Tweede Kamer betreurt dat Bosma niet bij slavernijherdenking is
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer 'betreurt' dat haar voorzitter Martin Bosma maandag niet aanwezig is bij de Nationale Herdenking Slavernijverleden in Amsterdam. Een motie met deze strekking die JA21-leider Joost Eerdmans had ingediend, werd gesteund door PVV, VVD, NSC, BBB, SGP en ChristenUnie. Bosma gaat niet, omdat zijn komst op veel weerstand en onrust stuit door kwetsende uitspraken uit het verleden.
Bosma was eerder deze week in een gesprek met organisator Nationaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee) gezamenlijk overeengekomen dat zijn uitnodiging werd ingetrokkken. Veel mensen verzetten zich tegen zijn komst omdat hij in het verleden als PVV-Kamerlid bijvoorbeeld sprak over "slavernijgedram". Enkele fracties en organisaties drongen aan op een gebaar of excuses van zijn kant, maar dat weigert Bosma.
Eerdmans wees erop dat de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer altijd bij de herdenking zijn. Hij vindt het "beschamend en schadelijk" voor de Tweede Kamer dat het instituut nu niet vertegenwoordigd is bij de herdenking. Het bestuur van de Tweede Kamer besloot geen vervanger te sturen. Voorzitter Jan Anthonie Bruijn van de senaat is er wel bij.
Tien kabinetsleden aanwezig
Een andere motie waarin Eerdmans het demissionaire kabinet oproept niet met een delegatie naar de herdenking te gaan, zolang de Kamervoorzitter niet welkom is, werd verworpen. Alleen PVV, SGP en FVD waren voor.
Er gaat juist een brede afvaardiging van tien kabinetsleden naar de plechtigheid. Naast premier Mark Rutte zijn dat de drie vicepremiers Rob Jetten, Karien van Gennip en Carola Schouten, de ministers Franc Weerwind (Rechtsbescherming), Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken), Dilan Yeşilgöz (Justitie) en Kajsa Ollongren (Defensie) en staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Koninkrijksrelaties). Ze leggen een krans. Minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) houdt een toespraak.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse buitenlandbeleid lijdt onder de zwakke positie van het demissionaire kabinet. Dat heeft CDA-Kamerlid Derk Boswijk gezegd in Nieuwsuur. Hij vindt dat minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) het "naar omstandigheden goed" doet, maar ziet dat de VVD-bewindsman "altijd toch wat trager reageert" op geopolitieke ontwikkelingen dan bondgenoten als Frankrijk en Duitsland.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer is in voor de nieuwe vorm van belastingheffen op het rendement op vermogen, maar dat gaat niet van harte. De meeste partijen spreken hun steun uit voor de nieuwe invulling van box 3, louter omdat alternatieven ingewikkeld zijn en uitstel de staatskas veel geld kost.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Amerikaanse dreigement om acht Europese landen extra importheffingen op te leggen, dreigt de banden tussen Europa en de VS te ondermijnen. Ze "brengen het risico van een gevaarlijke neerwaartse spiraal met zich mee". Dat stellen Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken in een gezamenlijke verklaring die door demissionair premier Dick Schoof op X is geplaatst.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om acht Europese landen waaronder Nederland extra importtarieven op te leggen is "chantage". Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) in het televisieprogramma WNL op Zondag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Na een jaar controles zijn 530 mensen bij de grens geweigerd. Tussen 9 december 2024 en 8 december 2025 werden 143.960 mensen en 35.380 voertuigen gecontroleerd door de Koninklijke Marechaussee. 250 mensen werden aangehouden aan de grens, schrijft demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie in een brief aan de Tweede Kamer.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Wie met oud en nieuw nog vuurwerk wil afsteken, moet daar in verenigingsverband toestemming voor vragen aan de gemeente. Per vergunning mogen maximaal acht mensen vuurwerk afsteken. Er geldt een minimumleeftijd van 16 jaar en er moeten altijd minstens twee volwassenen bij zijn. Geen van de afstekers mag onder invloed zijn van alcohol of andere middelen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een naamswijziging wordt goedkoper en daar is ook geen opgaaf van reden meer voor nodig, als het aan het kabinet ligt. Demissionair staatssecretaris Arno Rutte van Justitie en Veiligheid wil op die manier mensen helpen die bijvoorbeeld hun adoptienaam willen wijzigen. De soepelere voorwaarden gelden voor iedereen maar één keer.
3 dagen geleden