Twee VN-deskundigen blijven permanent in kerncentrale Zaporizja
ENERHODAR (ANP/RTR) - Twee deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) blijven op permanente basis in de kerncentrale van Zaporizja, meldt het Russische persbureau RIA Novosti. De VN-organisatie heeft sinds donderdag toegang tot het nucleaire complex in het zuidoosten van Oekraïne.
IAEA-chef Rafael Grossi had al gezegd zich in te zetten voor een permanente aanwezigheid. Hij leidde zijn team donderdag ondanks nieuwe aanvallen in het gebied naar het complex in Enerhodar. Hij vertrok diezelfde dag met een aantal collega's. Er bleven twee teams achter. Volgens het Russische staatspersbureau TASS zijn vrijdag acht IAEA-experts in de centrale aan het werk gegaan.
Het Oekraïense staatsenergiebedrijf Energoatom betwijfelt of de experts wel de juist informatie krijgen van de Russen en denkt dat ze daardoor lastig een onafhankelijk oordeel kunnen vellen. "De bezetters liegen en vervalsen feiten en bewijzen", aldus het bedrijf over de Russen in een verklaring.
Beschietingen
De Oekraïense president Volodimir Zelenski denkt dat ondanks de lastige omstandigheden de missie alsnog van waarde kan zijn. Het Kremlin omschreef de aanwezigheid van de IAEA-experts in de kerncentrale als "zeer positief".
Rusland veroverde de kerncentrale van Zaporizja, met zes reactoren de grootste van Europa, aan het begin van de oorlog in Oekraïne. De internationale gemeenschap heeft veel zorgen geuit over de veiligheidssituatie, met name in de afgelopen maand.
Rusland en Oekraïne hebben elkaar recentelijk meermaals beschuldigd van beschietingen bij het nucleaire complex. Vlak voordat de IAEA-missie donderdag arriveerde werd reactor nummer 5 automatisch stilgelegd doordat een projectiel een noodaggregaat had geraakt. De technici van Energoatom slaagden er vrijdagmiddag in de installatie weer op te starten, zodat er nu weer twee operationeel zijn. Enkele andere werken niet door reparatiewerkzaamheden en onderhoud.
Meer uit Buitenland
ANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.
20 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.
30 minuten geledenKAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.
56 minuten geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn enkele duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider, ayatollah Ali Khamenei, noemt de Amerikaanse president Donald Trump een crimineel voor het "veroorzaken van slachtoffers, schade en laster jegens het Iraanse volk" tijdens de protesten in het land. Iran geeft de VS al langer de schuld van het geweld in Iran.
4 uur geleden