Twee mensen opgepakt bij ontmantelen computergijzelbende LockBit
DEN HAAG (ANP) - Zeker twee mensen zijn opgepakt bij een grote internationale politie-actie tegen een bende die computersystemen gijzelde met de schadelijke software LockBit. De arrestaties gebeurden in Polen en Oekraïne. In Nederland, de Verenigde Staten, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Finland, Zwitserland en Australië zijn in totaal 34 servers van de cybercriminelen uit de lucht gehaald.
De Europese politiedienst Europol, die in Den Haag is gevestigd, heeft dinsdag de resultaten van Operatie Cronos naar buiten gebracht. Meer dan tweehonderd accounts met virtueel geld zijn bevroren. Criminelen gebruiken zulke accounts niet alleen om losgeld binnen te krijgen, maar ook om dat geld daarna wit te wassen.
De Verenigde Staten klagen twee Russen aan voor aanvallen met LockBit in dat land. Een van hen wordt ook verantwoordelijk gehouden voor een andere veelgebruikte gijzelsoftware, Sodinokibi. Het is niet duidelijk of het gaat om de twee mensen die in Polen en Oekraïne zijn gearresteerd.
Opsporingen
Britse rechercheurs wisten de site van de hackersgroep over te nemen. Op dat platform stonden de namen van slachtoffers die niet snel betaalden. De groep beweerde op de site in Nederland te zijn gevestigd. Ook de technische infrastructuur achter LockBit is nu onder controle van de politie. De gegevens van de servers worden gebruikt om de leiders en anderen op te sporen en te vervolgen.
Lockbit, dat waarschijnlijk is ontwikkeld door Russische hackers, dook eind 2019 op. In enkele jaren tijd groeide het uit tot de meest gevreesde criminele software ter wereld. De ontwikkelaars lieten ook anderen tegen betaling gebruikmaken van de ransomware. Vorig jaar braken gebruikers in bij de grootste bank van China.
KNVB
Volgens het Delftse beveiligingsbedrijf Fox-IT heeft Lockbit ook tientallen Nederlandse bedrijven en organisaties getroffen, waaronder voetbalbond KNVB. De bond heeft vermoedelijk meer dan 1 miljoen euro losgeld betaald om te voorkomen dat gehackte persoonsgegevens van onder anderen leden op straat zouden komen te liggen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Woningcorporatie Stadgenoot is enorm geschrokken en leeft mee met de bewoners en andere betrokkenen rond de explosie in Amsterdam Nieuw-West. Dat meldt de corporatie op de site, waar ze een liveblog heeft geopend. Na de knal bij een flatgebouw aan de straat Remijden zijn zeker vierhonderd mensen geëvacueerd, onder wie huurders van de corporatie.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam is vrijdagochtend naar de plek in Amsterdam Nieuw-West gegaan waar in de nacht van donderdag op vrijdag een grote explosie had plaatsgevonden. De burgemeester sprak op de locatie aan de Remijden, nabij de Osdorper Ban, met een aantal brandweermannen en andere hulpverleners.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam regelt plekken in hotels voor de mensen in de opvanglocatie in het stadsloket Nieuw-West aan het Osdorpplein. Zij werden daar opgevangen nadat zij hun huis uit moesten door een grote explosie en brand in een pand aan de Remijden, nabij de Osdorper Ban. Het gaat om ongeveer honderd mensen. In totaal zijn er ongeveer vierhonderd mensen geëvacueerd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een van de eigenaren van Fitness Studio Onna, de sportschool aan de Remijden in Amsterdam Nieuw-West waar in de nacht van donderdag op vrijdag een grote explosie was, heeft naar eigen zeggen camerabeelden van het moment van de ontploffing. Daarop zou volgens hem duidelijk te zien zijn dat de explosie van onder de vloer van de sportschool vandaan komt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De schade aan het bijgebouw onder de flat aan de Osdorper Ban in Amsterdam Nieuw-West, waar in de nacht van donderdag op vrijdag een explosie plaatsvond, is gigantisch. Dat ziet een verslaggever van het ANP ter plaatse.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door de nieuwe Europese asielregels, die vanaf vrijdag gelden, moeten de huidige asielzoekers misschien langer wachten op een beslissing over hun aanvraag. Dat kan leiden tot stress en psychische problemen, waarschuwt het Rode Kruis. De hulporganisatie roept op "bij de uitvoering van het pact niet te vergeten dat het om mensen gaat" en dat die "op zoek zijn naar veiligheid, stabiliteit en een nieuwe toekomst".
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De grote brand bij een flatgebouw aan de Osdorper Ban in Amsterdam Nieuw-West is geblust. Dat meldt de gemeente. De brandweer heeft nog geen sein brand meester afgegeven.
5 uur geleden