Turkse rente voor het eerst in bijna twee jaar weer wat omlaag
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Turkse centrale bank heeft voor het eerst in bijna twee jaar de rente verlaagd. Dat komt doordat de inflatie in het land de laatste tijd wat lijkt af te zwakken. Wat waarschijnlijk ook meespeelt is dat de Turkse economie in het derde kwartaal in een recessie belandde. Mogelijk kan het verlagen van de leenkosten nu helpen om de groei weer wat aan te jagen.
Zowel de rente als de inflatie bevindt zich nog altijd ver boven niveaus die we in Nederland kennen. Het belangrijkste Turkse rentetarief gaat nu van 50 naar 47,5 procent. De inflatie kwam volgens de laatste cijfers over november uit op 47,1 procent. Daarmee is de toename van het prijspeil flink gedaald ten opzichte van de piek van meer dan 75 procent eerder dit jaar.
De centrale bank in het land begon het rentetarief in juni 2023 te verhogen om de torenhoge inflatie in het land te bestrijden. Dat gebeurde nadat de Turkse president Recep Tayyip Erdogan zijn bezwaren tegen hogere rentes had laten varen. Erdogan zag voorheen niets in de standaard economische praktijk van het verhogen van de rente om de inflatie terug te dringen en ontsloeg meerdere centralebankpresidenten die daar anders over dachten.
Maar de laatste tijd ondervindt de Turkse economie juist hinder van de hoge rente, waardoor bijvoorbeeld investeringen in de industrie en consumentenbestedingen onder druk komen te staan. De centrale bank wilde donderdag nog niet speculeren over verdere renteverlagingen, maar gaf aan dat toekomstige rentestappen zullen afhangen van de op dat moment beschikbare economische gegevens.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen wil het omstreden wetsvoorstel over vermogensrendementsbelasting (box 3) nog voor de zomer in aangepaste vorm door de Tweede Kamer krijgen. Dat zei hij vrijdagavond in Café Kockelmann op NPO 2.
8 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance heeft een definitieve overeenkomst gesloten om branchegenoot Warner Bros. Discovery over te nemen. Bij de deal wordt Warner Bros. gewaardeerd op 110 miljard dollar, zo'n 93,1 miljard euro. Volgens Paramount is de overeenkomst unaniem goedgekeurd door de raden van bestuur van beide bedrijven. Naar verwachting wordt de overname in het derde kwartaal van dit jaar afgerond.
6 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd opnieuw honderdduizenden auto's terug vanwege mogelijk brandgevaar. Hierdoor zijn mogelijk 337.374 voertuigen getroffen, werd vrijdag bekend via een publicatie in de database van de Duitse transportautoriteit KBA.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance won vrijdag op de aandelenbeurzen in New York. Persbureau Reuters meldde op basis van een audiofragment dat branchegenoot Warner Bros. Discovery heeft ingestemd met een overname door Paramount ter waarde van 110 miljard dollar. Het aandeel steeg 20,8 procent.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft ingestemd met een overname door Paramount Skydance. Dit blijkt volgens Reuters uit een audiofragment van een wereldwijde bijeenkomst van het bedrijf dat door het persbureau is beoordeeld.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - KPN eist dat Ziggo stopt met het gebruik van de term glasvezel en variaties daarop in de marketing. Daarover heeft het bedrijf een rechtszaak aangespannen, die woensdag plaatsvindt in Den Haag. Ziggo spreekt op de website van een "glasvezel-kabel" en die term zet consumenten op het verkeerde been, aldus KPN. Het is nog niet bekend wanneer de uitspraak komt.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASMI, Besi en ASML stegen vrijdag op het Damrak, na de flinke verliezen van de chipbedrijven donderdag. Die gingen toen omlaag op de aandelenbeurs in Amsterdam na de kwartaalcijfers van Nvidia.
11 uur geleden