
Turkse inflatie koelt licht af tot net onder 38 procent
ANKARA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De kosten van het levensonderhoud in Turkije zijn in april iets minder sterk opgelopen dan een maand eerder. De inflatie in het land bedroeg afgelopen maand 37,9 procent, tegen 38,1 procent in maart, meldde het Turkse statistiekbureau. De inflatie koelde daarmee voor de elfde maand op rij af en beweegt zich rond het laagste niveau in ongeveer twee jaar.
Turkije kampt al sinds 2019 met een zeer hoge inflatie, waardoor het leven voor miljoenen mensen in het land steeds duurder is geworden. De inflatie in Turkije overschreed in mei 2024 nog de 75 procent, maar is sinds juni afgenomen. De officiële inflatiecijfers worden echter betwist door onafhankelijke economen van de Inflation Research Group (ENAG). Zij stellen dat de consumentenprijzen afgelopen maand met bijna 74 procent op jaarbasis zijn gestegen.
President Fatih Karahan van de Turkse centrale bank zei eind vorige maand dat het proces om de inflatie terug te dringen op koers ligt. Wel waarschuwde hij voor aanhoudende risico's. De centrale bank streeft ernaar de inflatie tegen eind 2025 terug te dringen tot 24 procent. Volgens economen wordt dat doel echter bedreigd door de sterke daling van de Turkse lira. De waardedaling van de munt maakt buitenlandse producten duurder.
Arrestatie Ekrem Imamoglu
De lira kelderde in maart tot het laagste niveau ooit ten opzichte van de Amerikaanse dollar. Die koersval volgde op de arrestatie van Ekrem Imamoglu, de burgemeester van Istanbul. Hij geldt als een belangrijke uitdager van Recep Tayyip Erdogan voor het Turkse presidentschap. De munt daalde op 19 maart binnen enkele uren met meer dan 10 procent ten opzichte van de dollar, voordat de centrale bank door ingrijpen de verliezen wist te beperken.
De koersval van de lira was voor de Turkse centrale bank aanleiding om tijdens een speciaal ingelaste vergadering de rente te verhogen tot 46 procent om de waardedaling van de munt tegen te gaan. De centrale bank had de rente eerder in maart nog opnieuw verlaagd, naar 42,5 procent. Met de lagere leenkosten wilde de centrale bank de Turkse economie, die net uit een recessie is gekomen, juist stimuleren.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - Het verbod van de rechter in Amsterdam van een staking van KLM-grondpersoneel op Schiphol komende woensdagmiddag is "positief voor alle passagiers die volgende week woensdag met ons reizen en voor KLM als bedrijf". Dat meldt de luchtvaartmaatschappij in een reactie. "We kunnen nu onze operatie veilig blijven uitvoeren."
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Grondpersoneel van KLM mag aanstaande woensdagmiddag niet acht uur lang staken, oordeelt de kortgedingrechter in Amsterdam. Daarmee gaat de rechter mee in het betoog van zowel KLM als Schiphol dat de door vakbonden FNV en CNV aangekondigde actie te veel veiligheidsrisico's met zich meebrengt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Martijn Snoep is herbenoemd als bestuursvoorzitter van de Autoriteit Consument & Markt (ACM). De ministerraad heeft ingestemd met zijn herbenoeming die per 1 september ingaat. Snoep vormt samen met bestuursleden Manon Leijten en Martijn Ridderbos het bestuur van de toezichthouder.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. Beleggers moesten het doen zonder richting uit Wall Street omdat de Amerikaanse aandelenmarkten dicht zijn voor de viering van Onafhankelijkheidsdag in de Verenigde Staten. Handelaren deden het verder voorzichtig aan nu de deadline voor de invoering van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump steeds dichterbij komt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil de financieringsinstellingen Invest-NL en Invest International onder één dak brengen. De samenvoeging, waar al op werd voorgesorteerd in het regeerprogramma, moet een organisatie opleveren met meer schaalgrootte en slagvaardigheid. Dat schrijven de ministers Eelco Heinen (Financiën, VVD), Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) en Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) en staatssecretaris Hanneke Boerma (Buitenlandse Handel, NSC) aan de Tweede Kamer.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol waarschuwt dat de aangekondigde staking van KLM-grondpersoneel komende woensdag tot "onaanvaardbare risico's" leidt. Volgens een advocaat van Schiphol heeft de luchthaven de plannen van de vakbonden geanalyseerd. Daaruit is onder meer naar voren gekomen dat de parkeerplekken voor vliegtuigen aan de gates kunnen vollopen.
3 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ gaat zaterdag waarschijnlijk besluiten de olieproductie in augustus opnieuw te verhogen, met 411.000 vaten per dag. Dat meldden bronnen bij de OPEC+ aan persbureau Reuters. Die onlinevergadering zou eigenlijk op zondag plaatsvinden, maar zou zijn vervroegd naar zaterdag.
3 uur geleden