Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse tv-fabrikant krijgt 684 miljoen euro om beeldbuiskartel

Turkse tv-fabrikant krijgt 684 miljoen euro om beeldbuiskartel

DEN BOSCH (ANP) - Twee buitenlandse bedrijven moeten de Turkse televisiefabrikant Vestel een schadevergoeding betalen van ruim 684 miljoen euro. Dat heeft de rechtbank Oost-Brabant woensdag bepaald. Vestel spande een zaak aan in zowel Nederland als Turkije om kartelvorming.

De twee bedrijven, het Franse TTD en het Poolse TDP, hebben volgens een eerder besluit van de Europese Commissie prijsafspraken gemaakt. Dat gebeurde op de markt van kathodestraalbuizen. Dat zijn onderdelen van de ouderwetse televisieschermen en monitoren. Ook techconcerns Samsung, Philips, LG en Technicolor zouden daar aan hebben meegewerkt. Daarmee werd volgens de commissie een kartel gevormd dat actief was in de periode tussen 1997 en 2006.

Daarop stapte Vestel zowel naar de Turkse als de Nederlandse rechter, omdat het Nederlandse Philips een relatief grote rol zou hebben gespeeld. Vestel verweet de bedrijven de mededingingsregels niet te hebben gevolgd. Daardoor zou Vestel financiële schade hebben geleden en de onderneming eiste een bedrag van 2 miljard euro.

Mededingingsrecht

In Turkije ligt inmiddels al een onherroepelijk eindoordeel dat het mededingingsrecht niet is geschonden. Samsung, LG en Technicolor vonden daarom dat zij ook in Nederland niet-ontvankelijk moeten worden verklaard. Met Philips heeft Vestel tijdens de procedure in Nederland afspraken gemaakt.

De rechtbank Oost-Brabant erkent het Turkse oordeel en ook de standpunten van Samsung, LG en Technicolor. Daardoor blijven TTD en TDP over. De rechter stelt deze bedrijven wel aansprakelijk voor de schade die Vestel heeft geleden als gevolg van de kartelafspraken. Op de totale schadevergoeding wordt nog de regeling met Philips in mindering gebracht.

Meer uit Financieel

ING: optoppen en splitsen van woningen steeds minder haalbaar

AMSTERDAM (ANP) - Het kabinet-Jetten gaat naar verwachting het doel van 15.000 extra woningen per jaar uit verbouwingen niet halen. Volgens een rapport van ING worden verbouwingen, zoals optoppingen en splitsingen, financieel steeds minder aantrekkelijk. Het woningtekort wordt daardoor nog lastiger terug te dringen.

1 uur geleden
VS versoepelen sancties tegen centrale bank Venezuela

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben de sancties tegen de centrale bank van Venezuela versoepeld. Het wordt partijen toegestaan om transacties uit te voeren met de centrale bank in het Zuid-Amerikaanse land.

3 uur geleden
Winsten op Wall Street na optimisme over gesprekken VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met plussen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren optimistisch dat vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran mogelijk weer worden hervat.

3 uur geleden
Lufthansa-piloten gaan langer staken

FRANKFURT (ANP) - Piloten van het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breiden hun staking uit. Ze leggen donderdag en vrijdag ook het werk neer, nadat er maandag en dinsdag al werd gestaakt. Vakbond Cockpit kondigde dit aan. Honderden vluchten in Duitsland werden deze week geannuleerd door de tweedaagse pilotenstaking.

4 uur geleden
Staatssecretaris: geopolitiek belang haven is lang onderschat

ROTTERDAM (ANP) - Het geopolitieke belang van de Rotterdamse haven is lang onderschat geweest. Dat zei staatssecretaris van Defensie Derk Boswijk op het Havencongres Rotterdam. Volgens hem is er nu meer urgentie. In de haven is eind vorig jaar een terrein gereserveerd waar militair materieel kan worden overgeslagen.

6 uur geleden
Renault schrapt duizenden ingenieursbanen

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault gaat het aantal ingenieursbanen de komende twee jaar tot 20 procent verminderen. Daarmee wil de autofabrikant de organisatie stroomlijnen onder druk van toenemende concurrentie, vooral uit China.

6 uur geleden
Eigenaar Gucci en Balenciaga ziet opbrengsten verder dalen

PARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft de opbrengsten in het afgelopen kwartaal verder zien dalen. Bij Gucci, het belangrijkste merk van het Franse concern, zakte de omzet met 14 procent.

7 uur geleden