Turkse president spreekt NAVO-chef Rutte over Syrië
ISTANBUL (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over de situatie in Syrië. Erdogan zei in het telefoongesprek dat Turkije al het mogelijke doet "om ervoor te zorgen dat er een verenigd Syrië herrijst dat vrij is van terrorisme". Turkije heeft een grens van meer dan 900 kilometer met Syrië, dat sinds het begin van de burgeroorlog in 2011 verscheurd is.
Turkije bezet en beheerst delen van het noorden van Syrië samen met pro-Turkse rebellen. Het noordoosten van Syrië, ongeveer een kwart van het land, is in handen van door Koerden geleide strijdkrachten die zich Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) noemen. Erdogan is fel gekant tegen deze door de VS gesteunde Koerdische beweging omdat die nauwe banden zou hebben met de extremistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Erdogan ziet in de SDF een terroristische beweging. De SDF speelde een sleutelrol bij het verslaan van Islamitische Staat in 2019 in Syrië. In het gebied van de SDF worden IS-militieleden en hun verwanten gevangen gehouden.
In het afgelopen weekend is het regime van de familie Assad na meer dan vijftig jaar ingestort. Radicale soennitische rebellen hebben ook de hoofdstad Damascus ingenomen nadat ze vanuit het noordwesten in korte tijd waren opgerukt. Circa 70 procent van de Syriërs is soennitisch. Koerden vormen circa 10 procent van de Syrische bevolking. Andere minderheidsgroepen zijn onder andere de alawieten en christenen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Drie mannen zijn om het leven gekomen bij een beschieting door het Amerikaanse leger op een drugsboot in het Caribisch gebied. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.
5 uur geledenSOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.
6 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft uitgehaald naar de Verenigde Staten vanwege de oorlog die het land samen met Israël voert tegen Iran. "Waanzin", aldus de Braziliaan, in een toespraak bij de opening van Hannover Messe, een grote handelsbeurs in de Duitse stad.
7 uur geledenHOUSTON (ANP) - Een van de wetenschappelijke instrumenten aan boord van de ruimtesonde Voyager 1 is uitgeschakeld. Het apparaat heeft vrijwel onafgebroken metingen verricht sinds de lancering in 1977. Zeven andere meetinstrumenten waren eerder al uitgezet, twee doen het nog. Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA moet de stap energie aan boord sparen en het leven van de verkenner zo lang mogelijk rekken.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse marine heeft "een gat in de machinekamer" geschoten van een onder Iraanse vlag varend vrachtschip, schrijft president Donald Trump op Truth Social. Het schip zou volgens Trump geprobeerd hebben de Amerikaanse zeeblokkade bij de Straat van Hormuz te doorbreken. "En dat is voor het schip niet goed afgelopen."
7 uur geleden