Turkse rente voor het eerst in bijna twee jaar weer wat omlaag
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Turkse centrale bank heeft voor het eerst in bijna twee jaar de rente verlaagd. Dat komt doordat de inflatie in het land de laatste tijd wat lijkt af te zwakken. Wat waarschijnlijk ook meespeelt is dat de Turkse economie in het derde kwartaal in een recessie belandde. Mogelijk kan het verlagen van de leenkosten nu helpen om de groei weer wat aan te jagen.
Zowel de rente als de inflatie bevindt zich nog altijd ver boven niveaus die we in Nederland kennen. Het belangrijkste Turkse rentetarief gaat nu van 50 naar 47,5 procent. De inflatie kwam volgens de laatste cijfers over november uit op 47,1 procent. Daarmee is de toename van het prijspeil flink gedaald ten opzichte van de piek van meer dan 75 procent eerder dit jaar.
De centrale bank in het land begon het rentetarief in juni 2023 te verhogen om de torenhoge inflatie in het land te bestrijden. Dat gebeurde nadat de Turkse president Recep Tayyip Erdogan zijn bezwaren tegen hogere rentes had laten varen. Erdogan zag voorheen niets in de standaard economische praktijk van het verhogen van de rente om de inflatie terug te dringen en ontsloeg meerdere centralebankpresidenten die daar anders over dachten.
Maar de laatste tijd ondervindt de Turkse economie juist hinder van de hoge rente, waardoor bijvoorbeeld investeringen in de industrie en consumentenbestedingen onder druk komen te staan. De centrale bank wilde donderdag nog niet speculeren over verdere renteverlagingen, maar gaf aan dat toekomstige rentestappen zullen afhangen van de op dat moment beschikbare economische gegevens.
Meer uit Financieel
KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Aziƫ vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
15 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
16 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
17 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
18 uur geleden