Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Twee VN-deskundigen blijven permanent in kerncentrale Zaporizja

Twee VN-deskundigen blijven permanent in kerncentrale Zaporizja

ENERHODAR (ANP/RTR) - Twee deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) blijven op permanente basis in de kerncentrale van Zaporizja, meldt het Russische persbureau RIA Novosti. De VN-organisatie heeft sinds donderdag toegang tot het nucleaire complex in het zuidoosten van Oekraïne.

IAEA-chef Rafael Grossi had al gezegd zich in te zetten voor een permanente aanwezigheid. Hij leidde zijn team donderdag ondanks nieuwe aanvallen in het gebied naar het complex in Enerhodar. Hij vertrok diezelfde dag met een aantal collega's. Er bleven twee teams achter. Volgens het Russische staatspersbureau TASS zijn vrijdag acht IAEA-experts in de centrale aan het werk gegaan.

Het Oekraïense staatsenergiebedrijf Energoatom betwijfelt of de experts wel de juist informatie krijgen van de Russen en denkt dat ze daardoor lastig een onafhankelijk oordeel kunnen vellen. "De bezetters liegen en vervalsen feiten en bewijzen", aldus het bedrijf over de Russen in een verklaring.

Beschietingen

De Oekraïense president Volodimir Zelenski denkt dat ondanks de lastige omstandigheden de missie alsnog van waarde kan zijn. Het Kremlin omschreef de aanwezigheid van de IAEA-experts in de kerncentrale als "zeer positief".

Rusland veroverde de kerncentrale van Zaporizja, met zes reactoren de grootste van Europa, aan het begin van de oorlog in Oekraïne. De internationale gemeenschap heeft veel zorgen geuit over de veiligheidssituatie, met name in de afgelopen maand.

Rusland en Oekraïne hebben elkaar recentelijk meermaals beschuldigd van beschietingen bij het nucleaire complex. Vlak voordat de IAEA-missie donderdag arriveerde werd reactor nummer 5 automatisch stilgelegd doordat een projectiel een noodaggregaat had geraakt. De technici van Energoatom slaagden er vrijdagmiddag in de installatie weer op te starten, zodat er nu weer twee operationeel zijn. Enkele andere werken niet door reparatiewerkzaamheden en onderhoud.

Meer uit Buitenland

Ngo meldt vrijlating zeker 80 politieke gevangenen in Venezuela

CARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn zondag minstens tachtig politieke gevangenen vrijgelaten. Dat meldt de non-gouvernementele organisatie Foro Penal, die stelt dat de vrijlatingen onder druk van de Verenigde Staten plaatsvinden. De vrijlatingen gebeurden in gevangenissen in het hele land, aldus de ngo.

20 minuten geleden
Rutte in interview FD: we kunnen Europa niet beschermen zonder VS

DEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.

1 uur geleden
VS melden 'constructief' overleg met Netanyahu over plan Gaza

WASHINGTON/JERUZALEM (ANP/RTR) - De gesprekken tussen Amerikaanse functionarissen en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over de tweede fase van president Donald Trumps 20-puntenplan voor de toekomst van Gaza waren "constructief", schrijft speciaal gezant Steve Witkoff op X. Het overleg vond zaterdagavond plaats in Jeruzalem. Ook vastgoedondernemer Jared Kushner, Trumps schoonzoon, nam deel.

1 uur geleden
Labour blokkeert terugkeer mogelijke rivaal Starmer in parlement

LONDEN (ANP) - De burgemeester van Manchester, Andy Burnham, mag van zijn Labourpartij niet terugkeren in het parlement, schrijven Britse media als The Guardian en BBC. Dat besluit lijkt op een politieke zet van premier Keir Starmer en zijn medestanders om een potentiële rivaal voor het partijleiderschap buiten de deur te houden.

2 uur geleden
VN: risico op massaal geweld tegen burgers in Zuid-Soedan

JUBA (ANP/AFP) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR uit haar "grote bezorgdheid" over opgelaaide gevechten in Zuid-Soedan. De situatie vergroot het "risico op massaal geweld tegen burgers", waarschuwen experts.

2 uur geleden
Moskou wil niet met EU-buitenlandchef Kallas praten over Oekraïne

MOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Moskou sluit uit dat het ooit met EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov noemde haar en de EU-leiders op de Russische staatstelevisie "incompetent".

2 uur geleden
Meer dan 500.000 mensen zonder stroom tijdens winterstorm VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.

3 uur geleden