Twaalf meldingen van trombose en laag aantal bloedplaatjes
DEN BOSCH (ANP) - Bijwerkingencentrum Lareb heeft tot nu toe twaalf meldingen ontvangen van bloedstolsels (trombose) in combinatie met een laag aantal bloedplaatjes na een prik met het coronavaccin van AstraZeneca. Het gaat om vier extra meldingen ten opzichte van de vorige rapportage van Lareb twee weken geleden. De zeldzame, gevaarlijke bijwerking staat inmiddels in de bijsluiter van AstraZeneca en het Janssen-vaccin.
Volgens de organisatie betreft het vrouwen tussen de 23 en 65 jaar die zijn ingeënt met AstraZeneca voor de prikstop. De klachten ontstonden 7 tot 20 dagen na vaccinatie. Lareb maakte eerder al bekend dat een van de vrouwen is overleden. Een andere vrouw kreeg een hersenbloeding. Momenteel worden AstraZeneca-prikken alleen nog gezet bij 60- tot 64-jarigen. Het Europees geneesmiddelenbureau EMA gaf afgelopen vrijdag wel aan, na verdere bestudering van het vaccin, dat de voordelen ervan opwegen tegen de nadelen voor alle volwassenen. Volgens de organisatie komen de ernstige bijwerking naar schatting voor bij 1 op de 100.000 gevaccineerde mensen.
Inmiddels is ook de bijwerking ‘laag aantal bloedplaatjes’ (trombocytopenie) toegevoegd aan de bijsluiter van het AstraZeneca-vaccin. "Soms krijgt iemand daardoor blauwe plekken, een bloedneus of puntbloedinkjes in de huid. Deze bijwerking is tijdelijk en meestal niet ernstig. Het gaat bij de meeste mensen vanzelf over", aldus Lareb woensdag.
Overlijdens
Het bijwerkingencentrum maakte ook bekend dat er tot nu toe 286 meldingen zijn binnengekomen over mensen die zijn overleden na inenting met een vaccin tegen het coronavirus. Dat zijn er 61 meer dan twee weken geleden. Overlijden na vaccinatie betekent echter niet dat een bijwerking van het vaccin de oorzaak is van het overlijden.
Volgens Lareb gaat het om 216 mensen van 80 jaar of ouder, 51 personen tussen de 65 en 79 jaar en 18 personen onder de 65 jaar. Van één persoon is de precieze leeftijd niet bekend.
Meer dan 40.000 meldingen van bijwerkingen
De meeste meldingen gingen over het vaccin van Pfizer/BioNTech, 176 na de eerste vaccinatie en 55 na de tweede inenting. "Dit is het meest gebruikte coronavaccin en tevens het vaccin dat vooral in de ouderenpopulatie gebruikt wordt", aldus Lareb. Bij 31 andere meldingen van overlijden ging het om het vaccin van Moderna en bij 20 overlijdensgevallen het vaccin van AstraZeneca, waarvan één na de tweede vaccinatie. Bij vier meldingen is het vaccin onbekend. Volgens Lareb zijn bij een groot deel van deze groep gezondheidsproblemen de meest voor de hand liggende verklaring voor het overlijden.
Volgens de organisatie zijn er tot nu toe in totaal 41.746 meldingen van bijwerkingen binnengekomen van coronavaccins. Daarvan kwamen 22.439 meldingen na inenting met het vaccin van AstraZeneca, 15.563 over het vaccin van Pfizer/BioNTech en 3527 meldingen over het vaccin van Moderna. Ook kwamen er 104 meldingen over het vaccin van Janssen.
Meest gemelde bijwerkingen
De meest gemelde bijwerkingen zijn spierpijn, hoofdpijn, je niet lekker voelen, vermoeidheid, rillingen, misselijkheid en koorts. Ook reacties op de prikplek, zoals pijn, zwelling en een gevoel van warmte zijn vaak gemeld.
Het gaat om meldingen die tot en met 25 april zijn binnengekomen en bekeken bij Lareb. Ze hebben betrekking op ongeveer 5,5 miljoen gegeven vaccins. Hierbij gaat het om ongeveer 3,5 miljoen vaccins van Pfizer/BioNTech, 1,5 miljoen van AstraZeneca, 400.000 van Moderna en 20.000 van Janssen.
Meer uit Gezond
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
5 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
6 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
1 week geleden