Turkse justitie wil Koerdische partij HDP verbieden, VS kritisch
ANKARA (ANP) - De Turkse hoofdaanklager heeft woensdag een zaak aangespannen bij het constitutionele hof van het land om de linkse Koerdische partij HDP te laten verbieden. De zaak is de culminatie van een jarenlange campagne van repressie tegen de partij door de regering-Erdogan. De Verenigde Staten, een belangrijke bondgenoot van Turkije, hebben kritisch gereageerd op de rechtszaak.
Turkije kent een lange geschiedenis van verboden op politieke partijen die als een bedreiging worden gezien. In het verleden werden al andere Koerdische partijen verboden. De HDP is vooralsnog de twee na grootste partij in het Turkse parlement.
De HDP kwam recentelijk al onder grotere druk te staan toen ook de nationalistische bondgenoten van president Recep Tayyip Erdogan zich aansloten bij de roep om een verbod op de Koerdische partij. Erdogans AK-partij en zijn bondgenoten menen dat de HDP banden heeft met de Koerdische terreurgroep PKK. De HDP ontkent dat.
Erdogan en zijn nationalistische bondgenoten kampen overigens met een dalende populariteit vanwege de economische gevolgen van de coronaepidemie. De volgende verkiezingen zijn pas in 2023. Volgens de HDP handelt de hoofdaanklager op bevel van Erdogan en probeert de AK-partij via de rechter zijn politieke dominantie te handhaven.
Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een verklaring gezegd dat een verbod op de HDP "de wil van Turkse kiezers op ongehoorde wijze ondergeschikt zou maken, de democratie in Turkije verder zou ondermijnen, en miljoenen Turkse staatsburgers hun gekozen vertegenwoordiging zou afnemen".
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
17 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft naar eigen zeggen inderdaad een verhit gesprek gevoerd met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. "Ik zou niet zeggen boos, ik was een beetje ontsteld over zijn voortdurende gevecht met Libanon", aldus de president in een interview met de podcast Pod Force One. Hij zegt wel graag samen te werken met Netanyahu.
5 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Bij een grote brand in een hotel aan de zuidrand van New Delhi in India zijn volgens de politie 21 mensen om het leven gekomen en raakten tientallen mensen gewond. Onder de slachtoffers zijn buitenlanders. Veel gasten van het hotel waren volgens media uit Afrika gekomen voor een medische behandeling in de Indiase hoofdstad.
5 uur geledenBEIROET/JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische aanvallen op Libanon zijn voortgezet met onder meer luchtaanvallen op Tyrus, waarbij zes mensen zijn gedood volgens het Libanese nieuwsagentschap NNA. Ook is er een Israëlische droneaanval geweest op een auto bij Beiroet.
6 uur geleden