Twee Nederlanders leiden overleg legerchefs NAVO
BRUSSEL (ANP) - Voor het eerst én voorlopig voor het laatst zitten woensdag twee Nederlanders aan het hoofd van de tafel met de legerchefs van de NAVO-landen. De leiding van het overleg met NAVO-topman Mark Rutte is in handen van diens vertrekkende militaire rechterhand, de Nederlandse admiraal Rob Bauer.
Bauer is bezig aan zijn laatste dagen als voorzitter van het militair comité van de westerse militaire alliantie. Hij was ruim drie jaar de belangrijkste militaire adviseur van de secretaris-generaal en moest de brug vormen tussen politici en militairen bij het bondgenootschap. Bauer leidde de vergaderingen van de militaire 'ambassadeurs' van de 32 lidstaten. Drie keer per jaar maken die plaats voor hun commandanten der strijdkrachten, ook deze week.
Na de tweedaagse bijeenkomst op het Brusselse hoofdkwartier zwaait Bauer af. Hij wordt vervangen door een Italiaan.
Bij het overleg schuiven ook de legerchefs van veel van de tientallen partnerlanden van de NAVO aan. Dat zijn landen als Japan, Zuid-Korea en Australië. De NAVO kijkt de laatste tijd nadrukkelijker naar de wereld buiten Europa en Noord-Amerika. Naast de dreiging van Rusland zal volgens ingewijden ook die van China een belangrijk gespreksonderwerp zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Minder jongeren kregen jeugdzorg in de eerste helft van dit jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de eerste helft van 2026 ontvingen ruim 392.000 jongeren een vorm van jeugdzorg. Een jaar eerder waren dat er nog ruim 412.000, een daling van 5 procent.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal eerste asielaanvragen in Nederland is in het derde kwartaal van 2026 met 13 procent gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Bijna 5900 mensen deden voor het eerst een verzoek voor asiel in Nederland.
22 minuten geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor dichte mist. Het weerinstituut heeft code geel afgegeven voor het hele land. Eerder gold dat alleen voor het noorden. Lokaal kan zeer dichte mist voorkomen.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - In grote delen van Nederland komt dichte mist voor, waarschuwt het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI). Deze mist kan "zeer plaatselijk en verraderlijk" zijn.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bereikbaarheid van Ameland gaat niet achteruit, ook al heeft het kabinet een kwart miljard euro weggehaald uit een pot voor de vaarverbinding van en naar het eiland. Dat beloofde minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in het debat over zijn begroting. "We blijven gewoon baggeren."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.
12 uur geleden