Twee mannen vrijgesproken die decennia vastzaten in New York
NEW YORK (ANP/AFP) - Twee Amerikanen die al decennia vastzaten, zijn maandag vrijgesproken door rechtbanken in New York. Het gaat om Wayne Gardine (49), die meer dan achttien jaar vastzat voor een moord in 1994, en Jabar Walker (49), die werd veroordeeld voor de moord op twee mannen in 1995. Na herziening, aangevraagd door twee verschillende stichtingen, houden de veroordelingen juridisch niet stand. Zo waren er gebrekkige getuigenverklaringen en procedurefouten, erkennen de openbaar aanklagers.
De veroordeling van de destijds 23-jarige Walker was volgens The New York Times gebaseerd op één getuigenverklaring die later onder ede werd ingetrokken. Gardine werd veroordeeld voor moord op basis van de verklaring van een drugsdealer die zijn verhaal meerdere keren veranderde. De moordpartijen vonden plaats in dezelfde buurt en in dezelfde periode, er zat nog geen negen maanden tussen.
Walker werd maandag na de hoorzitting vrijgelaten. Op beelden was te zien hoe hij buiten, vergezeld door zijn familie, werd onthaald door Amerikaanse media. Gardine werd vorig jaar al voorwaardelijk vrijgelaten, maar toen onmiddellijk door de immigratiedienst vastgehouden. Hij riskeert ondanks zijn vrijspraak deportatie naar zijn geboorteland Jamaica.
Corrupte agenten
De twee vrijspraken staan volgens de Amerikaanse krant niet op zichzelf. Talloze New Yorkers, vaak zwart of Latijns-Amerikaans, zijn volgens de krant de afgelopen jaren vrijgesproken na decennia onterecht in de gevangenis te hebben doorgebracht. Dat komt voor een deel door corrupte politieagenten in delen van de stad, stelt de krant.
Volgens de krant zijn sinds 1989 zeker 115 veroordelingen voor moord later ongeldig verklaard.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense parlementsvoorzitter Roeslan Stefantsjoek heeft herhaald dat Oekraïne een "rode lijn" trekt bij het formeel opgeven van bezet gebied, het inperken van het leger en restricties op bondgenootschappen. Hij zei ook dat lidmaatschap van de Europese Unie en de NAVO onderdeel moet zijn van een toekomstig vredesplan.
15 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - De hoogste aanklager van Spanje, Álvaro García Ortiz, heeft besloten af te treden. Hij werd vorige week door het hooggerechtshof schuldig bevonden aan het lekken van vertrouwelijke informatie, een nieuwe tegenslag voor de linkse minderheidsregering van premier Pedro Sánchez.
21 minuten geledenBOEDAPEST (ANP) - Hongarije heeft steun uitgesproken voor het 28-puntenplan voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. "Ons standpunt is duidelijk: elke Europese politicus heeft de plicht om dit plan volledig en onvoorwaardelijk te steunen, aangezien dit de rationele en humane keuze is", schreef minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó.
1 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - De luchthaven van Vilnius is maandagochtend heropend na twee sluitingen wegens incidenten met ballonnen. Litouwen zegt dat Belarus de verstoringen heeft veroorzaakt met weerballonnen die smokkelwaar, zoals sigaretten, vervoerden en spreekt van een "hybride aanval".
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse acteur Udo Kier is zondag op 81-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn partner bevestigd aan vakblad Variety. Kier speelde de afgelopen zes decennia in meer dan tweehonderd films en series.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De driedaagse staking in België heeft gevolgen voor reizigers die naar of in België reizen. Maandag zou alleen het spoorwegpersoneel staken, maar medewerkers van bussen, metro en trams sloten zich ook aan. Daardoor rijden er niet alleen minder treinen, maar ook minder bussen, metro's en trams.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Bart De Wever en zijn vicepremiers zijn het na een marathonoverleg eens geworden over de begroting. Ze overlegden ongeveer twintig uur.
3 uur geleden