Turkse inflatie loopt op tot ruim 61 procent
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Turken waren in september ruim 61 procent meer kwijt aan hun boodschappen en diensten zoals een kappersbezoek. Daarmee is de inflatie in het land toegenomen in vergelijking met de voorgaande maanden.
De inflatie in september kwam uit op 61,5 procent, meldde het Turkse nationale statistiekbureau. Dat was in augustus nog 58,9 procent. De voor centrale bankiers vaak belangrijke kerninflatie, waar sterk schommelende prijzen voor energie en voedingsmiddelen uit zijn gefilterd, nam nog sterker toe tot 68,9 procent.
Turkije heeft al lange tijd last van een erg hoge inflatie, waarbij critici wijzen op de invloed van president Recep Tayyip Erdogan en zijn onorthodoxe ideeën over rente en prijsstijgingen. Zo meende hij lange tijd dat renteverhogingen de inflatie juist aanjagen, in plaats van afremmen. Door Erdogans invloed op de centrale bank bleven lange tijd renteverhogingen uit, waarna de prijzen in Turkije hard stegen.
Rente
Maar na de verkiezingswinst van dit voorjaar beloofde Erdogan traditioneler financieel en monetair beleid. Onder de nieuwe minister van Financiën Mehmet Simsek en centralebankbaas Hafize Gaye Erkan is het belangrijkste rentetarief ruim verdrievoudigd tot 30 procent.
De Turkse prijzen blijven hard stijgen door sterke loonsverhogingen, een hervorming van het belastingstelsel en de zwakke lira, zegt analist Bartosz Sawicki tegen persbureau AFP. Daarbij is de reële rente, oftewel de rente minus de inflatie, nog altijd negatief. Een bijkomende tegenvaller voor de Turken kunnen de almaar oplopende olieprijzen zijn.
Analist William Jackson van Capital Economics ziet juist de eerste tekenen dat de Turkse inflatie binnenkort zal afvlakken. De voor Turkse begrippen kleine toename in de inflatie zou daarop wijzen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met gemengde uitslagen de handelsdag uitgegaan. Techgraadmeter Nasdaq bereikte een nieuw recordniveau, terwijl beleggers tegelijkertijd de ontwikkelingen tussen de Verenigde Staten en Iran scherp in de gaten hielden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) vindt de stap van WSP Global om het bod op ingenieursbureau Arcadis in te trekken "zeer begrijpelijk" vanuit de Canadezen bezien. "Het is zeer spijtig dat een beursgenoteerde onderneming als Arcadis het niet nodig vond om in gesprek te gaan met een serieus bedrijf", laat adjunct-directeur Errol Keyner van de belangenclub voor beleggers weten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse overheid gaat de steun uitbreiden voor inwoners van het land die het hardst getroffen worden door de stijgende brandstofprijzen. Dat heeft de Franse minister van Financiën Roland Lescure gezegd. Hij heeft nieuwe maatregelen aangekondigd om huishoudens te helpen die kampen met hoge brandstofkosten door het conflict in het Midden-Oosten.
3 uur geledenMONTREAL (ANP) - Het Canadese bedrijf WSP Global staakt zijn pogingen om advies- en ingenieursbedrijf Arcadis over te nemen. WSP had langere tijd interesse in Arcadis, maar die onderneming sloeg tot twee keer toe biedingen af. De Canadezen hebben besloten om hun bod op het Nederlandse bedrijf in te trekken, werd dinsdag bekendgemaakt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De financieel topman van achterafbetaaldienst Klarna, Niclas Neglen, stapt over naar betaalbedrijf Adyen. Zijn benoeming gaat naar verwachting in op 1 februari, maakte Adyen dinsdag bekend.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stichting achter de massaclaim tegen Booking.com wil dat een Nederlandse rechter zich bij deze zaak ook buigt over het Amerikaanse moederbedrijf en een in Singapore gevestigd zusterplatform. Dat kwam dinsdag naar voren tijdens de eerste zitting over de massaclaim in de rechtbank in Amsterdam.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is dinsdag met winst de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren optimistisch gestemd, na de flink hogere slotstanden op Wall Street maandag. Techgraadmeter Nasdaq bereikte daar een nieuw record dankzij een herstelrally in de AI-sector. De AI-aandelen stonden vorige week nog onder druk na waarschuwingen over de gevaren van de technologie.
6 uur geleden