
Turkse president Erdogan belt Poetin en wil bemiddelen
ANKARA/MADRID (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Erdogan spreekt zondag met zijn Russische ambtgenoot Poetin over de oorlog in Oekraïne. Turkije wil volgens een woordvoerder van Erdogan nog steeds bemiddelen tussen Oekraïne en Rusland. Het land heeft goede betrekkingen met beide landen en wil dat zo houden.
Erdogan zal zijn Russische ambtgenoot vragen onmiddellijk een einde aan de strijd te maken en onderhandelingen "op hoog niveau" te beginnen. Die moeten onder meer gaan over een blijvende wapenstilstand en over evacuaties van burgers. Deze gesprekken zouden in Turkije kunnen worden gehouden. De Turkse buitenlandminister Çavusoğlu hoopt dat op een eerder geplande conferentie in Antalya, 11 tot 13 maart, stappen in die richting kunnen worden gezet. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Lavrov heeft al gezegd dat hij komt.
De buitenlandchef van de Europese Unie, Josep Borrell, hoopt op zijn beurt dat China zich inspant om te bemiddelen. Hij zei dat "vanzelfsprekend" Europa en de VS niet kunnen bemiddelen in het conflict. Borrell vertrouwt erop dat China dat wel kan. De EU heeft echter volgens Borrell Beijing er niet om gevraagd en het land heeft ook geen bemiddelingspogingen ondernomen.
China kijkt de kat uit de boom en heeft grote economische belangen in het Westen. Het kan anderzijds profiteren van de breuk tussen Europa en Rusland. Een Russisch persagentschap bracht bijvoorbeeld dit weekend een verhaal over Chinese auto's die de geliefde Europese modellen zouden kunnen vervangen.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/AFP) - De Braziliaanse president gaat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin aansporen deze week zelf naar onderhandelingen te gaan met Oekraïne. Luiz Inácio Lula da Silva kondigde dat aan tijdens een persconferentie in Beijing, waar hij internationaal overleg heeft bijgewoond. Hij maakt nog een stop in Moskou voordat hij terugkeert naar Brazilië.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Regisseur Robert Benton, bekend van de film Kramer vs. Kramer, is op 92-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn manager aan The New York Times. Benton stierf zondag in zijn huis in New York, een doodsoorzaak wordt niet gemeld.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft achter gesloten deuren een nieuw voorstel gedaan om een deal met de Verenigde Staten te kunnen sluiten over het eigen nucleaire programma. Het land wil bij de verrijking van uranium samenwerken met andere landen in de regio en Amerikaanse investeerders, zeggen Iraanse bronnen tegen de krant The New York Times.
2 uur geledenTIRANA (ANP/AFP) - De Socialistische Partij van de Albanese premier Edi Rama heeft een grote overwinning behaald bij de parlementsverkiezingen en daarmee zijn vierde termijn veiliggesteld, blijkt uit de officiële resultaten. De Socialistische Partij behaalde zondag 52,1 procent van de stemmen, tegenover 34,2 procent voor een alliantie van oppositiepartijen onder leiding van zijn belangrijkste rivaal Sali Berisha.
3 uur geledenMONTEVIDEO (ANP/DPA) - José Mujica, van 2010 tot 2015 president van Uruguay, is op 89-jarige leeftijd overleden, maakte de Uruguayaanse president Yamandú Orsi dinsdag bekend. Mujica stierf aan slokdarmkanker, die dusdanig was uitgezaaid dat hij niet langer werd behandeld.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn voornemen om een luxe jet als geschenk van Qatar aan te nemen verdedigd. "De Boeing 747 wordt geschonken aan de Amerikaanse luchtmacht, niet aan mij!" schreef Trump op Truth Social. "Het is een geschenk van een land, Qatar, dat we al jaren succesvol verdedigen." De Verenigde Staten hebben een grote militaire basis in Qatar.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - Lyle en Erik Menendez, die 35 jaar gevangenisstraf hebben uitgezeten voor de moord op hun ouders in 1989, hebben dinsdag tijdens een hoorzitting te horen gekregen dat ze in aanmerking komen voor voorwaardelijke vrijlating. De broers zitten sinds 1990 vast en kregen in 1996 levenslange gevangenisstraffen zonder mogelijkheid tot voorwaardelijke vrijlating.
3 uur geleden