Tweede fase van lozing afvalwater Fukushima gestart
TOKIO (ANP/AFP) - De tweede fase van de lozing van afvalwater van de verwoeste kerncentrale van Fukushima in Japan is donderdag van start gegaan, meldt de Japanse energiemaatschappij Tokyo Electric Power Company (TEPCO). De lozingen zorgen voor veel kritiek vanuit de nabijgelegen landen China, Rusland en Zuid-Korea.
Japan was op 24 augustus gestart met de lozing van het water dat gebruikt werd om de reactoren van Fukushima af te koelen. Die waren in 2011 ingestort na een tsunami. Bij die eerste lozing werd 7800 ton afvalwater in zee gespoeld.
In totaal wordt zo'n 1,34 miljoen ton afvalwater in etappes in zee geloosd, een hoeveelheid die gelijk staat aan 500 Olympische zwembaden. Volgens TEPCO is op tritium na al het radioactieve materiaal uit het water gefilterd. Tritium is moeilijk van water te scheiden. Volgens TEPCO en het Internationale Atoomenergie Agentschap (IAEA) is de stof slechts in ongevaarlijke hoeveelheden in het afvalwater aanwezig.
Invoerverbod
Toch vertrouwt China de lozingen niet. Het land beschuldigt Japan ervan de zee als een "riool" te gebruiken. Als reactie stelde China na de eerste lozing een invoerverbod van Japans zeevoedsel in. Dat verbod eindigde op 11 september. Ook Rusland overweegt zo'n invoerverbod. In Zuid-Korea waren er in augustus protesten tegen de lozingen.
Het zal tientallen jaren duren voor al het afvalwater in zee is geloosd. Daarna kan worden begonnen met het verwijderen van de gevaarlijke radioactieve brandstof en het puin van de verwoeste reactors.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
17 minuten geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
53 minuten geledenJEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.
2 uur geledenJEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft drie mannen geëxecuteerd die beschuldigd werden van samenwerking met de Israëlische inlichtingendienst Mossad. Al Jazeera meldt dat twee van de mannen betrokken zouden zijn geweest bij de dood van een lid van de Iraanse veiligheidsdiensten.
3 uur geleden