Turkse rechtbank draagt Khashoggi-proces over aan Saudi-Arabië
ISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft besloten de moordzaak rondom de Saudische journalist Jamal Khashoggi te staken en over te dragen aan de autoriteiten in Saudi-Arabië. De aanklager had daar eerder een verzoek toe ingediend.
Het verzoek was ingediend omdat de zaak volgens de aanklager zich "voortsleepte" en kwam op een moment waarop Turkije de banden met Saudi-Arabië probeert aan te halen. In Istanbul stonden 26 Saudische verdachten bij verstek terecht voor de moord op Khashoggi.
Het 59-jarige slachtoffer ging in oktober 2018 de Saudische consulaat in Istanbul binnen om papieren voor zijn aanstaande huwelijk te regelen. Hij werd daarna niet meer gezien. Het lichaam van Khashoggi, die voor onder meer de Amerikaanse krant The Washington Post schreef, is tot op de dag van vandaag niet gevonden.
Mensenrechtenorganisaties waren al voor het besluit van de rechtbank kritisch. Volgens Amnesty International stuurt Turkije de zaak bewust terug "naar degenen die verantwoordelijk zijn". De secretaris-generaal van de organisatie, Agnès Callamard, deed in 2019 als VN-rapporteur onderzoek naar de moord. Zij zei toen dat er "geloofwaardig bewijs" is voor de betrokkenheid van de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman al-Saud. Hij is sinds 2017 als de machtigste man in Saudi-Arabië.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.
5 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De eerste Franse militairen die het land naar Groenland stuurt, zijn vertrokken. Dat heeft president Emmanuel Macron aangekondigd. Hij maakte niet bekend om hoeveel militairen het gaat, maar zei wel dat er meer zullen volgen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met persbureau Reuters uitgehaald naar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens Trump is het niet Rusland, maar Oekraïne dat een vredesakkoord in de weg staat.
6 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.
9 uur geleden