
Turkse inlichtingendienst pakt neef Gülen op in Kenia
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse inlichtingendienst heeft in Kenia een neef gearresteerd van de islamitische geestelijke en politicus Fethullah Gülen. De man is meegenomen naar Turkije. Het Turkse staatspersbureau Anadolu meldt dat hij lid is van de beweging van zijn oom, die door Ankara wordt gezien als het brein achter de mislukte staatsgreep in 2016.
Selahaddin Gülen had volgens Anadolu Turkije verlaten met behulp van instructies van zijn oom. Het persbureau, dat zich baseert op een anonieme bron, meldt niet waar en wanneer de aanhouding plaatsvond. Bij de berichtgeving is een foto te zien van de verdachte in handboeien en met Turkse vlaggen op de achtergrond.
Personen en media die zijn gelinkt aan de prediker, stellen dat Selahaddin is ontvoerd in Kenia. Zijn echtgenote liet op 20 mei via sociale media weten dat ze al weken niets meer had vernomen van haar man. Die gaf volgens haar les op een school in Nairobi. De Turkse president Erdogan had een dag eerder bekendgemaakt dat een "belangrijk lid" van de Gülen-organisatie was opgepakt, zonder een naam te noemen.
Terroristische organisatie
Erdogan ziet zijn oud-bondgenoot en prediker Gülen als het hoofd van een terroristische organisatie die ernaar streeft de regering te infiltreren en af te zetten. De geestelijke, die al jaren in de Verenigde Staten woont, ontkent dat. Hij beweert een vreedzaam netwerk te leiden en op geen enkele manier betrokken te zijn bij de mislukte staatsgreep.
Bij de couppoging van 15 juli 2016 vielen 251 doden en meer dan 2700 gewonden. Er zijn sindsdien tienduizenden mensen opgepakt van wie wordt gedacht dat ze een link hebben met Gülen.
Het is niet de eerste keer dat Turkije vermeende medestanders van Gülen onder dwang "repatrieert" vanuit het buitenland. Turkse spionnen ontvoerden in 2018 zes Turken in Kosovo. Dat leidde toen tot een politieke crisis in dat Balkanland. De minister van Binnenlandse Zaken en het hoofd van de inlichtingendiensten moesten opstappen. Turkije heeft landen ook onder druk gezet om scholen te sluiten die banden zouden hebben met de beweging van Gülen. Kenia heeft eerder geweigerd om zes van die instellingen dicht te gooien.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Hamas zal geen "gedeeltelijk" bestand met Israël accepteren. Dat zei de hoofdonderhandelaar van de beweging, die in een speech op televisie aanstuurde op een "alomvattende overeenkomst" waarin onder meer een einde van de oorlog, gevangenenruil en de wederopbouw van Gaza zijn geregeld.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn begonnen met het terugtrekken van honderden militairen uit Syrië, bericht de krant The New York Times. Bronnen van de krant zeggen dat drie van de acht kleine bases in het noordoosten van dat land worden gesloten. Het aantal manschappen wordt teruggebracht van 2000 naar ongeveer 1400.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten beschuldigen een Chinees bedrijf, Chang Guang Satellite Technology, van steun aan de Houthi's in Jemen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de situatie "onacceptabel".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof mengt zich in een juridisch conflict over het besluit van president Donald Trump om een einde te maken aan het automatische staatsburgerschap voor kinderen die op Amerikaans grondgebied worden geboren. Daar wordt op 15 mei een zitting over gehouden.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De felle uitslaande brand die donderdag woedde in Paramaribo heeft een groot gat geslagen in de historische binnenstad. "Een onherstelbaar verlies van waardevolle elementen" uit het gebouwd erfgoed "dat generaties lang symbool heeft gestaan voor onze geschiedenis, onze veerkracht en onze culturele rijkdom", schrijft de Stichting Gebouwd Erfgoed Suriname (SGES).
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft een serie gesprekken in Parijs van onder anderen president Emmanuel Macron met de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio en de speciale gezant Steve Witkoff als zeer positief ervaren. Het was "een excellente wisseling van gedachten" die ertoe heeft geleid dat we "nader tot elkaar komen" voor een solide vrede" in Oekraïne.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump hoopt over een week een mineralendeal rond te hebben. Hij leek daarmee te doelen op een economische overeenkomst met Oekraïne.
2 uur geleden