Turkse economie hard gegroeid, maar vooruitzichten troebel
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Turkije is in het laatste kwartaal van vorig jaar harder gegroeid dan verwacht, gedreven door een sterke stijging van de overheidsuitgaven en consumentenbestedingen. De economische vooruitzichten voor het komende jaar echter zijn vertroebeld na de verwoestende aardbevingen eerder deze maand.
De groei in het vierde kwartaal kwam uit op 3,5 procent op jaarbasis, boven de verwachtingen van economen. Kenners hielden in doorsnee rekening met een groei van nog geen 3 procent. De groeicijfers liggen politiek gevoelig in Turkije. President Recep Tayyip Erdogan geeft prioriteit aan economische groei, voorafgaand aan de algemene verkiezingen die in mei worden verwacht. Daarbij voert hij de wederopbouw na de aardbeving op om de populariteit van zijn partij te versterken, voordat de economie klappen krijgt van de bevingsschade.
De Wereldbank meldde maandag dat de schade door de aardbevingen in Turkije naar schatting meer dan 32 miljard euro bedraagt. Maar de daadwerkelijke kosten kunnen nog twee tot drie keer hoger uitvallen doordat het heropbouwen meer geld kost dan wat er aan woningen en infrastructuur verloren is gegaan.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.
36 minuten geledenWASHINGTON/JERUZALEM (ANP/RTR) - De gesprekken tussen Amerikaanse functionarissen en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over de tweede fase van president Donald Trumps 20-puntenplan voor de toekomst van Gaza waren "constructief", schrijft speciaal gezant Steve Witkoff op X. Het overleg vond zaterdagavond plaats in Jeruzalem. Ook vastgoedondernemer Jared Kushner, Trumps schoonzoon, nam deel.
37 minuten geledenLONDEN (ANP) - De burgemeester van Manchester, Andy Burnham, mag van zijn Labourpartij niet terugkeren in het parlement, schrijven Britse media als The Guardian en BBC. Dat besluit lijkt op een politieke zet van premier Keir Starmer en zijn medestanders om een potentiële rivaal voor het partijleiderschap buiten de deur te houden.
1 uur geledenJUBA (ANP/AFP) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR uit haar "grote bezorgdheid" over opgelaaide gevechten in Zuid-Soedan. De situatie vergroot het "risico op massaal geweld tegen burgers", waarschuwen experts.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Moskou sluit uit dat het ooit met EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov noemde haar en de EU-leiders op de Russische staatstelevisie "incompetent".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Duizenden pandafans hebben zich zondag verzameld bij de Ueno-dierentuin in Tokio om afscheid te nemen van de twee reuzenpanda's die dinsdag terug naar China worden gestuurd. Het vertrek van de 4-jarige tweeling Xiao Xiao en Lei Lei betekent dat Japan voor het eerst sinds 1972 geen panda's meer heeft.
4 uur geleden