Turkse inlichtingendienst pakt neef Gülen op in Kenia
ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse inlichtingendienst heeft in Kenia een neef gearresteerd van de islamitische geestelijke en politicus Fethullah Gülen. De man is meegenomen naar Turkije. Het Turkse staatspersbureau Anadolu meldt dat hij lid is van de beweging van zijn oom, die door Ankara wordt gezien als het brein achter de mislukte staatsgreep in 2016.
Selahaddin Gülen had volgens Anadolu Turkije verlaten met behulp van instructies van zijn oom. Het persbureau, dat zich baseert op een anonieme bron, meldt niet waar en wanneer de aanhouding plaatsvond. Bij de berichtgeving is een foto te zien van de verdachte in handboeien en met Turkse vlaggen op de achtergrond.
Personen en media die zijn gelinkt aan de prediker, stellen dat Selahaddin is ontvoerd in Kenia. Zijn echtgenote liet op 20 mei via sociale media weten dat ze al weken niets meer had vernomen van haar man. Die gaf volgens haar les op een school in Nairobi. De Turkse president Erdogan had een dag eerder bekendgemaakt dat een "belangrijk lid" van de Gülen-organisatie was opgepakt, zonder een naam te noemen.
Terroristische organisatie
Erdogan ziet zijn oud-bondgenoot en prediker Gülen als het hoofd van een terroristische organisatie die ernaar streeft de regering te infiltreren en af te zetten. De geestelijke, die al jaren in de Verenigde Staten woont, ontkent dat. Hij beweert een vreedzaam netwerk te leiden en op geen enkele manier betrokken te zijn bij de mislukte staatsgreep.
Bij de couppoging van 15 juli 2016 vielen 251 doden en meer dan 2700 gewonden. Er zijn sindsdien tienduizenden mensen opgepakt van wie wordt gedacht dat ze een link hebben met Gülen.
Het is niet de eerste keer dat Turkije vermeende medestanders van Gülen onder dwang "repatrieert" vanuit het buitenland. Turkse spionnen ontvoerden in 2018 zes Turken in Kosovo. Dat leidde toen tot een politieke crisis in dat Balkanland. De minister van Binnenlandse Zaken en het hoofd van de inlichtingendiensten moesten opstappen. Turkije heeft landen ook onder druk gezet om scholen te sluiten die banden zouden hebben met de beweging van Gülen. Kenia heeft eerder geweigerd om zes van die instellingen dicht te gooien.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft gemeld een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen.
34 minuten geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
1 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
2 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
2 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
3 uur geledenCRÉTEIL (ANP) - In zuidoostelijke voorsteden van Parijs is een kabelbaan in gebruik genomen om bewoners sneller te verplaatsen. Media melden dat de reis per kabelbaan van Villeneuve-Saint-Georges naar het eindpunt van metrolijn 8 in Créteil slechts 18 minuten duurt. Er zijn vijf stopplaatsen. De tocht duurt met een bus zeker 40 minuten.
3 uur geleden