Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tweede Kamer akkoord over afbouwen steun aan UNRWA

Tweede Kamer akkoord over afbouwen steun aan UNRWA

DEN HAAG (ANP) - De steun aan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA wordt de komende jaren afgebouwd. De coalitiepartijen zijn dat overeengekomen met de SGP en JA21.

Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp) is van plan om in januari 19 miljoen euro aan UNRWA over te maken, omdat dat al juridisch was vastgelegd. Maar ze schreef ook aan de Tweede Kamer dat daarop een uitzondering kan worden gemaakt als de Kamer daarom vraagt.

In het voorstel van SGP en JA21 krijgt UNRWA volgend jaar nog 15 miljoen euro. In een eerdere versie was die bijdrage bijna gehalveerd naar 9 miljoen euro, maar dat ging onder meer coalitiepartij NSC te ver. UNRWA is voorlopig onmisbaar in Gaza, dat erkent ook het kabinet.

Eén organisatie

In de jaren daarna wordt de donatie volgens het amendement van SGP en JA21 verder afgebouwd totdat het in 2029 nog om 1 miljoen euro gaat. Het geld dat wordt bespaard moet volgens de indieners worden gebruikt voor noodhulpprogramma's.

Vooral rechtse partijen willen af van UNRWA. Klevers eigen PVV roept al langer dat de steun helemaal moet worden gestopt. Ook de VVD wil minder geven, maar wijst er vooral op dat het ongezond is als de hulpverlening in een gebied zo afhankelijk is van één organisatie.

Twaalf medewerkers

De steun van beide oppositiepartijen is belangrijk voor het kabinet om de begroting van Klever door de Eerste Kamer te krijgen.

UNRWA kwam in opspraak nadat Israël twaalf medewerkers van de organisatie had beschuldigd mee te hebben gedaan aan de aanval van 7 oktober waarbij 1200 Israëliërs werden gedood. UNRWA heeft medewerkers ontslagen en inmiddels andere hervormingen doorgevoerd.

Meer uit Binnenland

Primark roept onveilige fopspeenclips terug

AMSTERDAM (ANP) - Primark roept twee setjes fopspeenclips terug. Ze zouden niet veilig zijn. Wat het risico inhoudt, meldt de kledingketen niet.

1 uur geleden
Laatste column Joost Prinsen in DPG-kranten gepubliceerd

AMSTERDAM (ANP) - De laatste aflevering van 'Joost weet het', de column van de onlangs overleden Joost Prinsen, is zaterdag gepubliceerd in de DPG-titels waarvoor hij schreef, waaronder het AD. De acteur, presentator en columnist overleed vorige week maandag op 83-jarige leeftijd.

1 uur geleden
Weer vogelgriep vastgesteld in Drogeham, net als een week eerder

DROGEHAM (ANP) - In het Friese dorp Drogeham is vogelgriep aangetroffen in een legkippenbedrijf, een week nadat dit werd vastgesteld bij een andere firma op nog geen kilometer afstand. Het ministerie van Landbouw meldt dat circa 117.000 kippen worden geruimd door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) om verdere verspreiding te voorkomen.

10 uur geleden
Zwartboek over geweld tegen moskee, 'bijna verdubbeld'

ROTTERDAM (ANP) - Een onderzoekstak van K9, het samenwerkingsverband van Nederlandse moskeekoepels, heeft een zogeheten zwartboek gepubliceerd over "het toenemende geweld tegen moskeeën in Nederland". Volgens K9 is het aantal incidenten tussen 2015 en 2025 bijna verdubbeld vergeleken met de tien jaar ervoor: 369 tegenover 192.

12 uur geleden
Buienradar: waterkoud tijdens intocht Sinterklaas op Texel

DEN BURG (ANP) - Het wordt waterkoud tijdens de landelijke intocht van Sinterklaas op Texel. Ook staat er een vlagerige windkracht 6 vanuit het oosten, meldt Buienradar. De weersite spreekt van een kille sinterklaasintocht. "De gevoelstemperatuur ligt rond een graad of 3, dus lekkere warme kleding is hier geen overbodige luxe."

12 uur geleden
Halsema: niet fair dat Concertgebouw verwijt antisemitisme kreeg

AMSTERDAM (ANP) - De afweging om in eerste instantie het jaarlijkse concert waarmee het joodse feest Chanoeka wordt gevierd in het Concertgebouw te annuleren, was aan het Concertgebouw. Maar het is "niet fair" en "niet terecht" dat het Concertgebouw antisemitisme is verweten. Dat zei burgemeester Femke Halsema van Amsterdam vrijdag tegen de Amsterdamse zender AT5.

13 uur geleden
Nederland en Brazilië willen elkaar opzoeken in energietransitie

BELÉM (ANP) - Nederland en Brazilië willen nauwer met elkaar gaan samenwerken in de energietransitie. De twee landen hebben op de klimaattop in Belém een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken hun samenwerking te "versterken en te ontwikkelen". Het draait om thema's als waterstof, windenergie op zee, biobrandstoffen, het afvangen van CO2 en het produceren van duurzamere brandstoffen voor de lucht- en scheepvaart.

15 uur geleden