Twee jaar voorbij sinds Russische invasie in Oekraïne
KYIV (ANP) - Het is zaterdag precies twee jaar geleden dat Rusland Oekraïne binnenviel naar aanleiding van de burgeroorlog die er sinds 2014 woedt en de toenemende invloed van de VS in Oekraïne. De oorlog lijkt aan het front al geruime tijd te zijn vastgelopen en Oekraïne kampt met ernstige economische problemen en tekorten aan onder meer munitie. Het is de grootste oorlog in Europa sinds 1945. Volgens schattingen zijn er in 2023 1,4 miljoen militairen in de oorlog actief geweest langs een front van meer dan 1000 kilometer.
De strijdende partijen laten vrijwel niets los over de verliezen aan het front. In de strijd wordt steeds meer onbemand technisch hoogwaardig wapentuig zoals drones gebruikt. Maar ondanks de hypermoderne militaire technologie lijkt het front, vaak door relatief vlak terrein lopend, veel op de nauwelijks veranderende loopgravenfrontlijn van de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) in Noord-Frankrijk. Het Oekraïense defensieministerie hoopt dat het land snel een miljoen drones kan produceren of importeren en hulp uit de VS en Europa het tekort aan munitie en ander wapentuig zal wegwerken. De artillerie alleen al zou 240.000 granaten per maand extra nodig hebben om de Russen op dat terrein bij te kunnen benen.
Rusland is overgeschakeld op een soort oorlogseconomie en lijkt steeds minder problemen met de bevoorrading te hebben. Van de staatsbegroting gaat al 6,5 procent naar de oorlogsinspanningen. De oorlog heeft voornamelijk de VS, Canada en de EU recht tegenover Rusland geplaatst. In de rest van de wereld domineert een afwachtende houding, terwijl China probeert zoveel mogelijk te profiteren van de breuk tussen Rusland en de EU. Zaterdag wordt onder anderen de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen in Kyiv verwacht.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten beginnen volgende week dinsdag in Genève twee onderhandelingsrondes. De ene met Iran en de andere met Rusland en Oekraïne. Dat hebben anonieme zegslieden aan het persbureau Reuters verteld.
18 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Britse premier Keir Starmer zal op de grote veiligheidsconferentie in München zaterdag bepleiten dat de Europese Unie voor zijn defensie minder afhankelijk wordt van de Verenigde Staten. Dat blijkt uit vooraf vrijgegeven delen van zijn toespraak.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag op Truth Social gedreigd strengere eisen te stellen aan de identificatie van kiezers bij de Congresverkiezingen in november, in de Verenigde Staten de midterms genoemd. Trump kondigde een decreet over de kwestie aan en dreigde daarbij het Congres te passeren.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Waarnemend directeur Todd Lyons van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft gezegd dat twee ICE-agenten onder ede "onwaarheden" lijken te hebben verkondigd over het neerschieten van een migrant in de staat Minnesota. De agenten wachten mogelijk federale aanklachten voor hun daden, aldus Lyons.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - De man die vrijdagavond in Parijs werd neergeschoten toen hij agenten met een mes bedreigde, is aan zijn verwondingen bezweken. Dat meldt het Franse openbaar ministerie voor terrorismebestrijding.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft een man neergeschoten die een agent probeerde neer te steken tijdens een ceremonie bij de Arc de Triomphe in het centrum van Parijs. De man raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht, meldt de zender France24.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Frankrijk bespreekt met Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Zweden en waarschijnlijk nog andere Europese landen hoe het zijn bescherming met kernwapens met hen kan delen. Ze zouden bijvoorbeeld samen kunnen gaan oefenen met Frankrijks nucleaire capaciteiten, opperde president Emmanuel Macron.
5 uur geleden