Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse lira levert weer flink aan waarde in na eerdere opleving

Turkse lira levert weer flink aan waarde in na eerdere opleving

ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse munt lira leverde maandag zo'n 8 procent van zijn waarde in afgezet tegen de dollar. Bij beleggers blijven er zorgen bestaan over het monetaire beleid van Turkije.

De inflatie in Turkije is zeer hoog, maar onder druk van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan verlaagde de centrale bank sinds september herhaaldelijk de rente. Erdogan ziet de rente het liefst zo laag mogelijk omdat hij gelooft dat een hoge rente zorgt voor hogere prijzen. Gebruikelijk beleid van economen is juist het verhogen van de rente om de inflatie in bedwang te krijgen.

De munt werd na een interventie van Erdogan vorige week ruim 50 procent meer waard. Erdogan beloofde om de spaargelden van Turkse burgers te beschermen tegen de flinke koersschommelingen van de eigen munt.

Afgelopen maandag dook de munt naar een historisch dieptepunt waarbij de munt 60 procent minder waard was dan een jaar eerder, waarna Erdogan ingreep. De munt is momenteel nog altijd 35 procent minder waard dan een jaar terug.

Op dit moment is de beleidsrente in Turkije 14 procent. De inflatie is daarentegen opgelopen tot meer dan 21 procent. Economen voorspellen in doorsnee dat de inflatie volgend jaar op 30 procent kan uitkomen, deels als gevolg van de waardedaling van de lira.

Meer uit Financieel

Warner Bros noemt overnamebod van Paramount 'superieur'

LOS ANGELES (ANP) - Warner Bros. Discovery noemt het nieuwste overnamebod van entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance "superieur" aan dat van Netflix. Dat laatste streamingbedrijf krijgt nu vier werkdagen om met een nog beter bod te komen om Warner Bros over te nemen.

1 uur geleden
Overwegend verliezen op Wall Street na cijfers Nvidia

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van Nvidia. Die belangrijke ontwikkelaar van AI-chips overtrof weliswaar de verwachtingen met zijn omzet en winst, maar dat nam zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen van de techsector in AI niet weg.

1 uur geleden
Smartphoneverkoop daalt 13 procent door chiptekort, denkt analist

NEEDHAM (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde verkoop van smartphones daalt dit jaar door tekorten aan geheugenchips met bijna 13 procent. Dat voorspelt marktonderzoeker International Data Corporation (IDC), die daarmee veel pessimistischer is dan enkele maanden geleden. Grote fabrikanten van geheugenchips zetten hun productiecapaciteit volop in voor geavanceerdere chips die data opslaan voor AI-toepassingen. Dat gaat ten koste van de productie van eenvoudigere geheugenchips voor apparaten zoals smartphones.

3 uur geleden
Rechter blokkeert oliewinning in grootste olieveld van Duitsland

KIEL (ANP/DPA) - Een Duitse rechtbank heeft de oliewinning uit het grootste olieveld van Duitsland geblokkeerd. Decennialang pompte het Mittelplate-platform olie op in het oostelijke deel van de Waddenzee. Een rechter oordeelde dat dit tot nader order moet stoppen, omdat een verplichte analyse van de impact op de natuur ontbreekt. De Duitse milieubeweging spreekt van een historische uitspraak.

4 uur geleden
Toezichthouder wil opheldering Odido over lang bewaren data

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy, wil van Odido weten of het bedrijf te lang gegevens van voormalige klanten heeft bewaard. De telecomprovider is getroffen door een dataroof. Ook data van mensen die al jaren geen abonnement meer hadden, kwamen daardoor op straat te liggen.

5 uur geleden
Nieuwe windmolens komen in Europa vooral op land

BRUSSEL (ANP) - De uitbreiding van windenergie op zee blijft ver achter bij die op land in Europa, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie WindEurope. De toename van capaciteit van windenergie op land is het hoogst in de afgelopen tien jaar. Aan de andere kant ligt de toename op zee op het laagste niveau in negen jaar.

6 uur geleden
Chipbedrijven trekken AEX omlaag na resultaten Nvidia

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een verlies gesloten. Chipbedrijven trokken de AEX-index omlaag na de presentatie van de kwartaalcijfers van Nvidia. Die ontwikkelaar van AI-chips overtrof de verwachtingen rondom de omzetgroei. Maar het bedrijf wist twijfels op de financiƫle markten over de houdbaarheid van de gigantische investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie niet weg te nemen.

6 uur geleden