Twee verdachten moord advocaat Wiersum voor rechter
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam houdt woensdag een tussentijdse zitting in de zaken tegen Giërmo B. en Moreno B., beiden verdacht van betrokkenheid bij de moord op advocaat Derk Wiersum, op 18 september vorig jaar. Door de geldende maatregelen in verband met de coronacrisis, die ook binnen de rechtspraak tot grote aanpassingen hebben geleid, gaat het om een zitting met een minimale bezetting aan procesdeelnemers. De twee verdachten zullen er niet bij zijn.
Derk Wiersum (44) werd op de bewuste dag doodgeschoten nabij zijn huis in Amsterdam-Buitenveldert, toen hij naar zijn werk wilde gaan. Wiersum was een van de advocaten van Nabil B., kroongetuige in het grote liquidatieproces Marengo. Ridouan Taghi is hoofdverdachte in dat proces. Hij werd vorig jaar december aangehouden in zijn schuilplaats in Dubai.
Aangenomen wordt dat Taghi de opdrachtgever is van de moord op Wiersum, om zich op 'verrader' Nabil B. te wreken. Nabils niet-criminele broer werd in maart 2018 ook doodgeschoten, kort nadat justitie had bekendgemaakt dat het een overeenkomst had met spijtoptant Nabil B. De moorden op Nabils broer en advocaat Wiersum veroorzaakten een schokgolf en zetten 'Marengo' op scherp. Tal van professioneel betrokkenen worden sindsdien beveiligd.
Giërmo B. (36) werd op 27 september gearresteerd, Moreno B. (31, geen familie) in januari. Volgens het Openbaar Ministerie is uit onderzoek gebleken dat Giërmo B. in de periode rond de moord de gebruiker was van de vluchtauto. In de auto zijn DNA-sporen ontdekt van zowel slachtoffer Wiersum als van de beide verdachten. Justitie beschouwt het tweetal als "direct betrokken" bij de moord.
Advocaat Tjalling van der Goot legde eerder deze week om niet nader toegelichte redenen de verdediging van Giërmo B. neer. Jacques Taekema is zijn opvolger. De rechtbank bespreekt woensdag alleen het al dan niet voortduren van het voorarrest van de beide verdachten.
Anouar T., een neef van Ridouan Taghi, is de derde verdachte in het moordonderzoek. Hij verscheen begin maart voor de rechter, apart van de andere twee. T. kwam in een ander onderzoek bovendrijven en zou een aansturende rol in het moordcomplot hebben gespeeld.
Meer uit Binnenland
PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
3 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
11 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
16 uur geleden