Turkse rechter laat zakenman Kavala in de cel
ISTANBUL (ANP/RTR/AFP) - De Turkse zakenman en filantroop Osman Kavala blijft voorlopig in de cel, heeft een rechtbank in Istanbul vrijdag bepaald. Westerse landen waaronder Nederland ijveren al langere tijd voor zijn vrijlating. De 64-jarige criticus van president Erdogan zit inmiddels ruim vier jaar in voorarrest. Hij blijft in ieder geval vastzitten tot de volgende hoorzitting op 17 januari.
Kavala, een gerespecteerd figuur in intellectuele kringen in Turkije en het buitenland, werd vorig jaar na een eis van levenslang vrijgesproken van het financieren van protesten in Istanbul in 2013, maar er volgde direct een aanklacht voor betrokkenheid bij de verijdelde coup in 2016.
Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens heeft de regering van Erdogan in december 2019 al opgedragen hem vrij te laten. De Raad van Europa dreigde in september met een strafprocedure tegen Ankara, wat uiteindelijk kan leiden tot schorsing van het stemrecht en lidmaatschap in de landenorganisatie die toeziet op democratie en mensenrechten.
Vorige maand stelden tien ambassadeurs in Turkije, onder wie de Nederlandse, een verklaring op waarin de detentie van Kavala onacceptabel werd genoemd. Zij moesten zich verantwoorden bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Ankara. Erdogan had gedreigd hen uit te wijzen vanwege hun oproep tot vrijlating, maar slikte dat in nadat de ambassadeurs hadden verklaard zich te blijven houden aan artikel 41 van het Verdrag van Wenen voor diplomatiek verkeer om zich niet te mengen in interne zaken.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangekondigd de regels voor het afschieten van wolven te versoepelen. Nu mogen boeren wolven alleen afschieten als die vee in beschermde omheiningen aanvallen, maar na een beleidswijziging mag dat ook buiten die omheiningen.
5 uur geledenMUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert Duvall is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat meldt entertainmentwebsite TMZ, dat verwijst naar een verklaring van zijn vrouw Luciana op Facebook. Duvall speelde rollen in films als The Godfather, Apocalypse Now en To Kill a Mockingbird.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.
10 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.
12 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
12 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.
12 uur geleden