Tweede Kamer buigt zich over verslag informateur Plasterk
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer buigt zich over het verslag van informateur Ronald Plasterk, die na twee maanden overleg tot de slotsom is gekomen dat een rechtse coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB er nu niet inzit. De Kamer zal moeten beslissen hoe het verder moet nu de voorkeurscoalitie van Geert Wilders, de leider van de grootste partij, uit zicht is.
Plasterk moest na het vertrek van NSC-leider Pieter Omtzigt van de onderhandelingstafel vaststellen dat er geen perspectief is op een coalitie met de vier partijen die sinds medio december met elkaar spraken. Hij zei evenwel niet te kunnen uitsluiten dat deze partijen het ooit wel eens kunnen worden.
Als het aan Plasterk ligt, gaat nu een nieuwe informateur aan de slag "met ruime bestuurlijk en politieke ervaring", om allereerst vast te stellen welke vorm een nieuw kabinet moet krijgen. Die vraag lag de afgelopen tijd minder nadrukkelijk voor; Plasterk had opdracht op basis van de inhoud te kijken of de partijen tot elkaar konden komen.
PVV, VVD en BBB willen nog altijd graag verder praten, liefst mét NSC. Maar die partij heeft al van meet af aan grote bedenkingen bij samenwerking met de rechts-populistische PVV, bracht Omtzigt in herinnering. Hij vindt dat de drie partijen moeten gaan praten over een minderheidskabinet, dat hij bereid is te steunen als het goede stappen zet op gebied van bestaanszekerheid en goed bestuur.
De partijen die de afgelopen vanaf de zijlijn toekeken, reageerden uiterst kritisch op het verslag van Plasterk. PVV, VVD, NSC en BBB zijn "amper opgeschoten", oordeelde D66-voorman Rob Jetten. Fractievoorzitter Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA noemde de informatieronde onder leiding van partijgenoot Plasterk "mislukt". ChristenUnie-leider Mirjam Bikker sprak van "formatiespaghetti".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland is vlak na de Russische inval in Oekraïne veel te voorzichtig geweest met militaire steun. "Waren we eerder over onze taboes heen gestapt, dan had Oekraïne er militair beter voor gestaan." Dat zegt demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel in een interview met De Telegraaf.
19 minuten geledenALMERE (ANP) - De Nederlandse hulporganisatie Dorcas deelt noodpakketten uit in Oekraïne om de mensen daar bij te staan in de extreme kou, terwijl ze zijn afgesloten van elektriciteit en verwarming. Miljoenen mensen zijn getroffen door de Russische aanvallen op energievoorzieningen en dus is er "een levensbedreigende situatie ontstaan", aldus Dorcas.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Korpschef Janny Knol bevestigt in een bericht op LinkedIn dat een Utrechtse agent en zijn familie tijdelijk ergens anders wonen wegens bedreigingen. Vorige week verschenen beelden op sociale media van het gebruik van geweld door de agent bij de aanhouding van twee vrouwen bij winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht. Het geweld wordt getoetst door een commissie. Knol schrijft dat de uitkomsten daarvan spoedig bekend worden.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Slachtoffers in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, die onder meer terechtstaat voor grootschalige sextortion, hebben donderdag in de rechtbank benadrukt hoeveel impact de seksuele afpersing op hun leven heeft gehad.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft drie mannen van 27, 21 en 18 jaar veroordeeld tot taak- en celstraffen voor hun aandeel in de rellen bij het anti-immigratieprotest op het Malieveld op 20 september 2025. Twee van de verdachten moeten daarnaast smartengeld betalen aan dertien politieagenten.
9 uur geledenZWOLLE (ANP) - De twee verdachten in de strafzaak over de website Funcaps blijven in de cel. Dat heeft de rechtbank in Zwolle donderdag bepaald aan het einde van een tweede inleidende zitting tegen verdachten Jord van W. (31) en Stefan P. (30). Zij worden verdacht van de verkoop van illegale medicijnen. Het Openbaar Ministerie onderzoekt 58 sterfgevallen die mogelijk een link hebben met middelen die zijn verkocht via de website.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Contactorgaan Moslims en Overheid (CMO) deelt ook dit jaar weer 'ramadanpakketten' uit aan gedetineerden. Tijdens de vastenmaand, die over ongeveer twee weken begint, ontvangen zo'n 7000 mensen in gevangenissen door het hele land een pakket. Vorig jaar waren dat er 5500.
11 uur geleden