Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse minister: inflatie voor verkiezingen onder de 10 procent

Turkse minister: inflatie voor verkiezingen onder de 10 procent

ANKARA (ANP) - De Turkse inflatie duikt volgend jaar onder de 10 procent. Dat gebeurt nog voordat de Turken een nieuw parlement en een president kiezen medio 2023, zegt minister van Financiën Nureddin Nebati. De inflatie in Turkije kwam afgelopen maand nog uit op 36 procent op jaarbasis, de hoogste stand in 19 jaar.

Terwijl de inflatie al hoog was, ging de Turkse centrale bank op aandringen van president Recep Tayyip Erdogan de rente juist verlagen. Erdogan is uit religieus oogpunt tegenstander van rente en meent bovendien dat de hoge rente hogere prijzen aanwakkert. Dat druist in tegen conventionele ideeën over inflatie en de aanpak daarvan.

Toen de Turkse lira daarnaast steeds verder wegzakte ten opzichte van de dollar en de euro, maakte de regering in Ankara verder bekend de waarde van spaargelden in lira's te garanderen. Volgens Nureddin is er al omgerekend 8,5 miljard euro voor dat garantieschema aangemeld.

De hoge inflatie leidt tot onrust in Turkije en is slecht voor de populariteit van Erdogan. Oppositiepartijen laten nadrukkelijker van zich horen in de hoop de positie van de president verder te kunnen verzwakken.

Meer uit Financieel

Nieuwe records S&P 500 en Dow op Wall Street na halve handelsdag

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.

9 uur geleden
Israël steekt 110 miljard dollar in eigen wapenindustrie

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.

10 uur geleden
Hogere productie muntgeld eurozone door toetreding Bulgarije

FRANKFURT (ANP/DPA) - De productie van muntgeld in de eurozone zal volgend jaar stijgen, vooral door de toetreding van Bulgarije tot de muntunie op 1 januari. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft voor volgend jaar goedkeuring gegeven voor de productie van muntgeld met een totale waarde van ongeveer 2,4 miljard euro.

12 uur geleden
Intel zakt op Wall Street na bericht over staken test door Nvidia

NEW YORK (ANP) - Chipconcern Intel was woensdag bij opening een van de verliezers op Wall Street, na een bericht dat branchegenoot Nvidia een test heeft stopgezet om Intels productieproces te gebruiken voor het maken van geavanceerde chips.

13 uur geleden
Zorgverzekeraars rond met de ziekenhuizen, overstappiek verwacht

DEN HAAG (ANP) - De grote zorgverzekeraars hebben hun contracten zo goed als rond met de ziekenhuizen voor de zorg in 2026. Dat laten de verzekeraars weten. Van de grote vier had VGZ als eerste afspraken gemaakt en daar kwamen deze week Menzis en Zilveren Kruis bij. Alleen CZ laat weten nog met negen ziekenhuizen in gesprek te zijn, maar dat dat voor verzekerden geen gevolgen heeft.

13 uur geleden
Boeren Oekraïne vrezen afname voedselexport na aanvallen havens

KYIV (ANP/RTR) - De voedselexport van Oekraïne heeft last van de onlangs opgeschroefde aanvallen van Rusland op Oekraïense havens. De Oekraïense boerenbond UAC vreest dat de aanvallen kunnen leiden tot een grote afname van de handel.

14 uur geleden
Europese beurzen sluiten licht lager in verkorte kerstsessie

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag overwegend licht lager gesloten op de verkorte handelssessie voor kerst. Beleggers deden het rustig aan en pakten wat winst, terwijl er weinig richtinggevend nieuws was om te verwerken.

14 uur geleden