Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse inlichtingendienst pakt neef Gülen op in Kenia

Turkse inlichtingendienst pakt neef Gülen op in Kenia

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse inlichtingendienst heeft in Kenia een neef gearresteerd van de islamitische geestelijke en politicus Fethullah Gülen. De man is meegenomen naar Turkije. Het Turkse staatspersbureau Anadolu meldt dat hij lid is van de beweging van zijn oom, die door Ankara wordt gezien als het brein achter de mislukte staatsgreep in 2016.

Selahaddin Gülen had volgens Anadolu Turkije verlaten met behulp van instructies van zijn oom. Het persbureau, dat zich baseert op een anonieme bron, meldt niet waar en wanneer de aanhouding plaatsvond. Bij de berichtgeving is een foto te zien van de verdachte in handboeien en met Turkse vlaggen op de achtergrond.

Personen en media die zijn gelinkt aan de prediker, stellen dat Selahaddin is ontvoerd in Kenia. Zijn echtgenote liet op 20 mei via sociale media weten dat ze al weken niets meer had vernomen van haar man. Die gaf volgens haar les op een school in Nairobi. De Turkse president Erdogan had een dag eerder bekendgemaakt dat een "belangrijk lid" van de Gülen-organisatie was opgepakt, zonder een naam te noemen.

Terroristische organisatie

Erdogan ziet zijn oud-bondgenoot en prediker Gülen als het hoofd van een terroristische organisatie die ernaar streeft de regering te infiltreren en af te zetten. De geestelijke, die al jaren in de Verenigde Staten woont, ontkent dat. Hij beweert een vreedzaam netwerk te leiden en op geen enkele manier betrokken te zijn bij de mislukte staatsgreep.

Bij de couppoging van 15 juli 2016 vielen 251 doden en meer dan 2700 gewonden. Er zijn sindsdien tienduizenden mensen opgepakt van wie wordt gedacht dat ze een link hebben met Gülen.

Het is niet de eerste keer dat Turkije vermeende medestanders van Gülen onder dwang "repatrieert" vanuit het buitenland. Turkse spionnen ontvoerden in 2018 zes Turken in Kosovo. Dat leidde toen tot een politieke crisis in dat Balkanland. De minister van Binnenlandse Zaken en het hoofd van de inlichtingendiensten moesten opstappen. Turkije heeft landen ook onder druk gezet om scholen te sluiten die banden zouden hebben met de beweging van Gülen. Kenia heeft eerder geweigerd om zes van die instellingen dicht te gooien.

Meer uit Buitenland

Witte Huis: Trump had positief telefoongesprek met Poetin

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag opnieuw gebeld met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Volgens het Witte Huis was het een "positief" gesprek. Een dag eerder had Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontvangen om te praten over de vredesonderhandelingen.

2 uur geleden
Kremlin: Oekraïne probeerde zomerverblijf Poetin aan te vallen

NOVGOROD (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne heeft geprobeerd het buitenverblijf van de Russische president Vladimir Poetin in Novgorod aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov volgens staatspersbureau Interfax. Hij zegt dat Moskou daarom zijn standpunt in de vredesonderhandelingen met Oekraïne zal herzien.

3 uur geleden
Sydney staat tijdens jaarwisseling stil bij aanslag Bondi Beach

SYDNEY (ANP) - De Australische stad Sydney staat vlak voor de jaarwisseling stil bij de dodelijke aanslag op Bondi Beach. Een uur voor 2026 wordt een minuut stilte gehouden en wordt een menora geprojecteerd op de Sydney Harbour Bridge, waar het nieuwe jaar traditioneel met een grote vuurwerkshow wordt ingeluid.

4 uur geleden
Bardot mogelijk in tuin begraven en nationaal afscheid omstreden

SAINT-TROPEZ (ANP/AFP) - De Franse filmster en activiste Brigitte Bardot wordt volgens een vriendin "in alle eenvoud en nederigheid" begraven in haar tuin aan zee. In Frankrijk woedt een discussie over de uitvaart van de beroemdheid, omdat ze op latere leeftijd rechtse denkbeelden verspreidde en politica Marine Le Pen enthousiast heeft gesteund. Verscheidene rechtse politici willen dat president Macron een nationaal eerbetoon organiseert.

6 uur geleden
Taiwan: Chinese oefeningen treffen 100.000 vliegtuigpassagiers

TAIPEI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese militaire oefeningen bij Taiwan hebben dinsdag grote gevolgen voor de luchtvaart rondom het eiland. Volgens het Taiwanese transportministerie worden 857 vluchten getroffen. Het gaat daarbij om meer dan 100.000 passagiers van internationale vluchten en circa 6000 van binnenlandse vluchten.

7 uur geleden
Kremlin verwacht snel telefoontje tussen Poetin en Trump

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin verwacht dat de Russische president Vladimir Poetin snel weer gaat bellen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. De twee spraken elkaar zondag ook al, voordat Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving voor gesprekken over het beëindigen van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.

8 uur geleden
Thailand beschuldigt Cambodja van schending staakt-het-vuren

BANGKOK (ANP/AFP/RTR) - De Thaise krijgsmacht beschuldigt Cambodja ervan het staakt-het-vuren tussen de landen te hebben geschonden met meer dan 250 drones. Het huidige bestand ging afgelopen zaterdag in, na bijna drie weken van dodelijke gevechten aan de grens.

9 uur geleden