Tweede Kamer betreurt dat Bosma niet bij slavernijherdenking is
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer 'betreurt' dat haar voorzitter Martin Bosma maandag niet aanwezig is bij de Nationale Herdenking Slavernijverleden in Amsterdam. Een motie met deze strekking die JA21-leider Joost Eerdmans had ingediend, werd gesteund door PVV, VVD, NSC, BBB, SGP en ChristenUnie. Bosma gaat niet, omdat zijn komst op veel weerstand en onrust stuit door kwetsende uitspraken uit het verleden.
Bosma was eerder deze week in een gesprek met organisator Nationaal instituut Nederlands slavernijverleden en erfenis (NiNsee) gezamenlijk overeengekomen dat zijn uitnodiging werd ingetrokkken. Veel mensen verzetten zich tegen zijn komst omdat hij in het verleden als PVV-Kamerlid bijvoorbeeld sprak over "slavernijgedram". Enkele fracties en organisaties drongen aan op een gebaar of excuses van zijn kant, maar dat weigert Bosma.
Eerdmans wees erop dat de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer altijd bij de herdenking zijn. Hij vindt het "beschamend en schadelijk" voor de Tweede Kamer dat het instituut nu niet vertegenwoordigd is bij de herdenking. Het bestuur van de Tweede Kamer besloot geen vervanger te sturen. Voorzitter Jan Anthonie Bruijn van de senaat is er wel bij.
Tien kabinetsleden aanwezig
Een andere motie waarin Eerdmans het demissionaire kabinet oproept niet met een delegatie naar de herdenking te gaan, zolang de Kamervoorzitter niet welkom is, werd verworpen. Alleen PVV, SGP en FVD waren voor.
Er gaat juist een brede afvaardiging van tien kabinetsleden naar de plechtigheid. Naast premier Mark Rutte zijn dat de drie vicepremiers Rob Jetten, Karien van Gennip en Carola Schouten, de ministers Franc Weerwind (Rechtsbescherming), Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken), Dilan Yeşilgöz (Justitie) en Kajsa Ollongren (Defensie) en staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Koninkrijksrelaties). Ze leggen een krans. Minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) houdt een toespraak.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.
1 dag geleden