
Twee Nederlandse terrorismeverdachten uit Syrië opgehaald
DEN HAAG (ANP) - Twee van terrorisme verdachte vrouwen zijn met hun twee kinderen uit Syrië overgebracht naar Nederland, laten demissionair ministers Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) en Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer weten.
Het viertal is met hulp van de Verenigde Staten overgebracht. De vrouwen zijn na aankomst in Nederland aangehouden, de kinderen zijn overgedragen aan de Raad voor de Kinderbescherming. De bewindslieden kunnen verder niks kwijt over de operatie.
"Met de overbrenging naar Nederland beoogt het kabinet te voorkomen dat deze twee verdachten straffeloos blijven", aldus de ministers.
Amerikaanse staatsburgers
De vrouwen hadden bij de rechter een verzoekschrift ingediend om hun rechtszaak te beëindigen. De rechtbank in Rotterdam hield de zaak in december zes maanden aan om het kabinet de kans te geven de vrouwen op te halen.
De VS hebben naast de Nederlandse verdachten ook elf Amerikaanse staatsburgers teruggehaald. Dat is het grootste aantal tot nu toe, meldt minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken in een persverklaring. Er werden ook zes Canadezen en een Fin opgehaald. De VS zeggen daar hulp bij gekregen te hebben van de regering in Koeweit en de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF), een coalitie van milities en rebellengroeperingen.
Islamitische Staat
De VS schatten dat er zo'n 30.000 mensen uit zestig landen verblijven in de kampen Al Hol en Al Roj, onder wie vooral kinderen. Blinken zegt blij te zijn dat Nederland, Canada en Finland hun burgers hebben teruggehaald. "We bedanken deze regeringen voor de samenwerking en zijn verheugd met het leiderschap dat ze aan de dag leggen door hun inwoners naar huis te halen."
Sinds 2012 zijn volgens de inlichtingendienst AIVD ongeveer honderd vrouwen naar Syrië en Irak uitgereisd om zich daar aan te sluiten bij jihadistische groepen, voornamelijk bij Islamitische Staat (IS).
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Partijleider Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA doet "in ieder geval wekelijks wel" aangifte van intimidatie of bedreiging. Eerder maandagmiddag liet zijn woordvoerder weten dat de partij aangifte gaat doen omdat Timmermans zondagmiddag werd geïntimideerd en uitgescholden toen hij op een Amsterdams terras werd geïnterviewd door RTL Nieuws. Dat is niet voor het eerst, vertelde Timmermans maandagavond in het Verkiezingscafé van Dit is de Dag op NPO Radio 1.
10 minuten geledenLOOS/ROTTERDAM (ANP) - Een 24-jarige man uit het Franse Loos is zondagavond aangehouden als zevende verdachte rond de ontvoering van de vrouw (49) uit Hoofddorp. Zij werd woensdagochtend onderweg naar haar werk meegenomen, zondagavond meldde ze zich weer bij haar eigen huis. De auto waarmee ze vermoedelijk is ontvoerd, is zondag gevonden in Rotterdam, meldt de politie maandag.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - ProRail-topman John Voppen noemt het rapport waaruit blijkt dat het Nederlandse spoor kwetsbaar is voor sabotage en cyberaanvallen "een stevige waarschuwing". Volgens hem is het spoor "strategisch ontzettend belangrijk" en moet worden ingezet op het vergroten van de weerbaarheid ervan.
6 uur geledenHAARLEM (ANP) - De 30-jarige Richie F. uit Hoorn ontkent dat hij betrokken was bij de dood van de tweelingbroer van zangeres S10. "Ik heb niets te maken met de gijzeling en niets te maken met zijn dood. Ik ben onschuldig", zei F. maandag in de rechtbank in Haarlem.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zes mensen zitten nog vast na het anti-immigratieprotest en een tegendemonstratie in Amsterdam van zondag. Zij worden verdacht van belediging en groepsdiscriminatie, meldt een woordvoerder van de politie. De politie onderzoekt nog of ze deelnamen aan het anti-immigratieprotest of het tegenprotest. In totaal werden 29 mensen aangehouden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds het uitleveringsverdrag van Nederland met de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) in augustus 2023 in werking is getreden, heeft Dubai elf Nederlandse criminelen uitgeleverd. Drie daarvan werden uitgeleverd in 2024, dit jaar gaat het tot nu toe om acht mensen. "We denken dat dat geen piek is, maar dat dit de trend gaat zijn", zei officier van justitie Ferry van Veghel tegen NPO Radio 1.
12 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - De vrouw uit Hoofddorp die woensdag werd ontvoerd, is terecht. Zij meldde zich zondagavond bij haar woning. De politie laat weten dat de vrouw in goede gezondheid is aangetroffen.
19 uur geleden