Twee jaar voorbij sinds Russische invasie in Oekraïne
KYIV (ANP) - Het is zaterdag precies twee jaar geleden dat Rusland Oekraïne binnenviel naar aanleiding van de burgeroorlog die er sinds 2014 woedt en de toenemende invloed van de VS in Oekraïne. De oorlog lijkt aan het front al geruime tijd te zijn vastgelopen en Oekraïne kampt met ernstige economische problemen en tekorten aan onder meer munitie. Het is de grootste oorlog in Europa sinds 1945. Volgens schattingen zijn er in 2023 1,4 miljoen militairen in de oorlog actief geweest langs een front van meer dan 1000 kilometer.
De strijdende partijen laten vrijwel niets los over de verliezen aan het front. In de strijd wordt steeds meer onbemand technisch hoogwaardig wapentuig zoals drones gebruikt. Maar ondanks de hypermoderne militaire technologie lijkt het front, vaak door relatief vlak terrein lopend, veel op de nauwelijks veranderende loopgravenfrontlijn van de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) in Noord-Frankrijk. Het Oekraïense defensieministerie hoopt dat het land snel een miljoen drones kan produceren of importeren en hulp uit de VS en Europa het tekort aan munitie en ander wapentuig zal wegwerken. De artillerie alleen al zou 240.000 granaten per maand extra nodig hebben om de Russen op dat terrein bij te kunnen benen.
Rusland is overgeschakeld op een soort oorlogseconomie en lijkt steeds minder problemen met de bevoorrading te hebben. Van de staatsbegroting gaat al 6,5 procent naar de oorlogsinspanningen. De oorlog heeft voornamelijk de VS, Canada en de EU recht tegenover Rusland geplaatst. In de rest van de wereld domineert een afwachtende houding, terwijl China probeert zoveel mogelijk te profiteren van de breuk tussen Rusland en de EU. Zaterdag wordt onder anderen de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen in Kyiv verwacht.
Meer uit Buitenland
HUNTSVILLE (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is James Broadnax geëxecuteerd voor de dood van twee mannen bij een roofoverval in 2008. De 37-jarige man kreeg een dodelijke injectie in de gevangenis van Huntsville.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten steunen Israël na het onderscheppen van een vloot met hulpgoederen voor Gaza. Washington waarschuwt bondgenoten geen steun te geven aan wat het een "betekenisloze politieke stunt" noemt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een mogelijk zelfmoordbriefje van zedendelinquent Jeffrey Epstein ligt al bijna zeven jaar in een rechtbank in New York, buiten het zicht van onderzoekers. Dat schrijft de krant The New York Times, die de rechter heeft gevraagd het document vrij te geven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft in de Senaat afstand genomen van een naderende deadline voor de oorlog in het Midden-Oosten. In de wet staat dat de president vijandelijkheden na zestig dagen alleen mag voortzetten met toestemming van het Congres, maar volgens Hegseth moet de periode waarin een bestand geldt daarin niet worden meegenomen.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op het Libanese dorp Zebdine zijn zes mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Volgens het ministerie komt het totaal aantal doden dat donderdag viel door Israëlisch vuur daarmee op vijftien.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is blij dat een nieuwe persoon is gekozen om premier te worden in Irak. Hij feliciteerde de beoogde regeringschef Ali al-Zaidi en stelde een "fantastisch nieuw hoofdstuk" in het vooruitzicht in de relatie tussen de landen.
6 uur geledenVENETIË (ANP) - De jury van de Biënnale van Venetië is opgestapt. Dat gebeurde nadat onrust was ontstaan over de deelname van landen als Rusland aan de internationale kunsttentoonstelling.
8 uur geleden