Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tusk voor Oekraïne-top: er is een reus wakker geworden in Europa

Tusk voor Oekraïne-top: er is een reus wakker geworden in Europa

WARSCHAU (ANP) - De Poolse premier Donald Tusk ziet dat nu de steun van de Verenigde Staten aan Oekraïne lijkt af te nemen, in Europa "een reus is wakker geworden". Tusk zei dat voor zijn vertrek naar Londen voor de top zondag over Oekraïne en de veiligheid in Europa.

Hij stelt in een verklaring dat Polen grote waarde hecht aan een goede samenwerking tussen Europa en de VS, maar ziet dat dit "moeilijker" lijkt nu de positie van Washington "niet zo duidelijk" is. Tusk benadrukt ook dat Europa een "reus" met veel militaire potentie is, die op zichzelf moet kunnen rekenen. "Uiteindelijk is dit ook wat president Trump wil, een Europa dat veel meer verantwoordelijkheid neemt voor zijn eigen veiligheid."

"Luister hoe dit klinkt: 500 miljoen Europeanen vragen 300 miljoen Amerikanen om hen te verdedigen tegen 140 miljoen Russen", aldus Tusk. De Pool wijst erop dat Europa, inclusief Oekraïne, meer militairen en wapens heeft dan de VS en Rusland, verwijzend naar cijfers van het Internationale Instituut voor Strategische Studies (IISS). "Europa heeft hier een voordeel boven iedereen, dat Rusland niet heeft."

Oostflank EU versterken

Tusk verkondigde dat hij op de top zal oproepen om de Europese oostflank te versterken, "zodat er veel meer Europese troepen zijn in Finland, de Baltische staten en in Polen, langs de grenzen met Rusland en Belarus".

Polen besteedt in vergelijking met andere Europese landen veel geld aan defensie. Het land geeft hier bijna 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp) aan uit.

Meer uit Buitenland

Australië ziet nog weinig verschil na socialmediaverbod kinderen

CANBERRA (ANP/AFP) - Australië zag kort na de invoering van een socialmediaverbod voor kinderen nog "geen noemenswaardige verschillen" in het gebruik van de apps. Uit interne overheidsstukken blijkt dat mensen wel even gekeken hebben of platforms die niet onder het verbod vallen ook interessant zijn, maar vervolgens gewoon weer terugkwamen bij de bekende namen.

50 minuten geleden
Axios: CENTCOM gaat Trump briefen over militaire opties Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump krijgt donderdag een briefing van de leider van het Amerikaanse Centrale Commando CENTCOM, Brad Cooper, over nieuwe plannen voor mogelijke militaire actie tegen Iran. Dat meldt Axios op basis van bronnen.

2 uur geleden
Dader moskee-aanslag Nieuw-Zeeland verliest beroep

WELLINGTON (ANP/AFP) - De dader van de aanslag op twee moskeeën in Nieuw-Zeeland heeft zijn hoger beroep verloren waarin hij probeerde zijn veroordeling en straf ongedaan te maken. Brenton Tarrant schoot in 2019 51 mensen dood.

3 uur geleden
Gouverneur Mexicaanse staat Sinaloa aangeklaagd in VS om drugs

CULIACÁN (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa is door Amerikaanse aanklagers beschuldigd van samenspanning met drugskartels. Federale aanklagers in Manhattan maakten bekend een aanklacht te hebben ingediend waarin gouverneur Rubén Rocha Moya (76) en negen andere huidige en voormalige functionarissen worden beschuldigd van verschillende misdrijven.

3 uur geleden
Onderzoek: Joodse groep waarschuwde voor Bondi-aanval voor geweld

SYDNEY (ANP/AFP) - Een Joodse gemeenschapsgroep waarschuwde de politie dat een terroristische aanslag "waarschijnlijk" was, slechts enkele dagen voordat twee schutters vijftien mensen doodden bij een massale schietpartij bij een Chanoeka-viering op Bondi Beach in Australië. Dat is gebleken uit een onderzoek.

4 uur geleden
Israël onderschept Gaza-flotilla voor kust van Kreta

ATHENE (ANP) - Israël heeft de Global Sumud Flotilla, een vloot met humanitaire hulp voor Gaza, voor de kust van het Griekse eiland Kreta tegengehouden. Dat melden diverse bronnen, waaronder een opvarende van de vloot en de Israëlische ambassadeur voor de Verenigde Naties, Danny Danon. Een woordvoerder van de vloot heeft aan Al Jazeera laten weten dat tot nu toe zeven schepen zijn onderschept.

5 uur geleden
Van Veldhoven na top over fossiel: we kunnen 'huis' gaan bouwen

SANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.

6 uur geleden