Twee mannen vrijgesproken die decennia vastzaten in New York
NEW YORK (ANP/AFP) - Twee Amerikanen die al decennia vastzaten, zijn maandag vrijgesproken door rechtbanken in New York. Het gaat om Wayne Gardine (49), die meer dan achttien jaar vastzat voor een moord in 1994, en Jabar Walker (49), die werd veroordeeld voor de moord op twee mannen in 1995. Na herziening, aangevraagd door twee verschillende stichtingen, houden de veroordelingen juridisch niet stand. Zo waren er gebrekkige getuigenverklaringen en procedurefouten, erkennen de openbaar aanklagers.
De veroordeling van de destijds 23-jarige Walker was volgens The New York Times gebaseerd op één getuigenverklaring die later onder ede werd ingetrokken. Gardine werd veroordeeld voor moord op basis van de verklaring van een drugsdealer die zijn verhaal meerdere keren veranderde. De moordpartijen vonden plaats in dezelfde buurt en in dezelfde periode, er zat nog geen negen maanden tussen.
Walker werd maandag na de hoorzitting vrijgelaten. Op beelden was te zien hoe hij buiten, vergezeld door zijn familie, werd onthaald door Amerikaanse media. Gardine werd vorig jaar al voorwaardelijk vrijgelaten, maar toen onmiddellijk door de immigratiedienst vastgehouden. Hij riskeert ondanks zijn vrijspraak deportatie naar zijn geboorteland Jamaica.
Corrupte agenten
De twee vrijspraken staan volgens de Amerikaanse krant niet op zichzelf. Talloze New Yorkers, vaak zwart of Latijns-Amerikaans, zijn volgens de krant de afgelopen jaren vrijgesproken na decennia onterecht in de gevangenis te hebben doorgebracht. Dat komt voor een deel door corrupte politieagenten in delen van de stad, stelt de krant.
Volgens de krant zijn sinds 1989 zeker 115 veroordelingen voor moord later ongeldig verklaard.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese NAVO-landen weigeren af te spreken elk een vaste bijdrage vrij te maken voor de steun aan Oekraïne, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij had "gedurfd" voorgesteld dat ze 0,25 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) voortaan aan Oekraïne zouden besteden, maar daar is te weinig steun voor.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla worden naar de Israëlische havenstad Ashdod gebracht. Een woordvoerster van de Nederlandse delegatie bevestigt berichtgeving van de NOS dat ze dat te horen hebben gekregen van internationale organisaties en het ministerie van Buitenlandse Zaken.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt binnenkort de eerste uitbetaling van de EU-lening van 90 miljard, meldt de Europese Commissie. Het gaat om 3,2 miljard euro, dat voor 1 juli wordt uitbetaald.
12 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse autoriteiten hebben nog niet vastgesteld dat er mijnen zijn gelegd in de Straat van Hormuz. Dat zei minister van Defensie Catherine Vautrin tegen radiozender France Info. "Op dit moment heb ik geen zekerheid over dit onderwerp, maar we bereiden ons in ieder geval voor op de mogelijke noodzaak om mijnen te ruimen."
51 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping en de Russische president Vladimir Poetin hebben in Beijing de banden tussen hun landen verder aangehaald met nieuwe samenwerkingsdocumenten. Ze zeiden daarnaast dat de relatie tussen hun landen van zeer hoog niveau was.
57 minuten geledenVILNIUS (ANP) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten en Israël wilden bij aanvang van de oorlog in Iran de voormalige president Mahmoud Ahmadinejad aan de macht helpen. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. Het plan zou al meteen zijn misgelopen toen Ahmadinejad daarbij gewond raakte.
2 uur geleden