Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse justitie wil Koerdische partij HDP verbieden, VS kritisch

Turkse justitie wil Koerdische partij HDP verbieden, VS kritisch

ANKARA (ANP) - De Turkse hoofdaanklager heeft woensdag een zaak aangespannen bij het constitutionele hof van het land om de linkse Koerdische partij HDP te laten verbieden. De zaak is de culminatie van een jarenlange campagne van repressie tegen de partij door de regering-Erdogan. De Verenigde Staten, een belangrijke bondgenoot van Turkije, hebben kritisch gereageerd op de rechtszaak.

Turkije kent een lange geschiedenis van verboden op politieke partijen die als een bedreiging worden gezien. In het verleden werden al andere Koerdische partijen verboden. De HDP is vooralsnog de twee na grootste partij in het Turkse parlement.

De HDP kwam recentelijk al onder grotere druk te staan toen ook de nationalistische bondgenoten van president Recep Tayyip Erdogan zich aansloten bij de roep om een verbod op de Koerdische partij. Erdogans AK-partij en zijn bondgenoten menen dat de HDP banden heeft met de Koerdische terreurgroep PKK. De HDP ontkent dat.

Erdogan en zijn nationalistische bondgenoten kampen overigens met een dalende populariteit vanwege de economische gevolgen van de coronaepidemie. De volgende verkiezingen zijn pas in 2023. Volgens de HDP handelt de hoofdaanklager op bevel van Erdogan en probeert de AK-partij via de rechter zijn politieke dominantie te handhaven.

Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een verklaring gezegd dat een verbod op de HDP "de wil van Turkse kiezers op ongehoorde wijze ondergeschikt zou maken, de democratie in Turkije verder zou ondermijnen, en miljoenen Turkse staatsburgers hun gekozen vertegenwoordiging zou afnemen".

Meer uit Buitenland

VS sturen 5000 militairen naar Polen

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.

31 minuten geleden
Demonstratie bij opening Amerikaans consulaat in Groenland

NUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.

41 minuten geleden
Rechtbank zet belangrijkste Turkse oppositieleider af

ISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.

4 uur geleden
Poetin: grote nucleaire oefening met Belarus afgerond

MOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.

6 uur geleden
Italië wil praten over EU-sancties tegen Israëlische minister

ROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.

8 uur geleden
Rutte 'niet ongerust' over vermindering Amerikaanse hulptroepen

HELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.

8 uur geleden
Ebolabesmetting gemeld op honderden kilometers van uitbraakgebied

KINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.

10 uur geleden