Turncoach Kiens vrijgesproken in tuchtzaak ISR
AMSTERDAM (ANP) - Het Instituut Sportrechtspraak (ISR) heeft turncoach Patrick Kiens vrijgesproken van grensoverschrijdend gedrag. De tuchtcommissie kwam na onderzoek tot de conclusie dat daar onvoldoende bewijs voor is. Tegen Kiens was een voorwaardelijke schorsing van drie maanden geëist, met een proeftijd van twee jaar. De uitspraak is geanonimiseerd gepubliceerd op de website van het ISR, maar de betrokken advocaat bevestigt dat het om Kiens gaat.
Kiens is de huidige hoofdtrainer bij SV PAX Haarlemmermeer. Hij heeft daar onder anderen Eythora Thorsdottir onder zijn hoede. De turnster eindigde bij de Olympische Spelen van Rio 2016 als negende op de meerkamp, de beste prestatie ooit van een Nederlandse. Thorsdottir (22) doet volgende maand ook mee aan de Spelen van Tokio.
Uit de uitspraak blijkt dat zes vrouwen melding hebben gemaakt van grensoverschrijdend gedrag, vooral op het mentale vlak. Eén melding ging over het slaan van een turnster. De meldingen betreffen gebeurtenissen van voor 2018. Volgens de aanklager was geen sprake van een structurele situatie, maar zijn de grenzen in een aantal gevallen overschreden.
Getuigenissen
Het ISR doet onderzoek naar grensoverschrijdend gedrag van een aantal turncoaches. Vorig jaar kwam een stroom aan getuigenissen los van vooral oud-turnsters. Gymnastiekunie KNGU besloot eind vorig jaar de samenwerking met Kiens en Frank Louter bij het nationale topsportprogramma te beëindigen. Dat stond volgens de KNGU los van het ISR-onderzoek. Kiens ging wel door als persoonlijke trainer van Thorsdottir.
De KNGU legde in de zomer van 2020 het topsportprogramma voor de vrouwen tijdelijk stil vanwege de stroom aan beschuldigingen aan het adres van diverse trainers die bij de bond in dienst waren. Bondscoach Gerben Wiersma en coach Vincent Wevers werden tijdelijk geschorst, maar mochten al snel onder onafhankelijk toezicht hun werk hervatten. Wiersma besloot in maart om op te stappen. Hij is door het ISR vrijgesproken.
De tuchtcommissie sprak onlangs zijn eerste veroordeling uit in het onderzoek naar de coaches die worden verdacht van grensoverschrijdend gedrag in het turnen. Het ging om een voorwaardelijke schorsing van één jaar voor het stelselmatig negeren van turnsters. Volgens het Noordhollands Dagblad ging het om Nico Zijp. De KNGU en betrokken advocaat wilden dat niet bevestigen.
Meer uit Sport
LUBLIN (ANP) - Zwemmer Caspar Corbeau heeft bij de Europese kampioenschappen kortebaan in Lublin in Polen de titel gewonnen op de 100 meter schoolslag. De 24-jarige Amerikaans-Nederlandse zwemmer zette een tijd neer van 55,85 seconden. De Turk Emre Sakci werd tweede in 56,22 en het brons ging naar de Oostenrijker Luka Mladenovic: 56,27. Koen de Groot kwam niet verder dan de zesde tijd (56,58).
6 uur geledenABU DHABI (ANP) - Max Verstappen heeft vrijwel zeker de winst nodig in de slotrace van Abu Dhabi om voor de vijfde keer in zijn carrière wereldkampioen te worden. De Nederlander moet dan hopen dat Lando Norris vierde of lager eindigt. In dat geval komt de coureur van Red Bull uit op 421 punten, exact 1 punt meer dan de coureur van McLaren.
13 uur geledenABU DHABI (ANP) - McLaren kiest ervoor om ook in de slotrace van de Formule 1 geen teamorders te geven. Teambaas Andrea Stella laat weten dat Lando Norris en Oscar Piastri ook in de Grote Prijs van Abu Dhabi vrij mogen racen. Beide coureurs maken nog aanspraak op de wereldtitel.
14 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Nederlandse politie waarschuwt via X voor handel in valse tickets voor de GP van Abu Dhabi. De Nederlander Max Verstappen kan daar voor de vijfde keer in zijn loopbaan wereldkampioen worden. Dan moet hij wel een achterstand van 12 punten op Lando Norris goedmaken. "Let op: er worden valse tickets aangeboden, onder andere via onbetrouwbare webwinkels. Koop alleen via officiële kanalen. Voorkom oplichting!", zo luidt de boodschap van de politie aan de racefans op zoek naar toegangsbewijzen.
14 uur geledenABU DHABI (ANP) - Lando Norris kijkt "vol enthousiasme" uit naar de laatste race van het Formule 1-seizoen waarin hij zondag in Abu Dhabi mogelijk wereldkampioen kan worden. "Vorig jaar moesten we voor het constructeurskampioenschap gaan, en dit jaar gaan we als kampioen daarvan de strijd aan, met nóg een belangrijk kampioenschap om te winnen", zegt Norris in een persbericht van McLaren.
14 uur geledenATHENE (ANP/DPA) - De ceremonie voor het overhandigen van de olympische vlam voor de Winterspelen van 2026 in Milaan en Cortina d'Ampezzo aan de Italiaanse delegatie vindt donderdag in een verkorte versie plaats. Dat heeft het Griekse Olympisch Comité (HOC) donderdag bekendgemaakt.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse handbalsters hebben de derde en laatste groepswedstrijd op het WK in eigen land gewonnen. Oranje was in een goed gevulde handbalarena in Ahoy Rotterdam na een prima tweede helft met 34-22 te sterk voor Oostenrijk. Door de overwinning heeft Nederland de groepsfase met het maximale aantal punten als groepswinnaar afgesloten.
1 dag geleden