Twee verdachten moord advocaat Wiersum voor rechter
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam houdt woensdag een tussentijdse zitting in de zaken tegen Giërmo B. en Moreno B., beiden verdacht van betrokkenheid bij de moord op advocaat Derk Wiersum, op 18 september vorig jaar. Door de geldende maatregelen in verband met de coronacrisis, die ook binnen de rechtspraak tot grote aanpassingen hebben geleid, gaat het om een zitting met een minimale bezetting aan procesdeelnemers. De twee verdachten zullen er niet bij zijn.
Derk Wiersum (44) werd op de bewuste dag doodgeschoten nabij zijn huis in Amsterdam-Buitenveldert, toen hij naar zijn werk wilde gaan. Wiersum was een van de advocaten van Nabil B., kroongetuige in het grote liquidatieproces Marengo. Ridouan Taghi is hoofdverdachte in dat proces. Hij werd vorig jaar december aangehouden in zijn schuilplaats in Dubai.
Aangenomen wordt dat Taghi de opdrachtgever is van de moord op Wiersum, om zich op 'verrader' Nabil B. te wreken. Nabils niet-criminele broer werd in maart 2018 ook doodgeschoten, kort nadat justitie had bekendgemaakt dat het een overeenkomst had met spijtoptant Nabil B. De moorden op Nabils broer en advocaat Wiersum veroorzaakten een schokgolf en zetten 'Marengo' op scherp. Tal van professioneel betrokkenen worden sindsdien beveiligd.
Giërmo B. (36) werd op 27 september gearresteerd, Moreno B. (31, geen familie) in januari. Volgens het Openbaar Ministerie is uit onderzoek gebleken dat Giërmo B. in de periode rond de moord de gebruiker was van de vluchtauto. In de auto zijn DNA-sporen ontdekt van zowel slachtoffer Wiersum als van de beide verdachten. Justitie beschouwt het tweetal als "direct betrokken" bij de moord.
Advocaat Tjalling van der Goot legde eerder deze week om niet nader toegelichte redenen de verdediging van Giërmo B. neer. Jacques Taekema is zijn opvolger. De rechtbank bespreekt woensdag alleen het al dan niet voortduren van het voorarrest van de beide verdachten.
Anouar T., een neef van Ridouan Taghi, is de derde verdachte in het moordonderzoek. Hij verscheen begin maart voor de rechter, apart van de andere twee. T. kwam in een ander onderzoek bovendrijven en zou een aansturende rol in het moordcomplot hebben gespeeld.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.
1 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.
2 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De zes Caribische eilanden binnen het koninkrijk Nederland kunnen volgens premier Rob Jetten een goed voorbeeld zijn voor hoe de energietransitie goed kan werken. Dat Aruba momenteel juist inzet op gas hoeft volgens de minister-president geen probleem te zijn.
2 uur geledenANTALYA (ANP) - Zangeres Karsu heeft woensdag in de Turkse stad Antalya een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Nederlandse ambassadeur in Turkije, Joep Wijnands, heeft namens de koning de onderscheiding uitgereikt.
2 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft de demonstranten in Loosdrecht woensdagavond opgedragen weg te gaan. De situatie rond het protest begon in de loop van de avond grimmig te worden en er werd ook vuurwerk afgestoken. De mobiele eenheid is ter plaatse met onder meer een waterkanon.
2 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt woensdagavond opnieuw gedemonstreerd tegen de noodopvang van asielzoekers in het gemeentehuis. De ruim 150 demonstranten staan vanwege een noodverordening en een veiligheidsrisicogebied die door de gemeente zijn ingesteld iets verderop.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bijna een derde van de 430 klachten die het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) tot nu toe heeft binnengekregen over geluidsoverlast gaat over fatbikes. Dat zegt bestuurslid en woordvoerder Inass Jagour. Het gaat bijvoorbeeld om alarmen van fatbikes op het schoolplein.
4 uur geleden