Turkse president spreekt NAVO-chef Rutte over Syrië
ISTANBUL (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over de situatie in Syrië. Erdogan zei in het telefoongesprek dat Turkije al het mogelijke doet "om ervoor te zorgen dat er een verenigd Syrië herrijst dat vrij is van terrorisme". Turkije heeft een grens van meer dan 900 kilometer met Syrië, dat sinds het begin van de burgeroorlog in 2011 verscheurd is.
Turkije bezet en beheerst delen van het noorden van Syrië samen met pro-Turkse rebellen. Het noordoosten van Syrië, ongeveer een kwart van het land, is in handen van door Koerden geleide strijdkrachten die zich Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) noemen. Erdogan is fel gekant tegen deze door de VS gesteunde Koerdische beweging omdat die nauwe banden zou hebben met de extremistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Erdogan ziet in de SDF een terroristische beweging. De SDF speelde een sleutelrol bij het verslaan van Islamitische Staat in 2019 in Syrië. In het gebied van de SDF worden IS-militieleden en hun verwanten gevangen gehouden.
In het afgelopen weekend is het regime van de familie Assad na meer dan vijftig jaar ingestort. Radicale soennitische rebellen hebben ook de hoofdstad Damascus ingenomen nadat ze vanuit het noordwesten in korte tijd waren opgerukt. Circa 70 procent van de Syriërs is soennitisch. Koerden vormen circa 10 procent van de Syrische bevolking. Andere minderheidsgroepen zijn onder andere de alawieten en christenen.
Meer uit Buitenland
GAZA (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de door de Palestijnse beweging Hamas gecontroleerde burgerbescherming.
7 minuten geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
6 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
9 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
9 uur geleden