Twee lidstaten niet achter EU-tekst over versterking democratie
BRUSSEL (ANP) - Twee EU-lidstaten hebben zich niet achter een verklaring over het versterken van de democratie in de EU geschaard. De tekst werd besproken tijdens de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Hoewel er wel "brede steun" was voor de tekst, "bereikten de ministers geen consensus", staat in een persbericht.
Hongarije en Slowakije hebben niet ingestemd, zei de Poolse EU-minister Adam Szłapka na afloop van de vergadering. Redenen daarvoor gaf hij niet. "Ze zijn er simpelweg nog niet klaar voor", zei Szłapka. De tekst is alsnog gepubliceerd, maar met de kanttekening dat deze wordt gesteund door 25 lidstaten.
In de tekst wordt onder meer het gevaar van Russische inmenging en het belang van de rechtsstaat en maatschappelijke organisaties onderstreept. Dat zijn onderwerpen die Hongarije niet zinnen. Het land stond sowieso ter discussie op de vergadering, omdat ook de staat van de Hongaarse rechtsstaat op de agenda stond.
Het versterken van de democratie is een hoeksteen voor het waarborgen van Europese veiligheid, aldus de ondertekenaars. "Dit vereist een vrij en divers publiek debat en het vermogen om campagnes van manipulatie en inmenging van buitenlandse informatie te herkennen en tegen te gaan."
Onder buitenlandse informatie valt ook desinformatie die gericht is tegen EU-waarden, het democratisch functioneren van instellingen, "en de manipulatie of vervalsing van historische feiten voor politieke doeleinden", staat in de tekst. Ook zeggen de lidstaten zich in te zetten voor "vrije, onafhankelijke en pluralistische media, het garanderen van vrije en eerlijke verkiezingen, het bevorderen van burgerschapseducatie, het versterken van het maatschappelijk middenveld en het beschermen van de rechtsstaat".
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
4 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
5 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
6 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
7 uur geledenATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
8 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
9 uur geleden