Tweede Kamer akkoord over afbouwen steun aan UNRWA
DEN HAAG (ANP) - De steun aan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA wordt de komende jaren afgebouwd. De coalitiepartijen zijn dat overeengekomen met de SGP en JA21.
Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp) is van plan om in januari 19 miljoen euro aan UNRWA over te maken, omdat dat al juridisch was vastgelegd. Maar ze schreef ook aan de Tweede Kamer dat daarop een uitzondering kan worden gemaakt als de Kamer daarom vraagt.
In het voorstel van SGP en JA21 krijgt UNRWA volgend jaar nog 15 miljoen euro. In een eerdere versie was die bijdrage bijna gehalveerd naar 9 miljoen euro, maar dat ging onder meer coalitiepartij NSC te ver. UNRWA is voorlopig onmisbaar in Gaza, dat erkent ook het kabinet.
Eén organisatie
In de jaren daarna wordt de donatie volgens het amendement van SGP en JA21 verder afgebouwd totdat het in 2029 nog om 1 miljoen euro gaat. Het geld dat wordt bespaard moet volgens de indieners worden gebruikt voor noodhulpprogramma's.
Vooral rechtse partijen willen af van UNRWA. Klevers eigen PVV roept al langer dat de steun helemaal moet worden gestopt. Ook de VVD wil minder geven, maar wijst er vooral op dat het ongezond is als de hulpverlening in een gebied zo afhankelijk is van één organisatie.
Twaalf medewerkers
De steun van beide oppositiepartijen is belangrijk voor het kabinet om de begroting van Klever door de Eerste Kamer te krijgen.
UNRWA kwam in opspraak nadat Israël twaalf medewerkers van de organisatie had beschuldigd mee te hebben gedaan aan de aanval van 7 oktober waarbij 1200 Israëliërs werden gedood. UNRWA heeft medewerkers ontslagen en inmiddels andere hervormingen doorgevoerd.
Meer uit Binnenland
WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
6 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
12 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.
15 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geleden