Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse president spreekt NAVO-chef Rutte over Syrië

Turkse president spreekt NAVO-chef Rutte over Syrië

ISTANBUL (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over de situatie in Syrië. Erdogan zei in het telefoongesprek dat Turkije al het mogelijke doet "om ervoor te zorgen dat er een verenigd Syrië herrijst dat vrij is van terrorisme". Turkije heeft een grens van meer dan 900 kilometer met Syrië, dat sinds het begin van de burgeroorlog in 2011 verscheurd is.

Turkije bezet en beheerst delen van het noorden van Syrië samen met pro-Turkse rebellen. Het noordoosten van Syrië, ongeveer een kwart van het land, is in handen van door Koerden geleide strijdkrachten die zich Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) noemen. Erdogan is fel gekant tegen deze door de VS gesteunde Koerdische beweging omdat die nauwe banden zou hebben met de extremistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Erdogan ziet in de SDF een terroristische beweging. De SDF speelde een sleutelrol bij het verslaan van Islamitische Staat in 2019 in Syrië. In het gebied van de SDF worden IS-militieleden en hun verwanten gevangen gehouden.

In het afgelopen weekend is het regime van de familie Assad na meer dan vijftig jaar ingestort. Radicale soennitische rebellen hebben ook de hoofdstad Damascus ingenomen nadat ze vanuit het noordwesten in korte tijd waren opgerukt. Circa 70 procent van de Syriërs is soennitisch. Koerden vormen circa 10 procent van de Syrische bevolking. Andere minderheidsgroepen zijn onder andere de alawieten en christenen.

Meer uit Buitenland

VN-mensenrechtenchef wil dat Israël doodstrafwet intrekt

GENÈVE (ANP) - De VN-mensenrechtenchef Volker Türk roept Israël op om de nieuwe doodstrafwet in te trekken. Hij noemt de wet in strijd met de internationale mensenrechten en de toepassing ervan een oorlogsmisdaad.

19 minuten geleden
President: Iran heeft 'noodzakelijke wil' om oorlog te beëindigen

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een "noodzakelijke wil" om de oorlog met Israël en de Verenigde Staten te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen. Dat heeft de Iraanse president Masoud Pezeshkian gezegd in een telefoongesprek met de voorzitter van EU-leiders António Costa.

22 minuten geleden
Frankrijk 'verbaasd' over bericht Trump over weigeren vliegtuigen

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk is "verbaasd" over de kritiek van Donald Trump. De Amerikaanse president schreef eerder boos op Truth Social dat Frankrijk weigerde Amerikaanse vliegtuigen met militaire voorraden door het Franse luchtruim te laten vliegen.

1 uur geleden
Iran dreigt met aanvallen op grote Amerikaanse techbedrijven

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt Amerikaanse techbedrijven als Apple, Google en Meta aan te zullen vallen als er meer Iraanse leiders worden gedood. De krijgsmacht beweert dat de techbedrijven "de belangrijkste rol spelen bij het bedenken en volgen van doelwitten voor moordaanslagen".

1 uur geleden
Merz komt terug op uitspraken over Syrische vluchtelingen

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is teruggekomen op uitspraken die hij een dag eerder deed over Syrische vluchtelingen in zijn land. Op een persconferentie met de Syrische leider Ahmed al-Sharaa zei hij te verwachten dat in de komende drie jaar 80 procent van de vluchtelingen zal terugkeren naar Syrië, maar nuanceert die uitspraak nu.

2 uur geleden
Bron: VN-vredeshandhaver kwam om het leven door Israëlisch vuur

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - De Indonesische vredeshandhaver van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) die zondagavond om het leven kwam in het zuiden van het land, werd gedood door Israëlisch vuur. Dat meldt een VN-veiligheidsbron aan persbureau AFP.

2 uur geleden
Iran ontkent raketaanvallen op Turkije en biedt onderzoek aan

ANKARA (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat zijn land raketten afvuurt op Turkije. Bewindsman Abbas Araghchi bood in een telefoongesprek met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan aan incidenten gezamenlijk te onderzoeken.

5 uur geleden