Twee miljoen Amerikanen zonder stroom door Ian, dodental loopt op
CHARLESTON (ANP/RTR) - Bijna twee miljoen Amerikanen in het zuiden van de Verenigde Staten zitten zonder stroom na het passeren van orkaan Ian. De orkaan ging vrijdagmiddag lokale tijd aan land in de staat South Carolina en zwakte daarna snel af tot een storm. Eerder in de week trok Ian een spoor van vernieling door Florida, waar het dodental volgens CNN is opgelopen tot zeker 42.
Volgens de eerste berichten is de schade in South Carolina beperkter dan in Florida, waar steden onderliepen en hele straten werden weggeblazen. In met name de kustplaatsen van South Carolina zorgde Ian voor overstromingen en raakten huizen beschadigd. In Georgetown, niet ver van waar Ian aan land kwam, werd een houten pier de zee in geblazen. Verder zijn in de staat bomen ontworteld en elektriciteitsmasten omgewaaid. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. Ruim 165.000 inwoners van South Carolina zitten volgens de website poweroutage.us zonder elektriciteit, net als 273.000 mensen in buurstaat North Carolina, waar Ian eveneens overheen trok. In Florida zitten meer dan 1,5 miljoen mensen nog altijd zonder stroom.
Ian kwam woensdag in Florida aan land als een orkaan van de vierde categorie, de op een na zwaarste. Boven land verloor Ian aan kracht en raasde verder als een tropische storm. Boven de Atlantische Oceaan won hij echter weer aan kracht en bereikte als een orkaan van de eerste categorie de kust van South Carolina. Daarna zwakte hij opnieuw af tot stormkracht. Het Amerikaanse National Hurricane Center waarschuwt dat in het spoor van Ian aan de kust nog altijd levensgevaarlijke stormvloeden mogelijk zijn. Landinwaarts gaat de storm gepaard met zware regens die overstromingen kunnen veroorzaken.
Eerder in de week trof Ian ook Cuba, waardoor op het hele eiland de elektriciteit uitviel. In onder meer de hoofdstad Havana en de steden Cárdenas en Surgidero de Batabanó demonstreerden volgens The New York Times donderdag mensen omdat de hulpverlening volgens hen te langzaam op gang kwam. De regering zette oproerpolitie in om de protesten te onderdrukken. The Wall Street Journal meldde vrijdag dat de Cubaanse regering de Verenigde Staten om noodhulp heeft gevraagd.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt aan de lidstaten voor akkoord te gaan met de uitbetaling van 45 miljard euro aan Oekraïne. Dat is de helft van de EU-lening van 90 miljard euro voor 2026 en 2027 die Hongarije nog steeds blokkeert. De Commissie gaat desondanks door met de benodigde voorbereidingen. Van die 45 miljard voor dit jaar is 28,3 miljard euro bestemd voor de Oekraïense drone-industrie, zegt Commissievoorzitter Ursula von der Leyen woensdag.
5 minuten geledenLONDEN (ANP) - Nabestaanden van Virginia Giuffre hebben er bij koning Charles op aangedrongen om slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein te ontmoeten. "We dringen er bij koning Charles met klem op aan om ons en de slachtoffers te ontmoeten en te horen wat we te zeggen hebben", zeiden de broer en schoonzus van Giuffre in een verklaring aan BBC Newsnight.
5 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil de banden met Europa en de Europese Unie weer verder aanhalen. Later dit jaar komt er een top die de samenwerking moet versterken, zei premier Keir Starmer. Het gaat hem vooral om economische samenwerking, maar ook om onder meer defensie, veiligheid en energie.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse antiterrorisme-aanklager heeft een onderzoek geopend naar "terroristische samenzwering" rond een vermeende poging tot een aanslag in Parijs. Daar werd afgelopen weekend een explosief geplaatst bij een filiaal van de Bank of America.
2 uur geledenLONDEN (ANP/DPA) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa zegt dat hij niet nadrukkelijk heeft gezegd dat 80 procent van de Syriërs die in Duitsland wonen in de komende drie jaar moet terugkeren naar Syrië. De Duitse bondskanselier Merz deed die uitspraak na een ontmoeting met Al-Sharaa op maandag. Toen Merz kritiek kreeg op de uitspraak, zei hij dat die gebaseerd was op het gesprek met de Syrische president.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt er sterk over om de Verenigde Staten uit de NAVO terug te trekken, zegt hij tegen The Telegraph. De andere NAVO-landen hebben de VS te weinig geholpen bij de oorlog tegen Iran, stelt de president in de Britse krant.
2 uur geledenORLANDO (ANP/AFP) - De verwachte lancering van de Artemis II-maanmissie trekt al veel bekijks in Florida. Daar moet vanaf het Kennedy Space Center de SLS-raket met het Orion-ruimtevaartuig vertrekken, de eerste bemande maanmissie in decennia. Het doel: in tien dagen een rondje om de maan vliegen, om daarna terug te keren naar de aarde. Op het nabijgelegen Cocoa Beach zijn al veel dagjesmensen die van plan zijn te gaan kijken.
5 uur geleden