Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Turkse inflatie nadert 80 procent, hoogste niveau in 24 jaar

Turkse inflatie nadert 80 procent, hoogste niveau in 24 jaar

ANKARA (ANP) - De inflatie in Turkije is in juni verder gestegen, tot 78,6 procent. Dat is het hoogste niveau sinds januari 1998. Vorige maand kwam de geldontwaarding nog uit op 73,5 procent en begin vorig jaar op 15 procent.

De inflatie vorige maand werd vooral aangejaagd door de kosten van transport, die met ruim 123 procent omhoog zijn geschoten. Ook een prijsexplosie van frisdranken (plus 94 procent) maakt boodschappen doen een stuk duurder. De stijgende prijzen van energie spelen eveneens een rol. De Turkse minister van Financiën Nureddin Nebati deed onlangs wel de belofte dat de consumentenprijzen vanaf december gaan dalen. De inflatie was afgelopen maand iets lager dan waar economen in doorsnee op hadden gerekend.

De Turkse inflatie komt al jaren structureel in de dubbele cijfers uit. Autoriteiten gaven voorrang aan economische groei en export. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan vindt, in tegenstelling tot de gangbare theorie onder economen, dat een hogere rente zorgt voor hogere prijzen. Hij wil de goedkope lira gebruiken om de industrie van zijn land te helpen, omdat het dan voor andere landen goedkoper wordt om Turkse producten te kopen. Die koersdaling voedt echter ook de inflatie, doordat invoer van bijvoorbeeld brandstof juist duurder wordt. De lira werd vorige maand opnieuw goedkoper ten opzichte van de Amerikaanse dollar. De Turkse munt is al tijden de slechtst presterende valuta van alle opkomende markten.

In aanloop naar de verkiezingen volgend jaar heeft de regering van Erdogan de minimumlonen opnieuw verhoogd, met zo'n 30 procent. In januari verhoogde Turkije ook al de lonen, met een recordpercentage van 50,5 procent.

Meer uit Financieel

Prijs Amerikaanse olie keldert na bericht Trump over bestand

NEW YORK (ANP) - De prijs van een vat Amerikaanse olie is met ongeveer 17 procent gedaald na het bericht van de Amerikaanse president Donald Trump dat hij de aanvallen op Iran voor twee weken opschort. Een vat West Texas Intermediate (WTI), de Amerikaanse benchmark, kostte dinsdagavond (Amerikaanse tijd) minder dan 95 dollar, meldt zakenzender CNBC. Eerder dinsdag was de prijs nog ruim 117 dollar.

33 minuten geleden
IMF gaat verwachte groei wereldeconomie verlagen, zegt topvrouw

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaat zijn groeiverwachtingen voor de wereldwijde economie verlagen vanwege de Iranoorlog. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF ziet gevaar in een wereldeconomie die slecht is toegerust om op schokken te reageren, heeft ze dinsdag gezegd in een interview met persbureau Bloomberg.

3 uur geleden
Kamermeerderheid steunt verdere gesprekken over vergroening Tata

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan verder met het uitwerken van verduurzamingsafspraken met Tata Steel. De gezamenlijke intentieverklaring die afgelopen najaar werd getekend, krijgt van de meeste partijen in de Tweede Kamer op zijn minst het voordeel van de twijfel. Wel dringen veel Kamerfracties erop aan dat in de definitieve deal veel hardere afspraken komen over met name de beoogde gezondheids- en klimaatwinst.

4 uur geleden
Wall Street sluit gemengd in aanloop naar deadline Trump aan Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine veranderingen gesloten. Beleggers waren terughoudend in aanloop naar de deadline die de Amerikaanse president Donald Trump Iran heeft gesteld om een deal te sluiten. De deadline verloopt om 02.00 uur Nederlandse tijd.

4 uur geleden
Bloomberg: sterkste daling olieproductie OPEC-landen sinds 1989

NEW YORK (ANP) - De productie van ruwe olie door het oliekartel OPEC liet vorige maand de grootste daling in zeker vier decennia zien door de exportverstoringen die de oorlog in het Midden-Oosten heeft veroorzaakt. Persbureau Bloomberg meldt na onderzoek dat de productie in maart met bijna 7,6 miljoen vaten per dag is afgenomen tot 22 miljoen vaten per dag.

4 uur geleden
Leiders IEA, IMF en Wereldbank praten maandag over Iranoorlog

PARIJS (ANP) - De leiders van het Internationaal Energieagentschap (IEA), het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank spreken elkaar maandag over de gevolgen van de Iranoorlog. Dat meldt het hoofd van het IEA, Fatih Birol, dinsdag op X.

5 uur geleden
Brazilië zet Chinese BYD op zwarte lijst na slavernijschandaal

SAO PAULO (ANP/RTR) - Brazilië heeft de Chinese elektrische autofabrikant BYD op een lijst geplaatst van werkgevers die hun werknemers onder slavernijachtige omstandigheden aan het werk hebben gezet. Dat gebeurde na een schandaal in 2024 waarbij Chinese werknemers slachtoffer zouden zijn geweest van mensenhandel en misleidende contracten. De lijst van het Braziliaanse ministerie van Arbeid kan de reputatie van de autofabrikant flink schaden.

6 uur geleden