Turkse inflatie nadert 80 procent, hoogste niveau in 24 jaar
ANKARA (ANP) - De inflatie in Turkije is in juni verder gestegen, tot 78,6 procent. Dat is het hoogste niveau sinds januari 1998. Vorige maand kwam de geldontwaarding nog uit op 73,5 procent en begin vorig jaar op 15 procent.
De inflatie vorige maand werd vooral aangejaagd door de kosten van transport, die met ruim 123 procent omhoog zijn geschoten. Ook een prijsexplosie van frisdranken (plus 94 procent) maakt boodschappen doen een stuk duurder. De stijgende prijzen van energie spelen eveneens een rol. De Turkse minister van Financiën Nureddin Nebati deed onlangs wel de belofte dat de consumentenprijzen vanaf december gaan dalen. De inflatie was afgelopen maand iets lager dan waar economen in doorsnee op hadden gerekend.
De Turkse inflatie komt al jaren structureel in de dubbele cijfers uit. Autoriteiten gaven voorrang aan economische groei en export. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan vindt, in tegenstelling tot de gangbare theorie onder economen, dat een hogere rente zorgt voor hogere prijzen. Hij wil de goedkope lira gebruiken om de industrie van zijn land te helpen, omdat het dan voor andere landen goedkoper wordt om Turkse producten te kopen. Die koersdaling voedt echter ook de inflatie, doordat invoer van bijvoorbeeld brandstof juist duurder wordt. De lira werd vorige maand opnieuw goedkoper ten opzichte van de Amerikaanse dollar. De Turkse munt is al tijden de slechtst presterende valuta van alle opkomende markten.
In aanloop naar de verkiezingen volgend jaar heeft de regering van Erdogan de minimumlonen opnieuw verhoogd, met zo'n 30 procent. In januari verhoogde Turkije ook al de lonen, met een recordpercentage van 50,5 procent.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Een recordaantal cao-onderhandelingen is vorig jaar vastgelopen, stelt werkgeversvereniging AWVN. Bijna vier op de tien cao-onderhandelingen kwamen uit bij een eindbod. AWVN stelt dat er uiteindelijk weinig ruimte overblijft om afspraken per sector of branche aan te passen.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag voor het eerst boven de historische grens van 1000 punten gesloten. Vooral de chipfondsen ASML, Besi en ASMI waren in trek na sterke cijfers van het Taiwanese chipconcern TSMC dat afgelopen kwartaal een recordwinst boekte.
16 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De inkomsten voor de Russische staat uit de verkoop van olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald naar het laagste niveau sinds 2020. Volgens het Russische ministerie van Financiën bedroegen de inkomsten 8,5 biljoen roebel, omgerekend ruim 93 miljard euro. Dat was nog ruim 11 biljoen roebel in 2024.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het aantal windmolenparken op land in Duitsland is vorig jaar een stuk harder gegroeid. In totaal werden 958 nieuwe windturbines aan land in gebruik genomen, die samen goed zijn voor 5,2 gigawatt. Dat is 50 procent meer dan wat er een jaar eerder aan capaciteit bijkwam, meldden de brancheorganisaties Bundesverband WindEnergie en VDMA Power Systems.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse chiptoeleveranciers behoorden donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Bedrijven als Applied Materials, Lam Research en KLA stegen tot meer dan 7 procent na sterke resultaten van de Taiwanese chipmaker TSMC. TSMC, dat chips maakt voor grote Amerikaanse klanten als Nvidia en Apple, is ook positief over dit jaar en gaat flink meer investeren om aan de sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI) te kunnen voldoen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Londense burgemeester Sadiq Khan vreest dat er massaontslagen kunnen plaatsvinden in de Britse hoofdstad doordat kunstmatige intelligentie (AI) veel werk gaat overnemen van mensen. Londen heeft bijvoorbeeld een grote financiële sector, waar veel werkzaamheden overgenomen kunnen worden door AI.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Maersk gaat weer varen via het Suezkanaal. Dat meldt het Deense scheepvaartconcern donderdag. De rederij heeft de vaarweg twee jaar gemeden vanwege aanvallen van Houthi-rebellen op de Rode Zee.
3 uur geleden