Twee mensen opgepakt bij ontmantelen computergijzelbende LockBit
DEN HAAG (ANP) - Zeker twee mensen zijn opgepakt bij een grote internationale politie-actie tegen een bende die computersystemen gijzelde met de schadelijke software LockBit. De arrestaties gebeurden in Polen en Oekraïne. In Nederland, de Verenigde Staten, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Finland, Zwitserland en Australië zijn in totaal 34 servers van de cybercriminelen uit de lucht gehaald.
De Europese politiedienst Europol, die in Den Haag is gevestigd, heeft dinsdag de resultaten van Operatie Cronos naar buiten gebracht. Meer dan tweehonderd accounts met virtueel geld zijn bevroren. Criminelen gebruiken zulke accounts niet alleen om losgeld binnen te krijgen, maar ook om dat geld daarna wit te wassen.
De Verenigde Staten klagen twee Russen aan voor aanvallen met LockBit in dat land. Een van hen wordt ook verantwoordelijk gehouden voor een andere veelgebruikte gijzelsoftware, Sodinokibi. Het is niet duidelijk of het gaat om de twee mensen die in Polen en Oekraïne zijn gearresteerd.
Opsporingen
Britse rechercheurs wisten de site van de hackersgroep over te nemen. Op dat platform stonden de namen van slachtoffers die niet snel betaalden. De groep beweerde op de site in Nederland te zijn gevestigd. Ook de technische infrastructuur achter LockBit is nu onder controle van de politie. De gegevens van de servers worden gebruikt om de leiders en anderen op te sporen en te vervolgen.
Lockbit, dat waarschijnlijk is ontwikkeld door Russische hackers, dook eind 2019 op. In enkele jaren tijd groeide het uit tot de meest gevreesde criminele software ter wereld. De ontwikkelaars lieten ook anderen tegen betaling gebruikmaken van de ransomware. Vorig jaar braken gebruikers in bij de grootste bank van China.
KNVB
Volgens het Delftse beveiligingsbedrijf Fox-IT heeft Lockbit ook tientallen Nederlandse bedrijven en organisaties getroffen, waaronder voetbalbond KNVB. De bond heeft vermoedelijk meer dan 1 miljoen euro losgeld betaald om te voorkomen dat gehackte persoonsgegevens van onder anderen leden op straat zouden komen te liggen.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Het KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is woensdagochtend om 08.00 uur geland op Schiphol. Het toestel KL9896 vertrok even na middernacht uit Oman. Door de oorlog in Iran wordt er momenteel amper gevlogen naar de regio en zitten veel Nederlanders vast.
27 minuten geledenMUSCAT (ANP) - Het KLM-toestel KL9896 met de eerste te repatriëren Nederlanders is van het vliegveld van Muscat in Oman opgestegen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geëist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.
18 uur geleden