Tweede Kamer buigt zich over verslag informateur Plasterk
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer buigt zich over het verslag van informateur Ronald Plasterk, die na twee maanden overleg tot de slotsom is gekomen dat een rechtse coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB er nu niet inzit. De Kamer zal moeten beslissen hoe het verder moet nu de voorkeurscoalitie van Geert Wilders, de leider van de grootste partij, uit zicht is.
Plasterk moest na het vertrek van NSC-leider Pieter Omtzigt van de onderhandelingstafel vaststellen dat er geen perspectief is op een coalitie met de vier partijen die sinds medio december met elkaar spraken. Hij zei evenwel niet te kunnen uitsluiten dat deze partijen het ooit wel eens kunnen worden.
Als het aan Plasterk ligt, gaat nu een nieuwe informateur aan de slag "met ruime bestuurlijk en politieke ervaring", om allereerst vast te stellen welke vorm een nieuw kabinet moet krijgen. Die vraag lag de afgelopen tijd minder nadrukkelijk voor; Plasterk had opdracht op basis van de inhoud te kijken of de partijen tot elkaar konden komen.
PVV, VVD en BBB willen nog altijd graag verder praten, liefst mét NSC. Maar die partij heeft al van meet af aan grote bedenkingen bij samenwerking met de rechts-populistische PVV, bracht Omtzigt in herinnering. Hij vindt dat de drie partijen moeten gaan praten over een minderheidskabinet, dat hij bereid is te steunen als het goede stappen zet op gebied van bestaanszekerheid en goed bestuur.
De partijen die de afgelopen vanaf de zijlijn toekeken, reageerden uiterst kritisch op het verslag van Plasterk. PVV, VVD, NSC en BBB zijn "amper opgeschoten", oordeelde D66-voorman Rob Jetten. Fractievoorzitter Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA noemde de informatieronde onder leiding van partijgenoot Plasterk "mislukt". ChristenUnie-leider Mirjam Bikker sprak van "formatiespaghetti".
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Het vliegtuig met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius is zondag rond 20.30 uur geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. Het toestel vertrok rond 16.50 uur vanaf Tenerife, waar de passagiers eerder op de dag van het schip waren gehaald.
2 uur geledenTENERIFE (ANP) - Meer dan negentig van de bijna 150 opvarenden van het door het hantavirus getroffen cruiseschip Hondius zullen tegen het einde van zondag zijn geëvacueerd vanaf de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse staatssecretaris van Volksgezondheid, Javier Padilla, in een op sociale media gedeelde video.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Een van de Fransen die aan boord was van het Nederlandse cruiseschip Hondius vertoont symptomen van het hantavirus. Dat schrijft de Franse premier Sébastien Lecornu op X. Alle vijf de Fransen die zijn gerepatrieerd vanaf Tenerife zijn in "strikte isolatie geplaatst tot nader order".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft Spanje bedankt voor de hulp bij de repatriëring van de opvarenden van cruiseschip Hondius van rederij Oceanwide Expeditions uit Vlissingen. Een vliegtuig met onder anderen acht Nederlandse passagiers is zondag onderweg van het Spaanse eiland Tenerife naar Eindhoven.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt maandag opnieuw een vliegtuig naar Tenerife om daar een deel van de bemanning van het cruiseschip Hondius op te halen. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
6 uur geledenGRANDILLA DE ABONA (ANP) - De Nederlandse chartervlucht voor opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius is opgestegen vanaf het vliegveld Tenerife Zuid, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Nadat het van boord halen van de opvarenden iets langer duurde dan voorzien, is tegen 16.52 uur Nederlandse tijd het toestel vertrokken richting Eindhoven. Naar verwachting zal het toestel daar na een kleine vijf uur arriveren.
6 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De veertien Spanjaarden die zich bevonden op het Nederlandse cruiseschip Hondius, dat werd getroffen door het hantavirus, zijn aangekomen in Madrid. De groep werd zondag als eerste geëvacueerd van het cruiseschip dat bij Tenerife voor anker ligt.
7 uur geleden