Twee VN-deskundigen blijven permanent in kerncentrale Zaporizja
ENERHODAR (ANP/RTR) - Twee deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) blijven op permanente basis in de kerncentrale van Zaporizja, meldt het Russische persbureau RIA Novosti. De VN-organisatie heeft sinds donderdag toegang tot het nucleaire complex in het zuidoosten van Oekraïne.
IAEA-chef Rafael Grossi had al gezegd zich in te zetten voor een permanente aanwezigheid. Hij leidde zijn team donderdag ondanks nieuwe aanvallen in het gebied naar het complex in Enerhodar. Hij vertrok diezelfde dag met een aantal collega's. Er bleven twee teams achter. Volgens het Russische staatspersbureau TASS zijn vrijdag acht IAEA-experts in de centrale aan het werk gegaan.
Het Oekraïense staatsenergiebedrijf Energoatom betwijfelt of de experts wel de juist informatie krijgen van de Russen en denkt dat ze daardoor lastig een onafhankelijk oordeel kunnen vellen. "De bezetters liegen en vervalsen feiten en bewijzen", aldus het bedrijf over de Russen in een verklaring.
Beschietingen
De Oekraïense president Volodimir Zelenski denkt dat ondanks de lastige omstandigheden de missie alsnog van waarde kan zijn. Het Kremlin omschreef de aanwezigheid van de IAEA-experts in de kerncentrale als "zeer positief".
Rusland veroverde de kerncentrale van Zaporizja, met zes reactoren de grootste van Europa, aan het begin van de oorlog in Oekraïne. De internationale gemeenschap heeft veel zorgen geuit over de veiligheidssituatie, met name in de afgelopen maand.
Rusland en Oekraïne hebben elkaar recentelijk meermaals beschuldigd van beschietingen bij het nucleaire complex. Vlak voordat de IAEA-missie donderdag arriveerde werd reactor nummer 5 automatisch stilgelegd doordat een projectiel een noodaggregaat had geraakt. De technici van Energoatom slaagden er vrijdagmiddag in de installatie weer op te starten, zodat er nu weer twee operationeel zijn. Enkele andere werken niet door reparatiewerkzaamheden en onderhoud.
Meer uit Buitenland
CAÏRO (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas moet volgens een in onderhandelingen voorgelegd plan van de internationale Raad voor Vrede in acht maanden tijd volledig ontwapenen en de infrastructuur van tunnels in de Gazastrook moet in die tijd vernietigd worden. Aangenomen wordt dat Hamas wapens in tunnels heeft opgeslagen. Israël eist de ontwapening van Hamas voor het troepen uit de strook terugtrekt.
9 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin heeft berichten weersproken dat president Vladimir Poetin puissant rijke zakenlieden om financiële steun heeft gevraagd. Poetin sprak donderdag met een reeks zakenlieden en volgens de Kremlinwoordvoerder was er een die uit eigen beweging de Russische staat een grote som aanbood. Hij vermeldde niet de naam van de donateur. Poetin heeft de bijdrage verwelkomd.
47 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël dreigt de bombardementen in Iran verder op te voeren. Minister van Defensie Israel Katz zegt volgens nieuwssite Times of Israel dat het Iraanse regime geen gehoor geeft aan oproepen om raketaanvallen richting Israëlische burgers te staken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt drie schepen te hebben weggestuurd die door de Straat van Hormuz wilden varen. Het gaat volgens een verklaring om containerschepen die wilden doorvaren na "de leugens van de corrupte Amerikaanse president die beweerde dat de Straat van Hormuz open was".
2 uur geledenBEIROET/GENÈVE (ANP) - Als gevolg van de Israëlische aanvallen op Libanon zijn 121 kinderen gedood en bijna 400 kinderen gewond geraakt, meldt UNICEF. Onder de meer dan een miljoen ontheemden in Libanon zijn volgens de kinderrechtenorganisatie van de Verenigde Naties 363.374 kinderen.
2 uur geledenWENEN (ANP/AFP/RTR) - De regering van Oostenrijk wil het gebruik van sociale media door jongeren aan banden gaan leggen. "Oostenrijk voert een verplichte minimumleeftijd van 14 jaar in voor het gebruik van sociale mediaplatforms", maakte onderminister van Digitalisering Alexander Pröll bekend op een gezamenlijke persconferentie met leden van coalitiepartijen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Rusland heeft tegengesproken dat het Iran met militaire informatie helpt bij aanvallen op Amerikaanse doelen in het Midden-Oosten. "Wij hebben Iran van bepaalde soorten militair materieel voorzien, maar wij accepteren de beschuldiging niet dat we Iran helpen met inlichtingen", verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met de Franse televisie.
3 uur geleden