Tweede Kamer akkoord over afbouwen steun aan UNRWA
DEN HAAG (ANP) - De steun aan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA wordt de komende jaren afgebouwd. De coalitiepartijen zijn dat overeengekomen met de SGP en JA21.
Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp) is van plan om in januari 19 miljoen euro aan UNRWA over te maken, omdat dat al juridisch was vastgelegd. Maar ze schreef ook aan de Tweede Kamer dat daarop een uitzondering kan worden gemaakt als de Kamer daarom vraagt.
In het voorstel van SGP en JA21 krijgt UNRWA volgend jaar nog 15 miljoen euro. In een eerdere versie was die bijdrage bijna gehalveerd naar 9 miljoen euro, maar dat ging onder meer coalitiepartij NSC te ver. UNRWA is voorlopig onmisbaar in Gaza, dat erkent ook het kabinet.
Eén organisatie
In de jaren daarna wordt de donatie volgens het amendement van SGP en JA21 verder afgebouwd totdat het in 2029 nog om 1 miljoen euro gaat. Het geld dat wordt bespaard moet volgens de indieners worden gebruikt voor noodhulpprogramma's.
Vooral rechtse partijen willen af van UNRWA. Klevers eigen PVV roept al langer dat de steun helemaal moet worden gestopt. Ook de VVD wil minder geven, maar wijst er vooral op dat het ongezond is als de hulpverlening in een gebied zo afhankelijk is van één organisatie.
Twaalf medewerkers
De steun van beide oppositiepartijen is belangrijk voor het kabinet om de begroting van Klever door de Eerste Kamer te krijgen.
UNRWA kwam in opspraak nadat Israël twaalf medewerkers van de organisatie had beschuldigd mee te hebben gedaan aan de aanval van 7 oktober waarbij 1200 Israëliërs werden gedood. UNRWA heeft medewerkers ontslagen en inmiddels andere hervormingen doorgevoerd.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Vondelpark wordt het eerste gebied in Amsterdam waar niet meer op een fatbike mag worden gereden. Het verbod gaat op 11 mei in. Fatbikebestuurders krijgen twee weken om te wennen. Daarna wordt er gehandhaafd en riskeren ze een boete, meldt de gemeente.
28 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Omroepen KRO-NCRV, Omroep MAX en Omroep WNL willen samen een omroephuis gaan vormen. Dat laten de omroepen woensdag weten.
58 minuten geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - Op de parkeerplaats bij station Nieuw-Vennep heeft de politie woensdag opnieuw onderzoek gedaan naar de dood van de 59-jarige vrouw wier lichaam daar maandagavond werd aangetroffen. Dat komt omdat een burger woensdagochtend "een voorwerp" vond en dat bij de politie meldde, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van het AD.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Vier mannen van 47, 65, 68 en 70 jaar uit Baarlo en Venlo krijgen boetes en taakstraffen voor het bedreigen en beledigen van de burgemeester van Venlo en opvangorgaan COA op sociale media, meldt het Openbaar Ministerie. Dit deden de mannen in aanloop naar een besluit over de komst van een asielzoekerscentrum in een oud klooster in Venlo. Naast hen zijn nog twee verdachten in beeld, zij bedreigden raadsleden, aldus een OM-woordvoerder.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, beschouwen Sendric S. (25) als "ten minste sterk verminderd toerekeningsvatbaar". Zij adviseren tbs met dwangverpleging. S. lijdt aan schizofrenie, heeft een verstandelijke beperking en een stoornis op het gebied van cannabisgebruik. Volgens de deskundigen is hij "een ernstig beperkte en in psychiatrisch opzicht kwetsbare man". Zonder intensieve en langdurige behandeling is het gevaar voor herhaling groot.
6 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - Er lijkt geen verband te zijn tussen het overlijden van twee vrouwen, in Nieuw-Vennep en in Amsterdam, die beiden bij hetzelfde bedrijf bleken te werken. Twee afzonderlijke rechercheteams onderzoeken de sterfgevallen. Dat meldt de politie. Voor de gewelddadige dood van de vrouw in Nieuw-Vennep is dinsdag iemand opgepakt. In Amsterdam wordt nog onderzocht of de dood van een vrouw aan de Koninginneweg een misdrijf is.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het luiden van de kerkklokken van De Nieuwe Kerk is in Amsterdam woensdag een speciale postzegel onthuld. Die is ontworpen om te vieren dat 25 jaar geleden het burgerlijk huwelijk in Nederland werd opengesteld voor paren van hetzelfde geslacht, in de volksmond homohuwelijk genoemd. Ons land had daarmee de wereldprimeur.
7 uur geleden