Tweede Kamer akkoord over afbouwen steun aan UNRWA
DEN HAAG (ANP) - De steun aan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA wordt de komende jaren afgebouwd. De coalitiepartijen zijn dat overeengekomen met de SGP en JA21.
Minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp) is van plan om in januari 19 miljoen euro aan UNRWA over te maken, omdat dat al juridisch was vastgelegd. Maar ze schreef ook aan de Tweede Kamer dat daarop een uitzondering kan worden gemaakt als de Kamer daarom vraagt.
In het voorstel van SGP en JA21 krijgt UNRWA volgend jaar nog 15 miljoen euro. In een eerdere versie was die bijdrage bijna gehalveerd naar 9 miljoen euro, maar dat ging onder meer coalitiepartij NSC te ver. UNRWA is voorlopig onmisbaar in Gaza, dat erkent ook het kabinet.
Eén organisatie
In de jaren daarna wordt de donatie volgens het amendement van SGP en JA21 verder afgebouwd totdat het in 2029 nog om 1 miljoen euro gaat. Het geld dat wordt bespaard moet volgens de indieners worden gebruikt voor noodhulpprogramma's.
Vooral rechtse partijen willen af van UNRWA. Klevers eigen PVV roept al langer dat de steun helemaal moet worden gestopt. Ook de VVD wil minder geven, maar wijst er vooral op dat het ongezond is als de hulpverlening in een gebied zo afhankelijk is van één organisatie.
Twaalf medewerkers
De steun van beide oppositiepartijen is belangrijk voor het kabinet om de begroting van Klever door de Eerste Kamer te krijgen.
UNRWA kwam in opspraak nadat Israël twaalf medewerkers van de organisatie had beschuldigd mee te hebben gedaan aan de aanval van 7 oktober waarbij 1200 Israëliërs werden gedood. UNRWA heeft medewerkers ontslagen en inmiddels andere hervormingen doorgevoerd.
Meer uit Binnenland
WARFFUM (ANP) - De gemeente Het Hogeland vangt vanaf donderdag vluchtelingen uit Ter Apel op in de Op Roakeldaishal in Warffum. De gemeente doet dit na een verzoek van asielminister Bart van den Brink, zo is te lezen op de website van de gemeente.
5 uur geledenLEIDEN (ANP) - Leiden heeft de noodopvang voor asielzoekers in een voormalige kerk met een paar maanden verlengd. Dat doet de gemeente om de druk op Ter Apel te helpen verlichten.
6 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) begint een onderzoek naar (jeugd)zorgaanbieders en Veilig Thuis Groningen in Stadskanaal. Daarmee wil de inspectie een beeld krijgen van de kwaliteit en veiligheid van de jeugdhulp aan de kinderen die ernstig zijn mishandeld door twee vrouwen.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt van woensdag op donderdag nog één keer de nachtopvang aan in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. Voor de opvang vanaf donderdag heeft een andere gemeente zich gemeld, zegt een Groningse gemeentewoordvoerster. Welke plaats dat is, wil zij niet zeggen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de grotere organisaties in de geestelijke gezondheidszorg (ggz) voldoet niet aan de wettelijke vereisten voor informatiebeveiliging. Dat schrijft de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). De IGJ wil dat de organisaties zo snel mogelijk volgens de wettelijke norm gaan werken.
8 uur geledenEPE (ANP) - Hotelketen Fletcher hoeft voorlopig niet te vrezen voor een dwangsom van de gemeente Epe omdat na de afgesproken deadline nog asielzoekers in het hotel aan de Dellenweg worden opgevangen. De gemeente had het hotel tot 26 mei gegeven om zich in te spannen samen met het COA de opvang te stoppen. Die deadline is niet gehaald, maar de gemeente deelt nog geen geldboete uit.
9 uur geledenZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft woensdag de 35-jarige Sana C. uit Woerden veroordeeld tot vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, voor het verkopen van informatie uit de systemen van de rechtbank in Amsterdam. Zij werkte daar tot aan haar arrestatie in maart vorig jaar. De rechtbank bevond de vrouw ook schuldig aan het afpersen van een man die zij kende van het gokken. C. was gokverslaafd.
9 uur geleden