Twee mannen vrijgesproken die decennia vastzaten in New York
NEW YORK (ANP/AFP) - Twee Amerikanen die al decennia vastzaten, zijn maandag vrijgesproken door rechtbanken in New York. Het gaat om Wayne Gardine (49), die meer dan achttien jaar vastzat voor een moord in 1994, en Jabar Walker (49), die werd veroordeeld voor de moord op twee mannen in 1995. Na herziening, aangevraagd door twee verschillende stichtingen, houden de veroordelingen juridisch niet stand. Zo waren er gebrekkige getuigenverklaringen en procedurefouten, erkennen de openbaar aanklagers.
De veroordeling van de destijds 23-jarige Walker was volgens The New York Times gebaseerd op één getuigenverklaring die later onder ede werd ingetrokken. Gardine werd veroordeeld voor moord op basis van de verklaring van een drugsdealer die zijn verhaal meerdere keren veranderde. De moordpartijen vonden plaats in dezelfde buurt en in dezelfde periode, er zat nog geen negen maanden tussen.
Walker werd maandag na de hoorzitting vrijgelaten. Op beelden was te zien hoe hij buiten, vergezeld door zijn familie, werd onthaald door Amerikaanse media. Gardine werd vorig jaar al voorwaardelijk vrijgelaten, maar toen onmiddellijk door de immigratiedienst vastgehouden. Hij riskeert ondanks zijn vrijspraak deportatie naar zijn geboorteland Jamaica.
Corrupte agenten
De twee vrijspraken staan volgens de Amerikaanse krant niet op zichzelf. Talloze New Yorkers, vaak zwart of Latijns-Amerikaans, zijn volgens de krant de afgelopen jaren vrijgesproken na decennia onterecht in de gevangenis te hebben doorgebracht. Dat komt voor een deel door corrupte politieagenten in delen van de stad, stelt de krant.
Volgens de krant zijn sinds 1989 zeker 115 veroordelingen voor moord later ongeldig verklaard.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad en de buitenwijken hebben vrijdag zeker drie mensen het leven gekost, aldus de burgemeester van Kyiv. De luchtmacht gaf een landelijke raketwaarschuwing af.
23 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse rapper Sean 'Diddy' Combs, die veroordeeld is voor zedenmisdrijven, heeft Donald Trump om gratie gevraagd. Dat zei de Amerikaanse president in een interview met The New York Times. Het verzoek bereikte hem per brief. Trump zei dat hij niet heeft overwogen het verzoek in te willigen.
1 uur geledenPORTLAND (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben twee mensen neergeschoten in Portland, in de staat Oregon. Dat meldt de politie. De slachtoffers, een man en een vrouw, zijn naar het ziekenhuis gebracht. Hun toestand is onbekend.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Bijna 80.000 huishoudens in het zuidwesten van het Verenigd Koninkrijk zitten zonder stroom door storm Goretti, meldt de BBC. Op de Scilly-eilanden, een kleine eilandengroep ten westen van Engeland, werd een windsnelheid van 159 kilometer per uur geregistreerd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de subsidies voor zorgverzekeringen, die eind vorig jaar waren verlopen, nieuw leven ingeblazen. Dit biedt hoop aan miljoenen Amerikanen die te maken hebben gekregen met forse premiestijgingen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De ICE-agent die in Minneapolis een 37-jarige vrouw doodschoot, was maanden eerder door een auto meegesleurd en gewond geraakt, zei de Amerikaanse vicepresident JD Vance donderdag. De agent schoot de vrouw dood terwijl zij met haar auto probeerde weg te rijden van een aantal ICE-agenten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Astronauten van het Internationale Ruimtestation (ISS) keren eerder terug naar de aarde vanwege een "medische situatie" bij een van de bemanningsleden, heeft de NASA bekendgemaakt. De toestand van het bemanningslid is stabiel, zei directeur Jared Isaacman van de ruimtevaartorganisatie tijdens een persconferentie.
3 uur geleden