Twee derde kleine metaalbedrijven kampte met materiaaltekorten
NIEUWEGEIN (ANP) - Veel mkb-bedrijven in de metaalsector hebben in de eerste maanden moeite gehad alle benodigde materialen geleverd te krijgen. Bovendien gingen de prijzen voor veel materialen omhoog, volgens vrijwel alle respondenten in een economische barometer van branchevereniging Koninklijke Metaalunie.
Die stijging hing uiteraard af van de verschillende materialen, maar was in doorsnee fors te noemen. Gemiddeld gingen de grondstofprijzen met 30 procent omhoog, waarbij metaalwarenbedrijven de prijzen met wel 55 procent zagen stijgen. Veertig procent van de bedrijven zegt de hogere inkoopprijzen volledig door te berekenen naar de eigen klanten. Bij de rest lukte dat niet helemaal en ging de winstmarge dus omlaag.
Tegelijkertijd gaat er ook veel goed voor de ondernemingen. Zo geeft vier op de tien bedrijven aan meer orders uit Nederland te hebben gekregen. Bijna de helft van de ondervraagde ondernemers is dan ook tevreden over de huidige situatie.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
3 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De gemiddelde hypotheekrente ligt momenteel op het hoogste punt in ruim twee jaar, meldt De Hypotheker. Dat komt met name door de oplopende kapitaalmarktrente, de belangrijkste graadmeter voor hypotheekrentes. Die stijgt vanwege de Iranoorlog. De hypotheekadviseur verwacht de komende periode nog een lichte stijging van de hypotheekrente, maar denkt wel dat de grootste piek achter de rug is.
3 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
10 uur geleden