dat de excuses zouden komen, de volgens hen willekeurige datum van 19 december en de manier waarop belanghebbenden zijn betrokken bij de voorbereidingen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
2 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De twee zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk hebben vragen van alle oppositiepartijen over de gevolgen van de bezuinigingen op de zorg niet beantwoord. De ministers schetsten tijdens het debat over de zorgbegroting steeds weer vergezichten over de noodzaak van de bezuinigingen, die tot 10 miljard euro moeten opleveren.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren beschouwt het als "een belangrijke overwinning" dat het gerechtshof in Den Haag hem in hoger beroep heeft vrijgesproken van opruiing. "Niet alleen voor mij, maar voor de vrijheid van meningsuiting van ons allemaal", zegt hij in een video op X.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans is nog niet bereid om de verhoging van het eigen risico in de zorg aan te passen. Tijdens het debat over de begroting van haar ministerie wees de VVD-minister "uitgestoken handen" van Tweede Kamerleden af.
2 dagen geleden