Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse lira levert weer flink aan waarde in na eerdere opleving

Turkse lira levert weer flink aan waarde in na eerdere opleving

ANKARA (ANP/RTR) - De Turkse munt lira leverde maandag zo'n 8 procent van zijn waarde in afgezet tegen de dollar. Bij beleggers blijven er zorgen bestaan over het monetaire beleid van Turkije.

De inflatie in Turkije is zeer hoog, maar onder druk van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan verlaagde de centrale bank sinds september herhaaldelijk de rente. Erdogan ziet de rente het liefst zo laag mogelijk omdat hij gelooft dat een hoge rente zorgt voor hogere prijzen. Gebruikelijk beleid van economen is juist het verhogen van de rente om de inflatie in bedwang te krijgen.

De munt werd na een interventie van Erdogan vorige week ruim 50 procent meer waard. Erdogan beloofde om de spaargelden van Turkse burgers te beschermen tegen de flinke koersschommelingen van de eigen munt.

Afgelopen maandag dook de munt naar een historisch dieptepunt waarbij de munt 60 procent minder waard was dan een jaar eerder, waarna Erdogan ingreep. De munt is momenteel nog altijd 35 procent minder waard dan een jaar terug.

Op dit moment is de beleidsrente in Turkije 14 procent. De inflatie is daarentegen opgelopen tot meer dan 21 procent. Economen voorspellen in doorsnee dat de inflatie volgend jaar op 30 procent kan uitkomen, deels als gevolg van de waardedaling van de lira.

Meer uit Financieel

AEX-index opent licht lager na flinke plus dag eerder

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag licht lager geopend. Daarmee werd een stapje teruggedaan van de flinke plus een dag eerder toen de hoofdgraadmeter op het Damrak net boven de grens van 1000 punten sloot.

21 minuten geleden
Derde recordjaarwinst op rij voor bedrijf achter Zara en Bershka

ARTEIXO (ANP/AFP) - Inditex, de eigenaar van kledingwinkelketens als Zara, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius en Massimo Dutti, heeft in het afgelopen boekjaar opnieuw zijn hoogste winst ooit geboekt. Dat is de derde keer op rij voor een van de grootste kledingverkopers ter wereld, ondanks dat het bedrijf te maken heeft met felle concurrentie van onder meer fastfashionwebwinkel Shein.

29 minuten geleden
Succes nieuwe Pokémon-game stuwt beurswaarde Nintendo

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Nintendo was woensdag een grote winnaar op de beurs in Japan dankzij het succes van de nieuwste game van Pokémon. Dat spel, genaamd Pokémon Pokopia, zou de verkoop van Nintendo's nieuwste console, de Switch 2, ook kunnen aanjagen, denken kenners.

43 minuten geleden
Wachtlijst voor stroomaansluiting bij Alliander blijft groeien

ARNHEM (ANP) - Alliander, het bedrijf achter netbeheerder Liander, heeft vorig jaar meer dan 43.000 huishoudens en kleinere bedrijven op het drukke elektriciteitsnet aangesloten. Het bedrijf investeerde meer in het uitbreiden van zijn energienetten en kon mede daardoor bijna 2000 grote bedrijven van de wachtlijst schrappen. Maar de vraag naar nieuwe en zwaardere aansluitingen neemt verder toe, net als het aantal aanvragen op de wachtlijst en de wachttijden.

1 uur geleden
Verkoopgolf huurwoningen vergroot ongelijkheid starters, zegt NVM

UTRECHT (ANP) - De grootschalige verkoop van voormalige huurwoningen, ook wel uitponden genoemd, vergroot de ongelijkheid onder jongvolwassen starters op de woningmarkt. Dat stelt makelaarsorganisatie NVM na onderzoek.

2 uur geleden
Prijzen aan de pomp voor het eerst in dagen licht gedaald

EINDHOVEN (ANP) - De sterke opmars van de brandstofprijzen aan de Nederlandse pomp door de oorlog in het Midden-Oosten is woensdag tot stilstand gekomen, nadat de gemiddelde landelijke adviesprijs voor diesel op dinsdag nog voor het eerst tot boven de 2,50 euro per liter steeg. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is die adviesprijs voor diesel nu een fractie gezakt tot 2,495 euro.

2 uur geleden
Achmea wil AI breed inzetten en verwacht banenverlies

ZEIST (ANP) - Ook bij verzekeraar Achmea zullen banen verloren gaan door de inzet van kunstmatige intelligentie, zei bestuursvoorzitter Bianca Tetteroo bij de bekendmaking van de jaarcijfers van het bedrijf. Hoeveel banen dit raakt bij de verzekeraar achter merken als FBTO, Interpolis, Centraal Beheer en InShared, kan de topvrouw nog niet zeggen. Eerder meldden grote Nederlandse banken dat bepaalde taken kunnen worden vervangen door AI.

2 uur geleden