Twee op de vijf bedrijven ontvingen tot eind juni coronasteun
DEN HAAG (ANP) - Bijna twee op de vijf bedrijven in Nederland hebben tot en met eind juni dit jaar minimaal één periode coronasteun gekregen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers over de steunmaatregelen van de overheid. Dit komt neer op in totaal bijna 162.000 bedrijven die loonsteun kregen of steun voor de vaste lasten of allebei. Zelfstandige ondernemers en steun in de vorm van belastinguitstel zijn in deze analyse niet meegenomen.
Door de coronacrisis tuigde de overheid diverse regelingen op om bedrijven niet te laten omvallen als gevolg van de coronabeperkende maatregelen. Met name bioscopen, theaters en schouwburgen hebben doorlopend gebruikgemaakt van steun, becijfert het CBS. Bijvoorbeeld acht op de tien bioscopen hadden van maart 2020 tot en met juni 2021 voortdurend steun nodig, terwijl over de gehele linie slechts 6 procent van de bedrijven in deze tijd continu steun ontving.
In de horeca is eveneens veel gebruikgemaakt van de steunmaatregelen. Iets minder dan de helft van de hotel-restaurants en cafés maakte in alle onderzochte kwartalen aanspraak op steun. Daarnaast maakte nog ruim een kwart van deze bedrijven in bijna alle aanvraagperioden gebruik van de steunpakketten. Veel ondernemingen uit die laatste groep konden het alleen in de zomer van vorig jaar, toen er maatregelen werden versoepeld, zonder steun stellen.
Over de gehele linie maakte in het tweede kwartaal van vorig jaar meer dan een derde van de Nederlandse bedrijven gebruik van steun. Daarna nam het gebruik van de steun snel af. Bijvoorbeeld tandartsen, rijscholen en kappers deden nauwelijks nog beroep op vervolgsteun in de derde periode van 2020.
Het CBS constateert dat het aantal bedrijven dat steun nodig had, na de zomer van vorig jaar weer toenam. Dit speelde zeker toen eind 2020 en begin 2021 het aantal besmettingen fors opliep en er opnieuw een lockdown werd ingesteld.
Tussen maart 2020 tot en met juni 2021 zijn vijf steunpakketten van kracht geweest. Daarna volgde nog een zesde steunpakket, dat eind derde kwartaal dit jaar afliep. Sindsdien zijn er alleen nog enkele gerichte steunmaatregelen, bijvoorbeeld voor nachtclubs die nog altijd last hebben van beperkende maatregelen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Live Nation Entertainment, het moederbedrijf van Ticketmaster, is door een federale jury in de Verenigde Staten schuldig bevonden aan illegaal monopoliegedrag. Dat is een flinke klap voor de grote Amerikaanse ticketverkoper, die zelfs zou kunnen leiden tot het opbreken van het concern en een gedwongen afsplitsing van Ticketmaster.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is een nationaal akkoord nodig om de toekomstige welvaart van Nederland op orde te krijgen. Daarvoor pleitte oud-topman van chipmachinemaker ASML Peter Wennink woensdagavond tijdens de EW Economie-lezing in het Amsterdamse DeLaMar Theater.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse regering gaat het opschorten van sancties op Iraanse en Russische olie niet verlengen. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent woensdag. Eerder stond de VS de verkoop van Iraanse en Russische olie die al aan boord van schepen was geladen tijdelijk toe om de stijging van de olieprijzen tegen te gaan.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht van zeker twaalf landen nieuwe kredietaanvragen om de economische gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Waarschijnlijk gaat het vooral om landen in Afrika ten zuiden van de Sahara, heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva woensdag gezegd.
1 uur geledenKEULEN (ANP/AFP) - Autoriteiten in Duitsland en Nederland hebben woensdag een reeks huiszoekingen gedaan in een groot onderzoek naar dividendstrippen. Ook zijn invallen gedaan bij belastingadviesbureaus, heeft het Openbaar Ministerie in Keulen laten weten. Later werd dit ook bevestigd door het Openbaar Ministerie in Nederland.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel ruim 4 procent lager. Het Veldhovense concern kondigde aan voor dit jaar op een hogere omzet te rekenen dan eerder aangegeven. Maar de koersbeweging van het aandeel laat zien dat deze stap grotendeels door beleggers werd verwacht. Volgens sommige analisten zijn de nieuwe prognoses van ASML eigenlijk aan de voorzichtige kant.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Donald Trump heeft gedreigd om Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell te ontslaan uit het bestuur van de Amerikaanse centrale bank als Powell na het einde van zijn termijn als voorzitter niet onmiddellijk helemaal vertrekt bij de Fed. "Ik zal hem moeten ontslaan, oké, als hij niet op tijd vertrekt", zei de Amerikaanse president in een woensdag uitgezonden interview met Fox Business.
5 uur geleden