Turkse minister: inflatie voor verkiezingen onder de 10 procent
ANKARA (ANP) - De Turkse inflatie duikt volgend jaar onder de 10 procent. Dat gebeurt nog voordat de Turken een nieuw parlement en een president kiezen medio 2023, zegt minister van Financiën Nureddin Nebati. De inflatie in Turkije kwam afgelopen maand nog uit op 36 procent op jaarbasis, de hoogste stand in 19 jaar.
Terwijl de inflatie al hoog was, ging de Turkse centrale bank op aandringen van president Recep Tayyip Erdogan de rente juist verlagen. Erdogan is uit religieus oogpunt tegenstander van rente en meent bovendien dat de hoge rente hogere prijzen aanwakkert. Dat druist in tegen conventionele ideeën over inflatie en de aanpak daarvan.
Toen de Turkse lira daarnaast steeds verder wegzakte ten opzichte van de dollar en de euro, maakte de regering in Ankara verder bekend de waarde van spaargelden in lira's te garanderen. Volgens Nureddin is er al omgerekend 8,5 miljard euro voor dat garantieschema aangemeld.
De hoge inflatie leidt tot onrust in Turkije en is slecht voor de populariteit van Erdogan. Oppositiepartijen laten nadrukkelijker van zich horen in de hoop de positie van de president verder te kunnen verzwakken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt. Het aandeel werd 6,9 procent hoger gezet.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft inmiddels 10,2 miljoen belastingaangiftes binnen, vlak voor het aflopen van de aangiftetermijn. Mensen kunnen tot middernacht aangifte doen voor de inkomstenbelasting. "Met het aflopen van de aangiftetermijn is het traditioneel druk bij de Belastingdienst", meldt de fiscus, die ziet dat sommige mensen wederom op het laatste moment nog snel hun aangifte indienen.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) vindt het nog niet nodig om in te grijpen vanwege de oplopende inflatie. De beleidsbepalers bij de centrale bank in Frankfurt besloten donderdag de rente in de eurozone opnieuw ongewijzigd te laten.
1 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Greenpeace heeft de actie rondom de aandeelhoudersvergadering van vleesverwerkingsbedrijf JBS beëindigd. Het is onduidelijk of de vergadering elders is voortgezet of op een later moment plaatsvindt.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Tickets van Air France-KLM zullen nog duurder worden door de hoge brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog. Toch kan het luchtvaartbedrijf niet alle extra kerosinekosten doorberekenen aan reizigers, omdat het Frans-Nederlandse luchtvaartconcern dan te veel klanten verliest.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie moet een diepgaand onderzoek instellen naar de overname van het moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, wil het Europees Parlement. Het Chinese webwinkelconcern JD.com wil Ceconomy AG overnemen. Een voorstel van de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC) voor een onderzoek is donderdag aangenomen in het Europees Parlement.
3 uur geleden