Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse inlichtingendienst pakt neef Gülen op in Kenia

Turkse inlichtingendienst pakt neef Gülen op in Kenia

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse inlichtingendienst heeft in Kenia een neef gearresteerd van de islamitische geestelijke en politicus Fethullah Gülen. De man is meegenomen naar Turkije. Het Turkse staatspersbureau Anadolu meldt dat hij lid is van de beweging van zijn oom, die door Ankara wordt gezien als het brein achter de mislukte staatsgreep in 2016.

Selahaddin Gülen had volgens Anadolu Turkije verlaten met behulp van instructies van zijn oom. Het persbureau, dat zich baseert op een anonieme bron, meldt niet waar en wanneer de aanhouding plaatsvond. Bij de berichtgeving is een foto te zien van de verdachte in handboeien en met Turkse vlaggen op de achtergrond.

Personen en media die zijn gelinkt aan de prediker, stellen dat Selahaddin is ontvoerd in Kenia. Zijn echtgenote liet op 20 mei via sociale media weten dat ze al weken niets meer had vernomen van haar man. Die gaf volgens haar les op een school in Nairobi. De Turkse president Erdogan had een dag eerder bekendgemaakt dat een "belangrijk lid" van de Gülen-organisatie was opgepakt, zonder een naam te noemen.

Terroristische organisatie

Erdogan ziet zijn oud-bondgenoot en prediker Gülen als het hoofd van een terroristische organisatie die ernaar streeft de regering te infiltreren en af te zetten. De geestelijke, die al jaren in de Verenigde Staten woont, ontkent dat. Hij beweert een vreedzaam netwerk te leiden en op geen enkele manier betrokken te zijn bij de mislukte staatsgreep.

Bij de couppoging van 15 juli 2016 vielen 251 doden en meer dan 2700 gewonden. Er zijn sindsdien tienduizenden mensen opgepakt van wie wordt gedacht dat ze een link hebben met Gülen.

Het is niet de eerste keer dat Turkije vermeende medestanders van Gülen onder dwang "repatrieert" vanuit het buitenland. Turkse spionnen ontvoerden in 2018 zes Turken in Kosovo. Dat leidde toen tot een politieke crisis in dat Balkanland. De minister van Binnenlandse Zaken en het hoofd van de inlichtingendiensten moesten opstappen. Turkije heeft landen ook onder druk gezet om scholen te sluiten die banden zouden hebben met de beweging van Gülen. Kenia heeft eerder geweigerd om zes van die instellingen dicht te gooien.

Meer uit Buitenland

Iran meldt aanvallen op Amerikaanse doelen in Koeweit en Bahrein

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft in de nacht van zaterdag op zondag aanvallen uitgevoerd op Amerikaanse militaire doelen in Koeweit en Bahrein. De Iraanse Revolutionaire Garde meldt dat de acties een vergelding waren voor Amerikaanse aanvallen op Iraans grondgebied.

2 uur geleden
VK investeert in nieuwe gezamenlijke vloot met Nederland

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft aangekondigd geld vrij te maken voor het opzetten van een nieuwe gezamenlijke vloot met Nederland. Het Nederlandse ministerie van Defensie heeft bevestigd de intentie te hebben om samen te werken met de Britten om nieuwe zogenoemde amfibische transportschepen te verwerven.

6 uur geleden
Netanyahu zegt brede nationale coalitie te willen na verkiezingen

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verklaard na de volgende verkiezingen een brede nationale coalitie te willen vormen. Hij geeft nu leiding aan de meest rechtse regering die Israël ooit gehad heeft, maar daar lijkt hij zich van te willen distantiëren.

7 uur geleden
Nieuwe aardbeving Venezuela met kracht van 5.6

CARACAS (ANP/RTR) - In Venezuela heeft een nieuwe aardbeving plaatsgevonden, ongeveer in hetzelfde gebied als waar de twee verwoestende aardbevingen van donderdag waren. De nieuwste beving had een kracht van 5.6, meldt het Europees-Mediterraans Seismologisch Centrum (EMSC).

8 uur geleden
Servische president kondigt vervroegde verkiezingen aan

BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft vervroegde verkiezingen aangekondigd. Daarmee lijkt hij toe te geven aan de belangrijkste eis van de demonstranten die al ruim anderhalf jaar protesteren tegen zijn regering.

9 uur geleden
Dodental na aardbevingen in Venezuela loopt op tot 1430

LA GUAIRA (ANP/RTR) - Het dodental in Venezuela na de twee verwoestende aardbevingen van donderdag is opgelopen tot 1430, maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodriguez bekend. Er zijn volgens hem 3200 mensen gewond geraakt en 3100 mensen dakloos geworden.

10 uur geleden
Politie Berlijn zet waterkanonnen in om mensen af te koelen

BERLIJN (ANP) - De politie van Berlijn heeft zaterdag twee waterkanonnen ingezet, maar dit keer niet om demonstranten uit elkaar te drijven. Agenten in de Duitse hoofdstad gebruikten de spuiten nu om burgers af te koelen die last hebben van de uitzonderlijke hitte, melden Duitse media als Tagesspiegel en Bild.

10 uur geleden